Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu protiv bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelene Perović, koju je protiv nje i NN lica podnio advokat Nikola Angelovski. Prijava je uslijedila nakon što je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) objavila da je Perović navodno nezakonito omogućila novosadskoj firmi „Prozon“ uvid u podatke o više od 5.500 crnogorskih funkcionera.
- Postupajući državni tužilac, nakon ocjene spisa predmeta i preduzimanja svih zakonom predviđenih mjera i radnji, odbacio je krivičnu prijavu protiv lica J.P. u navedenom predmetu - saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva za Portal ETV.
U prijavi je bilo ukazano na sumnje da je Perović, suprotno zakonu, omogućila privatnoj firmi pristup osjetljivim podacima, čime je, prema navodima MANS-a i podnosioca prijave, prekršila propise o zaštiti ličnih podataka i zloupotrijebila službeni položaj. Tužilaštvo, međutim, nakon sprovedene istrage nije utvrdilo elemente krivične odgovornosti.
Advokat Angelovski je još u septembru 2023. godine, zbog navodne zloupotrebe službenog položaja i neovlašćenog prikupljanja i korišćenja ličnih podataka, podnio krivičnu prijavu protiv Perović Vrhovnom državnom tužilaštu. Već početkom novembru iste godine Specijalno državno tužilaštvo je u potpunosti odbacilo prijavu Angelovskog protiv Perović za zloupotrebu službenog položaja, a dio prijave u odnosu na navodno „curenje podataka“, na nadležnost predao ODT-u u Podgorici.
U februaru 2024. godne Perović je u izjavi datoj policiji u svojstvu građanke iznijela navela da je Ministarstvo pravde ugovor sa firmom „Prozon“ zaključilo još 2015. godine, dok je ona bila sutkinja Osnovnog suda u Podgorici, te da nije imala nikakav uticaj na tadašnje odluke Vlade i Ministarstva.
Perović je takođe ukazala da je angažman firme „Prozon“ realizovan preko međunarodnog donatorskog programa uz posredstvo UNDP-a, te da su svi ugovori sklopljeni prije osnivanja ASK, dok je sistem implementiran početkom 2016. godine. Prema njenim riječima, svi podaci o ugovorima nalaze se u dokumentaciji Ministarstva pravde, koje je bilo nosilac procesa.
- Ministarstvo pravde je u momentu angažovanja firme „Prozon“, shodno članu 42. stav 3 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, nije trebala ni saglasnost Agencije za zaštitu ličnih podataka, iz prostog razloga jer je iznošenje ličnih podataka, što podrazumijeva uvid u lične podatke shodno članu 9 stav 2 istog zakona, određeno ugovorom između Vlade Crne Gore – Ministarstvo pravde i „Prozon“ DOO Novi Sad, radi održavanja softverske aplikacije koji je zaključen uz posredovanje UNDP prvog februara, pa odatle i u septembru 2015. godine u skladu sa Planom razvoja informacionog sistema – navela je Perović u izjavi koju je dala po nalogu ODT-a.
Ona je navela da je UNDP u avgustu 2015. godine angažovao kompaniju „Prozon“ iz Novog Sada koja je autor softverskog rješenja, i koja posjeduje autorska prava na softver za Agenciju za borbu protiv korupcije Srbije, kako bi u se skladu sa urađenom analizom uradilo prilagođavanje sistema, odnosno izmjena postojećeg rješenja u skladu sa analizom koju je uradio ekspert.
Tako je, prema svjedočenju Perović u decembru 2015. godine, u skladu sa ugovorom, ispostavljen sistem na spoljnom web modulu.
Implementacija sistema je počela od marta 2016. godine. Agencija za sprječavanje korupcije Crne Gore, na osnovu već zaključenih ugovora kojima je obezbijeđen softver firme „Prozon“ da bude implementiran nakon njenog osnivanja, zaključila je i ugovor o održavanju softvera sa firmom „Prozon“, kako je to sve već bilo određeno prethodnim ugovorom koje je sklopilo Ministarstvo pravde.
Postupajući tužilac u ODT-u Podgorica naveo je u obrazloženju odluke o odbacivanju krivične prijave protiv Perović da niti jednim dokazom nije utvrđeno postojanje krivičnog djela prikupljanje i korišćenje ličnih podataka.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR