Državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Zoran Dabetić i generalni direktor Direktorata za razvoj sjevera Mladen Nedović, sa saradnicima, posjetili su opštine Andrijevica, Plav i Gusinje.
Na sastancima su razmijenjene ideje i predlozi u rješavanju problema sa kojima se opštine susrijeću i mapirane prioritetne aktivnosti u cilju bolje iskoristivosti potencijala sjevernih opština, navodi se u saopštenju.
"Savjetnik predsjednika Opštine Andrijevica Miloš Čukić informisao je predstavnike Ministarstva o statusu projekata koje je MERS finansijski podržalo i naveo da je postignut visok stepen njihove realizacije. Predstavnici Opštine su istakli značaj projekta rekonstrukcije gradskog vodovoda, koji realizuju uz pomoć Svjetske banke. Ukazali su i na problem ugrožavanja poljoprivrednog zemljišta u dijelu izlivanja korita rijeke Lim, te da u saradnji sa Upravom za vode rade na rješavanju kritičnih lokacija. Takođe su pohvalili saradnju sa Eko-fondom kada je riječ o sanaciji divljih deponija", saopšteno je iz ministarstva.
Na sastanku je, dodaje se, razgovarano o obavezi poribljavanja rijeka na kojima su izgrađene mini hidroelektrane, kao i nabavci vozila za prečišćavanje kanalizacione mreže.
Takođe, tokom sastanka sa predsjednikom Opštine Plav, Nihadom Canovićem i njegovim saradnicima, istaknuto je zadovoljstvo realizacijom projekta izgradnje zajedničkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za Plav i Gusinje, uz tehničku podršku Procona.
Canović je, navodi se, ukazao da je najveći izazov infrastruktura i istakao je važnost finansijske pomoći u dijelu izgradnje bazena za vodosnabdijevanje i valorizacije vodoizvorišta „Pusta vrata“.
Na sastanku sa predsjednikom Opštine Gusinje Sanelom Balićem i saradnicima, apostrofirani su izazovi u dijelu sanacije privremene deponije za Gusinje i Plav, vodosnabdijevanja, upravljanja i infrastrukture u Nacionalnom parku Prokletije, kao i uređenja korita rijeke Grnčar.
Naglašen je i dugogodišnji problem iseljavanja, ali i da ohrabruje podatak da je stanovništvo naseljeno u Evropi počelo da se vraća u rodni kraj, ističe se u saopštenju,
Takođe je istaknut porast turističkih posjeta Gusinju, kao i dalja razvojna šansa u oblasti turizma i poljoprivrede.
Predstavnici svih opština, dodaju iz ministarstva, istakli su važnost izgradnje regionalnog centra za upravljanje otpadom za sjever, koji je predviđen nacrtom Državnog plana o upravljanju otpadom.
"Predstavnici MERS-a su istakli važnost sveobuhvatnog i koordinisanog pristupa i sinergije između lokalnih zajednica i državnih institucija, ali i međunarodnih partnera i privrednog sektora. Najavili su podršku u dijelu svojih nadležnosti u cilju rješavanja identifikovanih izazova.
Takođe, upoznali su sagovornike sa mogućnostima koje pruža novi finansijski instrument Evropske unije - LIFE program, kao i projekat GORA i GORA + koji sprovodi UN Međunarodni fond za poljoprivredni razvoj, a takođe su najavili novi vid saradnje sa Svjetskom bankom, koji će biti na raspolaganju u narednom periodu.
Sagovornici su uvjereni da će ovakav vid neposredne i kontinuirane saradnje poboljšati efikasnost sprovođenja razvojnih i ekoloških projekata u sjevernim opštinama", zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR