Svjetski dan frankofonije, koji se svake godine obilježava 20. marta, ukazuje na značaj ne samo francuskog jezika, već i raznolikosti kulture frankofonog svijeta.
Ovaj datum označava osnivanje Međunarodne organizacije frankofonije (OIF) 1970. godine, koja okuplja zemlje i regione u kojima se govori francuski jezik, služeći kao most za kulturnu i diplomatsku saradnju. Dan frankofonije obilježava se u više od 88 država i vlada članica.
Crna Gora je stekla status posmatrača u OIF-u na XIII Samitu Frankofonije, održanom u oktobru 2010. u Montreu u Švajcarskoj.
Između Crne Gore i OIF-a su od 2015. potpisana četiri memoranduma o partnerstvu, dok se na godišnjem nivou zaključuju protokoli o subvenciji, kojima se definišu finansijske obaveze, koje su podjednako raspoređene.
Frankofonija predstavlja globalnu zajednicu od više od 320 miliona govornika francuskog jezika širom svijeta. Obuhvata zemlje u kojima je francuski zvanični jezik, poput Francuske, Kanade i Senegala, kao i regione u kojima ima ključnu ulogu u diplomatiji, obrazovanju i kulturnoj razmjeni.
Cilj proslave je promocija jezičke raznolikosti, jačanje kulturnog bogatstva i učvršćivanje veza među frankofonim narodima kroz saradnju u oblastima kao što su obrazovanje, ljudska prava i održivi razvoj.
Na ovaj dan, ambasade, kulturne institucije i škole širom svijeta organizuju književna čitanja, filmske projekcije, koncerte i panel-diskusije, naglašavajući bogatstvo frankofonog nasljeđa. To je prilika da se razmisli o značaju jezika u oblikovanju identiteta i jačanju globalnog jedinstva.
Svjetski dan frankofonije takođe, naročito u Africi, predstavlja i poziv na podršku višejezičnosti u obrazovanju i kulturnom dijalogu širom svijeta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR