17 °

max 18 ° / min 13 °

Srijeda

02.04.

18° / 13°

Četvrtak

03.04.

17° / 9°

Petak

04.04.

16° / 9°

Subota

05.04.

16° / 9°

Nedjelja

06.04.

11° / 3°

Ponedjeljak

07.04.

9° / 1°

Utorak

08.04.

11° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vrhovni sud: Odlučnije do pravosnažnih presuda u predmetima organizovanog kriminala i korupcije

Izvor: Vrhovni sud

Društvo

Comments 0

Vrhovni sud: Odlučnije do pravosnažnih presuda u predmetima organizovanog kriminala i korupcije

Autor: Antena M

  • Viber

Jačanje integriteta i nezavisnosti sudstva kroz transparentne mehanizme nadzora, zaštita od političkih uticaja,  sistemska i obavezna obuka sudija o praksi Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP), intenzivnija  regionalna saradnja i razmjena iskustava kroz zajedničke obuke i mreže sudija, neki su od zaključaka radnog sastanka koji je organizovao Vrhovni sud Crne Gore u saradnji sa Programskom kancelarijom Savjeta Evrope u Podgorici.

Sastanku u Budvi, čija tema je bila kvalitet i kvantitet suđenja u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, prisustvovali su predsjednici sudova, sudije koje postupaju u predmetima za organizovani kriminal i korupciju i savjetnici Vrhovnog i Apelacionog suda Crne Gore, viših sudova u Podgorici, Bijelom Polju i Beogradu, Vrhovnog suda Republike Hrvatske, kao i predstavnici Savjeta Evrope.

Govoreći o djelotvornosti zahtjeva za zaštitu zakonitosti i procesnim  rješenjima i primjeni u praksi u pogledu usaglašavanja sudske prakse, predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić kazala je da postoji naglašena potreba za ravnotežom između efikasnosti i kvaliteta u vođenju postupka.

“U složenim predmetima organizovanog kriminala i korupcije često se narušava kvalitet zbog pritiska i potrebe brzog rješavanja predmeta, a sudije se suočavaju sa velikim brojem predmeta što direktno utiče na vrijeme trajanja i kvalitet sudskih odluka. Stoga je  potrebna  podrška sudijama kroz administrativne i analitičke timove kao i kontinuirana edukacija u vezi sa finansijskim istragama i međunarodnom pravnom pomoći, o čemu svjedoči i ovaj radni sastanak, kao jedna od mjera za trasiranje puta do donošenja presuda u predmetima organizovanog kriminala i korupcije u razumnom roku”, zaključila je Pavličić.

Analizirajući situaciju u regionu, sudije Vrhovnog suda Hrvatske Damir Kos, ranija sutkinja Vrhovnog suda Srbije Rada Dragićević i predsjednica Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal u Srbiji Svetlana Aleksić, konstatovali su da postoje različita pravna rešenja i prakse u postupanju i tumačenju zakona među državama regiona, ali da su one usmjerene ka usaglašavanju sa praksom ESLJP-a, kao i da pravni i politički pritisci dodatno otežavaju nezavisnost i nepristrasnost sudstva.

Stoga je, poručili su, potrebna  harmonizacija sudske prakse i zakonodavstva u skladu sa evropskim standardima, posebno kada su u pitanju specifični pravni izazovi, kao što je korišćenje sadržaja kriptovanih komunikacija u krivičnim postupcima.

Govoreći o tzv. “ping-pong” efektu u odlučivanju po procesnim rješenjima odnosno kontinuiranom vraćanju predmeta na sudove nižih instanci, sutkinja Vrhovnog suda Crne Gore Milenka Seka Žižić istakla je da to, između ostalog, dovodi do odugovlačenja postupka, stvaranja pravne nesigurnosti i urušavanja povjerenja u efikasnost pravosudnog sistema.

“Kroz jasnu, preciznu i temeljnu argumentaciju prilikom donošenja odluka, imamo mogućnost da postavimo smjernice koje će doprinijeti stabilnosti i dosljednosti pravnog sistema. Time ćemo povećati efikasnost, ali i postići efekat da odluke koje donosimo ne postanu predmet beskonačnih preispitivanja i pravnih nesuglasica”, kazala je Žižić.

Na dvodnevnom random sastanku tema je bila i vrednovanje kvaliteta  obrazloženja odluka i efikasnost odlučivanja kroz novi pravni okvir za ocjenjivanje sudija i predsjednika sudova.

Predsjednica Krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda Seka Piletić, kazala je da je Crna Gora prepoznala potrebu unaprijeđenja pravnog okvira za ocjenjivanje, pa su prošle godine  usvojene izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, kojima je obuhvaćen i postupak ocjenjivanja sudija i predsjednika sudova, i naglasila da je njima prvi put propisano i ocjenjivanje sudija Vrhovnog suda Crne Gore.

“Novim pravnim okvirom, kvalitet obrazloženja odluka i efikasnost odlučivanja prepoznati su kao jedan od najvažnijih kriterijuma u postupku ocjenjivanja sudija, što je i bio cilj izmjene Zakona, pa im je dat poseban značaj u okviru kriterijuma djelotvornost rada”, poručila je Piletić.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR