11 °

max 13 ° / min 8 °

Četvrtak

18.04.

13° / 8°

Petak

19.04.

15° / 7°

Subota

20.04.

15° / 6°

Nedjelja

21.04.

11° / 5°

Ponedjeljak

22.04.

16° / 7°

Utorak

23.04.

12° / 11°

Srijeda

24.04.

14° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Finansijska istraga protiv Vujoševića

Izvor: Foto: Arhiva Pobjede

Hronika

Comments 0

Finansijska istraga protiv Vujoševića

Izvor: Pobjeda

Autor: Milena Aprcović

  • Viber

Protiv sekretara Vrhovnog državnog tužilaštva Nenada Vujoševića, koji se sumnjiči da je bio dio kriminalne grupe odbjeglog biznismena Duška Kneževića, pokrenuta je finansijska istraga u kojoj će biti provjereno porijeklo njegove imovine – saznaje Pobjeda.

Istražitelji će provjeriti i porijeklo stana čija je vrijednost procijenjena na 70.500 eura, koji Vujošević ima u Podgorici a koji je založio kao jemstvo da bi se u daljem toku postupka branio sa slobode, što nije prihvatio sudija za istrage Višeg suda u Podgorici Miroslav Bašović.

Okolnosti od uticaja

Specijalno državno tužilaštvo se protivilo zahtjevu odbrane Nenada Vujoševića da se brani sa slobode uz obrazloženje da nijesu ispunjeni uslovi za prihvatanje jemstva, jer ponuđeni iznos nije srazmjeran kazni koja okrivljenom prijeti u slučaju da bude oglašen krivim. Između ostalog, Specijalno državno tužilaštvo ukazalo je da je protiv Vujoševića pokrenuta i finansijska istraga.

U odluci, u koju je Pobjeda imala uvid, sudija za istrage je naveo da je osnovano protivljenje Specijalnog državnog tužilaštva.

"Ponuđeni iznos jemstva nije garancija da će okrivljeni, za slučaj da se nađe na slobodi, ostati u Podgorici", navodi se u obrazloženju odluke.

Protiv okrivljenog je u toku postupak za krivično djelo za koje je zaprijećena visoka kazna zatvora. Prema mišljenju sudije za istrage, sve te okolnosti upućuju na zaključak da Vujošević, ukoliko bude oglašenim krivim, može očekivati visoku kaznu zatvora što ga ne čini ravnodušnim, pa može odlučiti da napusti Crnu Goru i dozvoli da ponuđeno jemstvo propadne, jer ponuđeni iznos nije u srazmjeri sa kaznom koja mu prijeti.

Sudija smatra da se opasnost od bjekstva ne bi mogla eliminisati ni nekom mjerom nadzora jer je Crnu Goru moguće napustiti i bez putne isprave. Između ostalog, sudija Bašović je objasnio da – iako bi bilo moguće upisati hipoteku na stan koji je ponudio kao jemstvo – ne postoji nikakva garancija da bi ta nepokretnost na tržištu mogla biti realizovana po cijeni koja se pominje u prijedlogu branioca i koju je utvrdio procjenitelj kojeg je angažovala odbrana. Ukazao je i na podatak da je protiv Vujoševića pokrenuta i finansijska istraga, te i da iz spisa proizilazi da ponuđeni stan nije jedina imovina okrivljenog, kako se to tvrdi u prijedlogu za jemstvo.

Odbrana Vujoševića je nedavno ponudila stan od 47 metara kvadratnih u Podgorici kao garanciju da se njihov klijent brani sa slobode. Branilac Vujoševića, advokat Ognjen Radić smatrao je da je stan dovoljna garancija da okrivljeni do kraja postupka neće pobjeći, niti se skrivati. Ukazao je i na podatak da se njegov klijent sam javio na saslušanje u Tužilaštvo iako je krenuo na liječenje.

Novac

Sekretar Vrhovnog državnog tužilaštva je pod istragom Specijalnog tužilaštva zbog sumnje da je bio dio grupe Duška Kneževića, te i da je u tri predmeta pokušao da utiče na rad tužilaca koji su pokrenuli istrage protiv njegovih saradnika.

Vujošević se u centru pažnje našao sredinom septembra kada je Knežević objavio prvi telefonski razgovor sa njim u kojem sekretar potvrđuje da je nosio novac za prvog čovjeka Tužilaštva Ivicu Stankovića.

Odmah je uslijedio demanti Stankovića i sazivanje konferencije za medije gdje je saopštio da su neosnovane i neutemeljene optužbe Vujoševića, poručujući da je svoj posao radio časno i pošteno.

Tada je saopšteno i da je Vujošević bio duže vrijeme u centru pažnje istražitelja zbog sumnje da je bio dio Kneževićeve kriminalne grupe.

Vujošević je u jeku afere koja je potresla crnogorsko tužilaštvo bio u Beogradu i nakon nekoliko dana 20. septembra uhapšen je na podgoričkom aerodromu, odmah nakon što je doletio redovnom linijom iz Beograda. Njemu se na teret stavlja da je počinio krivična djela protivzakoniti uticaj i pripadništvo kriminalnoj organizaciji za koje je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina, odnosno od jedne do osam godina zatvora.

Nenad Vujošević je ranije na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu tvrdio da nikada nije nudio, niti dao mito vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću, glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću, niti tužiteljki Lidiji Vukčević. Objasnio je da je tokom 2018. od Kneževića pozajmio 20.000 eura za liječenje i da se obavezao da mu ih vrati, ali nije precizirao rok.

Pobjeda je ranije pisala da je saradnja između Kneževića i Vujoševića počela još 2016. godine i već tada je odbjegli biznismen spremao sekretara VDT za insajdera.

U dokaznoj građi Tužilaštvo ima i iskaz jednog od svjedoka koji je iznio saznanja da je već 2016. Knežević uručio Vujoševiću kovertu od 10.000 eura, ali da mu nije poznato koje usluge je platio.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR