U Crnoj Gori već osnovnoj školi počinje da se konzumira duvan, da bi kasnije u srednjoj školi taj procenat bio previsok u odnosu na ostale razvijene evropske zemlje. Pušenje duvana je ustvari najranija, najrasprostanjenija i društveno najprihvatljivija „loša navika” čovjeka uz epitet da je to „jeftino i legalno drogiranje”, saopšteno je iz Crnogorskog društva za borbu protiv raka (CDPR).
Sekretar CDPR-a Domagoj Žarković održao je učenicima ulcinjskih osnovnih škola „Maršal Tito”, „Marko Nuculović” u Štoju, „Bedri Elezaga” u Vladimiru, kao i SMŠ - Gimnaziju Bratstvo Jedinstvo”, predavanje kako bi ukazali učenicima/ama na svu štetnost konzumiranja duvanskih proizvoda po njihovo zdravlje.
Na predavanjima je predstavljen i Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda donesen 2019.
Istovremeno Žarković je naglasio koliko štetno i nepovoljno pušenje i sve njegove negativne posljedice prvenstveno utiču na mladi organizam, pogotovo u toj fazi razvoja ličnosti.
"Svi odlično znamo da je i po prvom Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda donesenom prije 21. godinu, kao i sadašnjem iz 2019. godine pušenje potpuno zabranjeno u školskim i vaspitnoobrazovnim ustanovama. Ali ko to poštuje … nastavno i vannastavno osoblje … učenici …?"
Na predavanjima je takođe naglašeno da je istovremen i njegov uticaj na razvoj raznih vrsta kancera, kao i oboljenja srca i krvnih sudova, što svi već dobro znaju, kako mladi, tako i odrasli, ali nažalost ne poštuju ni jedni ni drugi.
Istovremeno je dato osnovno uputstvo učenicima, da je daleko najbolje nikada ne početi sa pušenjem. Stoga iz svih tom prilikom navedenih razloga preporučujemo i apelujemo na sve, pogotovo djecu školskog uzrasta, da ne počinju nikada pušiti. Ukoliko su već probali duvanske proizvode u osnovnoj ili eventualno postali pušači u srednjoj školi, dat je savjet svima prisutnima, a preko njih i ostalim učenicima da moraju obavezno da ostave pušenje i odviknu se od konzumiranja duvanskih proizvoda, kako bi sačuvali ono najvažnije, a to je svakako zdravlje.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR