19 °

max 20 ° / min 14 °

Petak

25.04.

20° / 14°

Subota

26.04.

18° / 12°

Nedjelja

27.04.

21° / 13°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 12°

Utorak

29.04.

23° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Aktivistkinja za ljudska prava Dina Smailova iz Kazahstana uhapšena u Budvi; Smailova: Nadam se da me Crna Gora neće izručiti

Izvor: Screenshot

Hronika

Comments 2

Aktivistkinja za ljudska prava Dina Smailova iz Kazahstana uhapšena u Budvi; Smailova: Nadam se da me Crna Gora neće izručiti

Autor: Antena M

  • Viber

Budvanska policija po nalogu Višeg suda uhapsila je Kazahstanku Dinu Smailovu. Protiv Smailove se od strane Kazahstana vodi krivični postupak.

Ona je borkinja protiv porodičnog nasilja i seksualnog zlostavljanja u Kazahstanu.

Dina Smailova je sa suprugom Almatim Mukamedžanov, takođe aktivistom borbe za ljudska prava, osnovala Fondaciju NeMolchiKZ (prevedeno NeĆutanju), organizaciju koja promoviše prava i slobode žena, djece, rodnu ravnopravnost i bori se protiv diskriminacije i nekažnjivosti moćnika i nasilnika u Kazahstanu.

Smailova je na instagramu u video poruci poručila da ne zna zbog čega je privedena i da se nada da je crnogorska policija neće izručiti Kazahstanu.

Prethodno su iz Uprave policije medijima uputili saopštenje u kom navode da su službenici Regionalnog centra bezbjednosti "Jug" – Odjeljenja bezbjednosti Budva pronašli danas i lišili slobode D.S.(56) iz Kazahstana.

"D.S. je lišena slobode shodno Naredbi sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, a po prethodnoj molbi za ekstradiciju Republike Kazahstan radi vođenja krivičnog postupka protiv iste. Ona će sjutra biti sprovedena Višem sudu u Podgorici na dalju nadležnost", stoji u saopštenju. 

U martu ove godine Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore pisali su da azil u Crnoj Gori ne uspjevaju da dobiju dokazani kazahstanski aktivisti za ljudska prava Dinara Botaevna Smailova i njen suprug Almat Mukamedžanov. 

Almat i Dinara (poznatija kao Dina Tansari) u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore kazali su da im je Crna Gora kao novo utočište izgledala privlačno.

„Zemlja je članica NATO pakta i kandidat za članstvo u Evropsku uniju (EU), pa smo vjerovali smo da ćemo tamo biti zaštićeni od političkog progona“, ponadali su se supružnici.  

U Crnu Goru su stigli 8. oktobra 2023. godine i zatražili međunarodnu zaštitu. Samo nedjelju kasnije, 16. oktobra, kazaške vlasti su pokrenule novi krivični postupak protiv Smailove (do tada ih je bilo pet). Tužilac iz grada Ust-Kamenogorsk je optužio Smailovu da je počinila „izuzetno tešku prevaru velikog obima“ protiv šest lica na osnovu člana 190 Krivičnog zakonika (KZ) Kazahstana. Tužilac tada nije dostavio izjave navodnih žrtava, već je kasnije, krajem novembra, dostavio skenirane izjave. Smailova se tereti da nije prijavila dobrovoljne donacije ovih šest osoba u ukupnom iznosu od 23 hiljade tengi ili 44 eura. I pored primjedbi Anare Kusainove, advokatice Smailove, da donacija od ukupno 44 eura ne podliježe ni krivičnoj ni drugoj odgovornosti shodno članu 3 KZ-a, za Smailovom je raspisana nacionalna potjernica. Krajem godine, tačnije 27. decembra 2023, Kazahstan je raspisao i međunarodnu potjernicu. Status njenog supruga je ostao nejasan. Pokušaj raspisivanja međunarodne potjernice, prema dostupnim podacima, nije prošao kontrolu Interpola.

Aktivizam Smailove je počeo u julu 2016. godine kada je na svojoj Facebook stranici objavila da je preživjela grupno silovanje u mladosti i da više ne namjerava ćutati o tome i o sveprisutnom nasilju nad ženama i djecom u Kazahstanu. Pozvala je žene da javno progovore o rodnom nasilju. U aprilu 2017. godine, ona i suprug su uspostavili SOS liniju za žrtve porodičnog i seksualnog nasilja i registrovali su Javni pokret protiv nasilja ’NeMolchi.KZ’“ (u prijevodu „nema ćutanja“).

Krajem 2019. godine, zahvaljujući djelovanju fondacije i međunarodnom pritisku, Kazahstan je usvojio stroži zakon za krivična djela silovanja i ostalih vidova seksualnog nasilja. Pojačana je i regulativa prevencije porodičnog i seksualnog nasilja. Smailova je 2018. god. dobila odlikovanje UN-a od predsjednice UN Women, Fumzile Mlambo-Ngugke, kao jedna od „žena koje su promijenile svijet“ 2017. godine. U aprilu 2020. je uvrštena u prvih pet žena globalnih aktivista UN Women u borbi protiv COVID-a.

Specijalne izvjestiteljke UN-a Meri Lolor i Doroti Estrade-Tank (predsjedavajuća UN-ove Radne grupe za diskriminaciju žena i djevojčica) su u zvaničnim pismima upozorile Crnu Goru da je kazahstanska vlada u zadnjih sedam godina „razvila obrazac progona i maltetiranja Smailove“.

Takođe, Ujedinjene nacije su zamolile Crnu Goru da uzmu u obzir „rizike sa kojima se suočavaju kao borci za ljudska prava ako bi se vratili u matičnu zemlju“, navodeći da Smailovoj prijeti zatvorska kazna od deset godina. Osim UN-a i drugih međunarodnih organizacija o njihovom progonu je pisao AP, Slobodna Evropa (RFE), BBC, Vašington post (WP) itd.

Meri Lolor navodi u pismu našoj Vladi da je zahvaljujući Smailovoj i njenoj fondaciji NeMolchi.KZ pruženo preko 35 hiljada besplatnih konsultacija preko stalno dostupne linije, dok je preko 2,5 hiljade žena dobilo pravnu, i socijalnu pomoć.

Aktivizam Smailove i Mukamedžanova protiv nasilja je doveo do osude 240 silovatelja. Takođe, zbog nemara i nepostupanja, do sada je osuđeno i 10 policajaca. Više od 200 državnih službenika je disciplinski odgovaralo u postupcima na osnovu žalbi klijenata fondacije koja daje bezplatne pravne savjete.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Delvidek

@jovan j. Sveti Petar Cetinjski je u svojim poslanicama naglasio kao našu svetu obavezu da sve koji od nevolje pobjegnu u Crnu Goru prihvatimo. Od 90-ih i izručenja dželatima onih mučenika iz Bosne, pa sve do onog Kurda u invalidskim kolicima izručenog Erdoganu nedavno - mi smo na moralnom dnu.

jovan j.

Nemojte se brukat. Crna Gora je vjekovima bila utočište za sve nevoljnike. Pokažite da smo protiv sile i nepravde.