U Trebinju danas je održana trinaesta sjednica Mješovite komisije za praćenje sprovođenja Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za međunarodni saobraćaj i Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj.
Na sjednici su, kako je navedeno u saopštenju za medije, razmatrana aktuelna pitanja saradnje, realizacija zaključaka sa prethodne sjednice Mješovite komisije, implementacija Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj, u vezi sa izdavanjem pograničnih propusnica; dinamika aktivnosti na uspostavljanju zajedničke granične kontrole na budućim zajedničkim graničnim prelazima Zupci – Sitnica, u Zupcima (BiH), na putnom pravcu Trebinje – Herceg Novi, Klobuk – Ilino Brdo, na Klobuku (BiH), na putnom pravcu Trebinje – Nikšić i Šćepan Polje – Hum, na Šćepan Polju (CG), na putnom pravcu Plužine – Foča, saglasno zaključenim aneksima Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara BiH o sprovođenju graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima.
Takođe, navodi se da je realizovan terenski obilazak budućeg zajedničkog graničnog prelaza u Zupcima.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova naveli su da nakon otvaranja prvog zajedničkog graničnog prelaza između Crne Gore i Bosne i Hercegovine Vraćenovići – Deleuša, na teritoriji Crne Gore, intenzivirane su aktivnosti za otvaranje preostala tri zajednička granična prelaza.
U tom smislu, dodaje se da Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine i Uprava za indirektno oporezivanje realizuju Projekat rekonstrukcije graničnog prelaza Zupci, u cilju stvaranja uslova za uspostavljanje zajedničke granične kontrole na budućem Zajedničkom graničnom prelazu Zupci – Sitnica, na svojoj teritoriji.
Iz MUP su kazali da će radovi biti završeni tokom decembra 2024. godine, a otvaranje ovog zajedničkog graničnog prelaza planirano je u februaru 2025. godine.
Takođe, iz MUP navode da je Uprava za indirektno oporezivanje (BiH), krajem marta ove godine, potpisala Ugovor za izradu projektne dokumentacije za zajednički granični prelaz Klobuk– Ilino Brdo, u Klobuku (BiH), na putnom pravcu Trebinje – Nikšić, u cilju stvaranja uslova za uspostavljanje zajedničke granične kontrole i na ovom budućem zajedničkom graničnom prelazu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore priprema projektnu dokumentaciju za izgradnju budućeg zajedničkog graničnog prelaza Šćepan Polje–Hum, na Šćepan Polju – Paklice (CG), na putnom pravcu Plužine – Foča.
Iz tog vladinog resora kazali su da dinamika izgradnje ovog zajedničkog graničnog prelaza biće usaglašena sa Upravom za saobraćaj tokom izgradnje novog mosta na rijeci Tari i pristupnih saobraćajnica.
“Sprovođenje zajedničkih graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima doprinijeće pojednostavljenju i ubrzanju graničnih procedura, unapređenju saradnje između graničnih službi i efikasnijem suzbijanju i otkrivanju svih oblika prekograničnog kriminala”, kaže se u saopštenju MUP.
Navodi se da je saglasno Sporazumu između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj otpočeto izdavanje pograničnih propusnica, za prelazak državne granice u režimu pograničnog saobraćaja, kako bi se stanovništvu nastanjenom u pograničnim područjima olakšalo prelaženje zajedničke državne granice i omogućilo da, pored dva granična prelaza za pogranični saobraćaj, prelaze državnu granicu na 18 prelaznih mjesta, van graničnih prelaza, u režimu pograničnog saobraćaja, sa pograničnom propusnicom.
Iz MUP su kazali da je obostrano izdato 242 pogranične propusnice, u periodu od 01. 08. 2023. godine do 15. 11. 2024. godine.
Takođe, dodaje se da je posebna pažnja posvećena planiranju zatvaranja sporednih puteva pogodnih za nezakonite prelaske državne granice između dvije države, pored dodatnog zaprečavanja 12 pravaca tokom 2023. godine u cilju sprečavanja neregularnih migracija i prekograničnog kriminala.
Na današnjem sastanku učestvovali su članovi Mješovite komisije – predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore i Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, graničnih policija, Uprave carina/Uprave za indirektno oporezivanje, Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove/Uprave za zaštitu zdravlja bilja i Kancelarije za veterinarstvo BiH, a sastankom su rukovodili Milan Paunović, predsjednik crnogorskog dijela Zajedničke crnogorsko–bosanskohercegovačke komisije i Ermin Pešto, predsjedavajući bosanskohercegovačkog dijela Zajedničke crnogorsko–bosanskohercegovačke komisije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR