Tinitus, poznatiji kao neprijatni zvuci u ušima koji mogu varirati od zujanja do zvonjave, tema je koja sve više zaokuplja pažnju kako medicinskih stručnjaka, tako i šire javnosti.
U razgovoru za Antenu M, dr. Elvir Zvrko, specijalista otorinolaringologije i plastične hirurgije glave i vrata pojasnio je kako se manifestuje ovaj zdravstveni problem, raspršio mitove o alternativnim načinima liječenja i dao vrijedne savjete o suočavanju s ovim zdravstvenim problemom.
Antena M: Šta je tinutus?
Elvir Zvrko: Tinitus se može opisati kao percepcija zvuka u ušima ili u glavi bez prisustva vanjskog zvučnog stimulansa. Ti zvuci mogu varirati od zujanja, šuma, pa do zvonjenja ili cvrkuta.
Tinitus se dijeli na objektivni i subjektivni. Objektivni, koji je rjeđi može percipirati i od strane drugih jer je obično povezan sa fiziološkim funkcijama unutar tijela, poput abnormalnog krvotoka.
Subjektivni tinnitus, koji je daleko češći, odvija se unutar samog slušnog sistema bez prisustva vanjskog izvora zvuka i može biti uzrokovan nizom faktora, uključujući poremećaj sluha.
Tinitus nije bolest sama po sebi, već simptom koji može ukazivati na različite zdravstvene probleme, počevši od blokade ušnog voska do ozbiljnijih stanja poput Meniereove bolesti ili čak tumora.
Ono što je posebno važno jeste medicinska dijagnostika kako bi se otkrio uzrok tinitusa što može pomoći u traženju odgovarajuće terapije.
AntenaM: Postoji mnogo mitova i netačnih informacija o tinitusu, uključujući uvjerenje da za ovaj zdravstveni problem ne postoji lijek. Šta je istina?
Elvir Zvrko: Tačno je da tinitus može biti trajan, ali, postoje mnoge strategije i tretmani koji mogu pomoći u upravljanju ovim stanjem, od promjena u načinu života do specijaliziranih slušnih aparata i terapije zvukom.
Za one koji pate od tinutusa preporučujem izbjegavanje buke, smanjenje unosa stimulanasa poput kafe i alkohola, te pronalaženje aktivnosti koje odvraćaju pažnju od iritantnog zvuka.
Pomažu i hobiji, šetnje u prirodi, kao i slušanje umirujuće muzike koja može maskirati šum u ušima.
Prema procjenama, od 10 do 15% stanovništva suočava se s nekim oblikom poremećaja sluha, često praćenog iritantnim šumom u uhu.
Ovaj problem može biti posljedica niza uzroka, od jednostavnog nakupljanja ušne masti do ozbiljnijih oboljenja kao što su otoskleroza ili tumori.
Dijagnostifikovanje tinitusa može potrajati. Često prođe nekoliko godina prije nego pacijenti potraže pomoć. Zato je ključno da se obave svi potrebni dijagnostički testovi kako bi se identifikovali uzroci i pristupilo odgovarajućem tretmanu.
Antena M: Internet nudi razne alternative za liječenje tinitusa. Među njima se izdvavaju kiropraktika i “čudesne” kapi za tititus koje "garantuju" prestanak šuma u uhu?
Elvir Zvrko: Najvažnije je shvatiti da tinitus sam po sebi nije bolest, već simptom različitih stanja ili bolesti koje mogu biti manje ili više teške ili ozbiljne.
Kad je tinitus intenzivan, može dovesti do pojave depresije, anksioznosti i drugih psiholoških poremećaja koji kod pacijenata mogu uzrokovati socijalnu izolovanost.
Ključno je naglasiti da, kad postoji efikasan način liječenja za neko stanje, obično nema mnogo prostora za alternativne metode.
U medicini rijetko šta može biti označeno kao 100% efikasno, pa je stoga neodgovorno obećavati pacijentima siguran lijek za tinitus.
U stvarnosti, liječenje tinitusa predstavlja složenu mrežu različitih pristupa, koji se moraju personalizovati u zavisnosti od uzroka, intenziteta simptoma i individualne reakcije pacijenta na tretman.
Antena M:Kakva je situacija u CG?Imate li podatke koliko pacijenata ima ovaj zdravstveni problem?
Elvir Zvrko: Crna Gora, kao i mnoge druge zemlje u regionu, suočava se s nedostatkom preciznih podataka o broju osoba koje pate od tinitusa.
Procjenjuje se da između 10% i 15% stanovništva trpi zbog problema sa sluhom uključujući tinitus, što ukazuje na potrebu za detaljnijim istraživanjem prevalencije ovog stanja.
Antena M:Da li muzika i laseroterapija mogu da ublaže simptome tinitusa?
Elvir Zvrko: Važnu ulogu u terapiji tinitusa može imati i slušanje muzike. Blaga, prijatna muzika može maskirati osnovni šum koji pacijenti čuju, te tako pomoći u smanjenju iritacije i poboljšanju koncentracije.
Pored toga, određeni lijekovi i suplementi se koriste za poboljšanje cirkulacije u unutrašnjem uhu i mogu imati efekta u liječenju tinitusa. Među njima su vitamin B12 i magnezijum.
Opširnije o ovoj temi slušajte u emisiji Radio terapija koja je na programu Antene M u subotu od 10 sati i 15 minuta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR