Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković je najbrutalniji napad na medijske radnike još od pokušaja ubistva novinarke Vijesti Olivere Lakić, kazala je u razgovoru za Antenu M potpredsjednica Sindikata medija Marijana Camović Veličković. Ona navodi da je napad na Raičković 18. u ovoj godini na novinare i novinarke i poručuje da je izmjenama Krivičnog zakonika 2021. pojačana kazna za napade na medijske radnike.
Camović Veličković kaže da Sindikat medija osuđuje svako nasilničko ponašanje prema novinarima. Ona navodi da prate postupanja policije i tužilaštva.
"Pozdravljamo to što je određeno zadržavanje od 72 sata prema počiniocima i nadamo se da će oni i nakon tog roka ostati u pritvoru. Podsjećam da je ovo 18. napad na novinare i novinarke i medijske ekipe u Crnoj Gori ove godine. Osam od toga prema ženama, s tim što je prema koleginici Raičković ovaj napad najbrutalniji napad na novinare i medijske radnike od 2018. kada se desio pokušaj ubistva Olivere Lakić", kaže Camović Veličković.
Sagovornica Antene M očekuje od sistema da odradi svoj posao.
Na pitanje da li se novinaru treba dodijeliti status službenog lica, kao što je i najavio predsjednik Skupštine Andrija Mandić, Camović Veličković odgovara:
"Mislim da to nije potrebno i oko toga je bila velika debata prethodnih godina prije nego što je krajem 2021. izmijenjen Krivični zakonik i kroz pet krivičnih dijela gdje je data dodatna podrška novinarima, odnosno gdje je određena strožija kazna ukoliko neko prema novinarima i novinarkama počini pet konkretnih krivičnih dijela koja su tada prepoznata kao najčešća koja se dešavaju kad su medijski radnici u pitanju. Dodjeljivanja statusa službenog lica podrazumijeva i dodjeljivanje nadležnosti i obaveza koje službena lica imaju, a novinari i novinarke to nisu. Tako da je Sindikat medija zadovoljan sa načinom na koji je to sad riješeno, samo Zakon treba praktično implementirati."
Ona navodi da su isti poslanici koji se sada zalažu da novinari dobije status službenog lica glasali 2021. za pojačane mjere kroz Krivični zakonik.
“O ideji dodjeljivanja statusa službenog lica medijskim radnicima trebalo bi detaljnije razmisliti prije nego se krene sa daljom realizacijom”, zaključuje Camović Veličković.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR