Marijan Premović, redovni profesor Univerziteta Crne Gore, reagovao je na ranije saopštenje Media centra.
"Direktor Media centra g-din Goran Đurović, samoproklamovani borac za slobodu mišljenja, plasirao je proteklih dana u ovdašnjoj javnosti niz neistina i poluistina, kojima mi je nanesena velika šteta, u vidu narušavanja mog ličnog i profesionalnog ugleda.
Naime, Đurović je plasirao informacije u medijima koje me kvalifikuju kao ,,švercera“ diplome. To je kulminacija svojevrsne hajke, koja se vodi protiv mene posljednjih osam mjeseci, putem anonimnih i potpisanih pisama upućenih na razne strane.
Izmještanjem obračuna protiv mene u medijsku sferu, namjera hajkača i njihovih pomagača je da me kompromituju i u široj ovdašnjoj javnosti. Za takav obračun nekih mojih kolega protiv mene ovoga puta angažovane su i NVO organizacije.
Iako me kao redovnog profesora Univerziteta Crne Gore ne zanima polemisanje sa čovjekom koji je u Crnoj Gori najpoznatiji po tome što je decenijama unazad pribavljao (ne)zakonito za sebe i sebi bližnje materijalnu korist kroz razne grantove, komisije, odbore i ministarske pozicije, zbog odgovornosti prema akademskoj zajednici kojoj s ponosom pripadam i poštovanju prema crnogorskoj javnosti, kao i moga članstva u Savjetu RTV Podgorica, ovog puta ću odgovoriti i ukratko saopštiti svoje profesionalne kompetencije", navodi u reagovanju.
Nakon završenih osnovnih studija na Filozofskom fakulteta u Nišu, postdiplomskih magistarskih studija i nakon sticanja naučnog zvanja doktor istorije 2013. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Odlukom Senata Univerziteta Crne Gore, u junu 2015. godine, izabran sam u akademsko zvanje docenta na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, dodaje Premović.
"U junu 2020. godine, Odlukom Senata Univerziteta Crne Gore, izabran sam u akademsko zvanje vanrednog profesora. Odlukom Senata Univerziteta Crne Gore, februara 2025. godine, izabran sam u zvanje redovnog profesora. Pored rada na Filozofskom fakultetu UCG školske 2022/23. i 2023/24. godine, bio sam angažovan kao gostujući profesor iz predmeta Europske regije i hrvatska povijest u srednjem vijeku na Odsjeku za povjest, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Akademske 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2022/23. i 2023/24. godine bio sam angažovan kao gostujući profesor na Filozofskom fakultetu u Tuzli, na predmetima: Historija jugoistočne Evrope u srednjem vijeku I, Historija jugoistočne Evrope u srednjem vijeku II i Opća historija srednjeg vijeka II. Školske 2024/25. godine angažovan sam kao profesor na doktorskim studijama na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mariboru, na predmetu Adriatic Space during the Middle Ages.
Član sam većeg broja uredništava u vodećim međunarodnim časopisima koji su indeksirani u svjetskim prestižnim bazama (SSCI, A&HCI, SCOPUS). Bio sam član komisija za izbor saradnika i profesora na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, Filozofskom fakultetu u Tuzli, Filozofskom fakultetu u Mostaru i Filozofskom fakultetu u Mariboru. Takođe, bio sam mentor, član i predsjednik komisija za odbranu magistarskih radova na Filozofskom fakultetu u Nikšiću i Filozofskom fakultetu u Tuzli.
Bio sam član komisija za odbranu doktorskih disertacija na Filozofskom fakultetu u Beogradu i na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Početkom decembra 2021. godine dobio sam nagradu za poseban doprinos razvoju naučno-istraživačkog rada i međunarodnom pozicioniranju Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Učestvovao sam kao istraživač na preko 10 nacionalnih i međunarodnih projekata, a rukovodilac sam bio jednog bilateralnog projekta.
U oktobru 2023. godine izabran sam za Grant Awarding Coordinator za COST Action Research Network for Interdisciplinary Studies of Transhistorical Deliberative Democracy (CHANGECODE) (2023–2027). Autor sam 4 naučne monografije i preko 50 naučnih članaka. Preko 20 radova objavio sam u svjetskim prestižnim časopisima koji su indeksirani na SSCI i AHCI listi. Imao bih da navedem još puno akademskih činjenica vezanih za moje kompetencije, ali to zlonamjernicima ne bi bilo od važnosti", navodi Premović.
Diploma, o kojoj je ovdje riječ, izdata mu je, kaže, od Filozofskog fakulteta u Nišu, po njegovom zahtjevu, radi konkurisanja na mjesto istraživača u Istorijskom institutu Crne Gore, u septembru 2010.
"To je, dakle, bilo četiri godine nakon što sam završio osnovne studije, dvogodišnje postdiplomske studije, stekao zvanje magistra istorijskih nauka i ušao u proceduru prijave teme za doktorsku disertaciju.
Fakultet u Nišu izdao mi je diplomu u skladu sa svojim ovlašćenjima. No, problem je nastao jer se u diplomi potkrala greška, koja nije primijećena niti od nadležnih na Fakultetu, koji su izdali tu diplomu. Taj propust se odnosio na upisani prosjek ocjene na osnovnim studijama u diplomi, na što nijesam obraćao pažnju, jer nije bio od značaja prema Statutu Univerziteta i Zakonu o naučno-istraživačkoj djelatnosti.
U diplomi se, kao što rekoh, potkrala greška, bez ičije namjere da se na taj način izvrši krivično djelo, kao što se uostalom može desiti i dešava se u mnogim slučajevima, prilikom sačinjavanja javnih isprava. Zbog toga se vrše ispravke ili se isprave oglašavaju nevažećim i izdaju duplikati, a ako za to ne postoje konkretni dokazi, ne može se govoriti o pravljenju lažne ili izdavanju neistinite isprave, u namjeri da se takva isprava upotrijebi kao prava. Na zahtjev Istorijskog instituta, Filozofski fakultet iz Niša je dostavio potvrdu, br. 350/2-01, 0d 16. 11. 2010. godine, u kojoj se, pored ostalog kaže: da je “tehničkom greškom, nastaloj prilikom izrade diplome“, administracija Fakulteta napravila propust.
Odmah po saznanju za tu grešku u diplomi, obavijestio sam Filozofski fakultet u Nišu i zatražio da mi izdaju duplikat zbog tehničke greške, a neispravnu diplomu po njihovom uputstvu, uništio i oglasio nevažećom u Sl. Glasniku RS br. 94 od 10.12.2010. godine", dodaje Premović.
Navodi da mu je 19.01.2011. izdata nova diploma.
"Punom materijalnom i krivičnom odgovornošću tvrdim da navedena diploma sa tehničkom greškom nije nigdje upotrijebljena tokom moje radne karijere. U sudskom sporu koji je uslijedio, navodi se da sam znao da je načinjena greška u diplomi. Godine 2016. okončan je sudski postupak i zatvorena su sva pravna pitanja u vezi sa tim", naveo je Premović, dodajući da to potvrđuju uvjerenja koja je dostavio uz reagovanje.
"U Kaznenoj evidenciji Ministarstva pravde Crne Gore ne postoje podaci o osuđivanju mene - prof. dr Marijana Premovića. Kao potvrdu rečenom, prilažem na uvid javnosti dva Uvjerenja izdata upravo od Ministarstva pravde CG (br. 02/2-7441/16 od 14.12.2016. i br. 05/2-72-2913/19, od 15.03. 2019. godine)", naveo je Premović.
On je poručio da razlog za ove tendenziozno plasirane neistine o njemu leži vjerovatno i u činjenici što Đurović nije izabran za člana Savjeta RTV Podgorica ili RTCG-a, ili eventualno za direktora ovih medijskih kuća, a za koje je, kako kaže, bio izuzetno zaiteresovan.
"Volio bih da je gospodin Đurović imao moralne dileme dok je osnivao na desetine nevladinih organizacija kako bi formirao mrežu kojom je obezbjeđivao članstvo u raznim savjetima.
Ja sam, kao doktor nauka i univerzitetski profesor prošao kroz izbor svih akademskih zvanja i naučio da govorim samo o stvarima u koje se razumijem. Gospodinu Đuroviću, struka očito nije prepreka da se u sve miješa i “razumije”, ukoliko postoji njegov lični interes. Njegovo interpretiranje podataka o mojoj "osuđivanosti" predstavlja povredu mog profesionalnog integriteta, ugleda, časti, akademskog i ličnog dostojanstva. Navedenim tekstom mi je nanijeta nematerijalna šteta u gore navedenom obliku, pa ću u vezi sa tim moja prava zaštititi pred nadležnim sudom", naveo je Premović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR