Piše: Vladimir Jovanović
Predśednik Džozef-Džo R. Bajden sastao se juče po američkome vremenu u Bijeloj kući s Vartolomejem i čestitao mu, kako se navodi, „trideset godina moralnoga i duhovnoga vođstva kao Vaseljenskoga Patrijarha”.
Američki predśednik je izrazio olakšanje zbog brzoga oporavka Vaseljenskog Patrijarha, koji je, nakon što mu je pozlilo zbog premora, proveo prethodnu noć u vašingtonskoj bolnici.
Oni su razgovarali o naporima za suočavanje s klimatskim promjenama, koracima za okončanje globalne pandemije COVID-19 i značaju vjerske slobode kao osnovnoga ljudskoga prava. Njihov sastanak je naglasio kritičnu ulogu koju vjerske zajednice imaju u suočavanju s nizom globalnih izazova, kao i višedecenijsko prijateljstvo i partnerstvo između predśednika Bajdena i Vaseljenskog Patrijarha.
„Vaseljenski Patrijarh”, navodi se u saopštenju nakon sastanka, „kazao je da zna da je američki predśednik vjerni katolik. Stoga mu je prenio želje i srdačne pozdrave pape Franja, s kojim se nedavno sastao. Pored toga, on je istakao značaj međuvjerskoga dijaloga s Rimokatoličkom crkvom i drugim hrišćanskim denominacijama. S obzirom na to, on je američkome predśedniku predstavio inicijativu Vaseljenske patrijaršije da se zajedno s Rimokatoličkom i Anglikanskom crkvom obezbijede vakcine zemljama trećega svijeta koje ne mogu da ih priušte. Bajden je pokazao posebno interesovanje, komentarišući da je to potez koji je i moralno i praktično ispravan”. Jedna od tema je bilo i kompleksno pitanje sudbine drevne teološke škole na Halki u Republici Turskoj, oko koje turske vlasti i Vaseljenska patrijaršija imaju spor.
Kako tvrde u obavještenim crkvenim krugovima, na sastanku Bajden – Vartolomej se „razgovaralo i o sistematskim potezima Moskovske patrijaršije protiv Vaseljenske patrijaršije”.
„Konkretne akcije preduzete pod izgovorom da se Pravoslavnoj crkvi Ukrajine onemogući samoopredeljenje su u suprotnosti s crkvenim kanonima i narušavaju jedinstvo pravoslavlja. Tokom diskusije je ustanovljeno da postoji nezadovoljstvo američkoga faktora zbog nekonstruktivne uloge koju ima Rusija”.
Sastanak je potrajao oko sat vremena. Vartolomej je potom okupljenim novinarima kazao:
„Upravo smo završili topao i produktivan sastanak. Izražavamo zahvalnost predśedniku Bajdenu na ljubaznoj i zaista bratskoj dobrodošlici. U toku našega razgovora dotakli smo se mnogih pitanja koja se odnose na mir u svijetu i nadu u povećanje ekološke pravde na ovoj jedinstvenoj planeti koju svi dijelimo. S zahvalnošću primjećujemo predśednikovu posvećenost ekološkoj odgovornosti. Mi smo podržavali ove napore tokom čitave naše tridesetogodišnje patrijaršijske službe i to ćemo činiti i dalje. Izrazili smo predśedniku našu zabrinutost za globalnu stabilnost, naglašavajući ulogu koju mogu donijeti konstruktivni i pozitivni vjerski pokreti. Zahvalio nam je na višedecenijskome trudu”.
„Naši napori za unaprijeđenje hrišćanskoga jedinstva i međuvjerskoga razumevanja i saradnje imaju samo jedan princip – dijalog”, nastavio je Vartolomej. „Smatramo da je dijalog najefikasnije sredstvo za rješavanje bilo kakvoga izazova sadašnjosti ili budućnosti”.
Vartolomej je naglasio:
„Mi imamo odgovornost da predvodimo pomjesne autokefalne crkve kao stariji brat jedne porodice. Ovaj ośećaj porodice je suštinski pravoslavan, i ne možemo dozvoliti da se bilo kakve kratkovide političke agende miješaju u naše odnose koji su kroz i u Hristu Isusu Gospodu i Spasitelju svijeta”.
Prije susreta s Bajdenom, Vartolomej je imao sastanak s američkim državnim sekretarom Blinkenom u Stejt departmentu.
„Njegova Svesvetost je obavijestio sekretara Blinkena o raznim pitanjima od interesa za pravoslavne hrišćane u SAD i širom svijeta, kao i o viziji i službi Vaseljenske patrijaršije da unaprijedi međureligijski dijalog i ekološku svijest. Vaseljenski Patrijarh je posebno izrazio zabrinutost zbog teškoga položaja hrišćana na Bliskome istoku i u śevernoj Africi, izražavajući nadu u stabilnost i vjersku slobodu u tim regionima. On se takođe osvrnuo na hitnu potrebu za političkom akcijom kao odgovorom na klimatsku krizu, podvlačeći odgovornost svih lidera da ispune svoja obećanja o rješavanju problema klimatskih promjena. Na kraju je istakao vitalni značaj međureligijske saradnje svih vjerskih poglavara zarad tolerancije i mirnoga suživota širom svijeta”, navodi se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR