11 °

max 19 ° / min 11 °

Subota

04.05.

19° / 11°

Nedjelja

05.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

06.05.

20° / 12°

Utorak

07.05.

21° / 13°

Srijeda

08.05.

23° / 13°

Četvrtak

09.05.

24° / 15°

Petak

10.05.

21° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ombudsman traži: Gradovi da izrade kartu buke

Društvo

Comments 0

Ombudsman traži: Gradovi da izrade kartu buke

Izvor: Mina

Autor: Bojana Komnenić

  • Viber

U Crnoj Gori je veoma izražen problem komunalne buke, upozorio je zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković i ocijenio da je neophodno da gradovi izrade "kartu buke" na osnovu koje će se moći uspostaviti pravila ponašanja za sve subjekte.

Baković je kazao da je ovaj problem izražen u Podgorici, Nikšiću, Kotoru, Pljevljima, a naročito u primorskim gradovima za vrijeme turističke sezone.

Prema njegovim riječima, instituciuja Ombudsmana je u postupanjima po pritužbama građana uspostavila saradnju sa inspekcijskim organima i Komunalnom policijom, tražeći da se izvrši inspekcijski nadzor, odnosno mjerenje nivoa buke u ili u blizini određenih ugostiteljskih objekata.

„Rezultati tih mjerenja u skoro svim slučajevima su ukazivali da je nivo buke u vrijeme mjerenja bio u propisanim granicama, što ukazuje da su vlasnici ugostiteljskih objekata "na neki način" prethodno bili upoznati da će se izvršiti kontrola i mjerenje. Ovaj podatak je zabrinjavajući“, kazao je Baković.

On je naglasio da utvrđene vrijednosti komunalne buke i njihov trend porasta zahtijevaju efikasne mjere i aktivnosti na nivou države i lokalnih zajednica.

Prema njegovim riječima, sprovođenje posebnog režima zaštite od buke podrazumjeva utvrđivanje zona stambenih naselja, za odmor i rekreaciju, od posebnog javnog interesa, odnosno zona gdje se nalaze objekti poput škola, obdaništa, javnih ustanova, bolnica, sportskih dvorana, hotela, kao i obezbjeđenje sistematskog mjerenja buke.

„Zato je neophodno da gradovi u Crnoj Gori izrade "kartu buke" na osnovu koje će se moći uspostaviti pravila ponašanja za sve subjekte“, kazao je Baković na nedavnoj tribini o pravu na zdravu životnu sredinu, povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.

On smatra da u odnosu na ugostiteljske objekte koji obavljaju svoju djelatnost van utvrđenih zona za zabavu treba uvesti striktna pravila i obaveze. To podrazumjeva i ograničenje radnog vremena ugostiteljskih objekata, ugradnju limitatora nivoa buke i odgovarajuću zvučnu izolaciju.

„Neophodno je i da nadležna Komunalna policija vrši monitoring buke neprekidno 24 časa, u skladu sa indikatorima buke“, ocijenio je Ombudsman.

U Crnoj Gori je, smatra on, i odlaganje komunalnog otpada ozbiljan problem koji se negativno odražava na stanje životne sredine. „Nažalost na mnogim lokacijama pored saobraćajnica i u blizini naseljenih mjesta mogu se vidjeti deponije otpada“.

„Pravo na život građana u zdravoj sredini i zaštita i unapređenje čitavog korpusa prava u ovoj oblasti je i dalje nedovoljno vidljivo i ne prepoznaje se kao primarno u našem društvu“, ocijenio je Baković.

On smatra da su svijest građana o značaju životne sredine i njenom uticaju na pojedinca i čitavo društvo na niskom nivou, edukacije u ovoj oblasti su nedovoljne, intersektorska i multidisciplinarna saradnja državnih organa i stručne javnosti je još nepotpuna i nedovoljna.

„Za zaštitu životne sredine i ostvarivanje prava na zdrav život, potrebna je ekološka svijest na svim nivoima vlasti. Svi subjekti društva moraju da daju svoj doprinos odgovornim odnosom prema prirodi i dosljednom primjenom zakona“, upozorio je Zaštitnik.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR