Priredio: V.J.
Odluke skupa od 27. maja o proglašenju „potpune samostalnosti” i „nezavisnosti” samoupravnoga ogranka Ruske pravoslavne crkve u Ukrajni (UPC-MP), nijesu izazvale prećerane reakcije, ni među Ukrajincima, ni u Rusiji. U mnogim aspektima, još je nejasno što se pod tim odlukama podrazumijeva i kakve su posljedice?
Na skupu, koji je nazvan sabor, iz UPC-MP izrazili su „neslaganje sa stavom patrijarha moskovskoga i cijele Rusije Kirila u vezi sa sukobom u Ukrajini” i „usvojili odgovarajuće dopune i izmjene u ustavu UPC-MP, koje znače njezinu potpunu samostalnost i nezavisnost”.
Za iole upućenije u prilike i poznavanje crkvenih kanona, riječ je, zasad, o „virtuelnome razvodu”, tj. još nepostojećem odvajanju jerarhija na čijem su čelu mitropolit Onufrij Berezovski i patrijarh Kiril Gundjajev. Međutim, ma kako dvosmislene bile, odluke sabora UPC-MP jesu zaista prvi korak koji bi, eventualno, mogao voditi ka razdvajanju od Moskovske patrijaršije.
U crkvenoj terminologiji „poptuna samostalnost” i „nezavisnost”, navedene o odluci sabora UPC-MP — ne postoje.
A u odlukama sabora UPC-MP i ne pominje se riječ „autokefalija”.
Istovremeno, sabor UPC-MP je u odnosnu na kanonsku autokefalnu Pravoslavnu crkvu Ukrajine, čiji je poglavar mitropolit Epifanij Dumenko, zadržao neprijateljsku distancu.
I u saborskoj odluci, UPC-MP nastavlja s moskovskom propagandom:
„Posebno je žalosno da su nedavne akcije carigradskoga patrijarha u Ukrajini, koje su rezultirale formiranjem ‘Pravoslavne crkve Ukrajine’ [pod navodnicima stavljeno u izvorniku, prim], samo produbile nesporazume”.
Potvrđen je i prekid evharistijskoga i kanonskoga opštenja s Vaseljenskom patrijaršijom — što je opet zadržavanje UPC-MP na kursu stavova Moskovske patrijaršije.
A tokom jutrošnje liturgije, Onufrij ne pominje patrijarhe Vartolomeja i Teodora II aleksandrijskoga, kao ni poglavare Kiparske i Grčke crkve, koji su priznali ukrajinsku autokefaliju; a pominje Kirila Gundjajeva i ostale predstojatelje…
Međutim i činjenica da je Onufrij održao liturgiju na kojoj pominje makar i nekompletan spisak predstojateljâ pomjesnih crkava, jeste kršenje odredbi o sumoupravi UPC-MP unutar Moskovske patrijaršije.
Opštenje UPC-MP sa svjetskim pravoslavljem dosad se obavljalo isključivo preko Moskovske patrijaršije. Umjesto toga, jutrošnja liturgija Onufrija je njegova ocrkovljena „izjava” da UPC-MP sada komunicira sa svjetskim pravoslavljem bez posrednika u Moskvi.
Na drugoj strani, UPC-MP ne može niti će ikada dobiti autokefaliju, tj. takvo kanonsko priznanje, od Vaseljenske patrijaršije, jer već postoji jedina nadležna kanonska autokefalna jurisdikcija za Ukrajinu — Pravoslavna crkva Ukrajine.
Ukoliko želi da se odvoji od Moskovske patrijaršije, a ostane kanonska jerarhija, UPC-MP će morati da se ujedini sa Pravoslavnom crkvom Ukrajine.
Poglavar Pravoslavne crkve Ukrajine, mitropolit kijevski i cijele Ukrajine Epifanij, smatra da održavanje sabora UPC-MP nije usmjereno na prekid veze s Ruskom crkvom.
„Svrha toga sabora je da sačuva status quo i promijeni odnos ukrajinskoga društva prema sebi bez prekida odnosa sa Ruskom crkvom i poglavarom Kirilom Gundjajevim“, rekao je Epifanij.
„Oni su I DALJE UJEDINJENI SA UBICOM, patrijarhom Kirilom, koji dozvoljava da se ubijaju Ukrajinci. Nažalost, nijesu obnovili odnose sa Vaseljenskim Patrijarhom, već su naprotiv potvrdili sve prethodne odluke. Veza sa Moskvom ostaje, a de iure žele da izbjegnu Zakon 2662 koji zahtijeva njihovo preimenovanje, jer imaju centar upravljanja u zemlji agresoru“, dodao je mitropolit.
Istovremeno, on je naglasio da Pravoslavna crkva Ukrajine teži pravoslavnome jedinstvu u Ukrajini i da je spremna za dijalog sa UPC-MP, „bez preduslova i ultimatuma”.
Zvanično, UPC-MP je osudila oružani napad Rusije na Ukrajinu i javno se trudi da se što više distancira od Rusije. Većina sveštenika i eparhija UPC-MP zaista pomaže Oružanim snagama Ukrajine, prikuplja humanitarnu pomoć, spašava izbjeglice i sahranjuje poginule ukrajinske vojnike.
Služba bezbjednosti Ukrajine je u nekoliko slučajeva uhapsila sveštenike UPC-MP pod optužbom za saradnju sa ruskim agesorom. U vrhu UPC-MP, međutim, ističu da ovakvi slučajevi nijesu rijetki ni u raznim državnim službama i organima Ukrajine; i da nema pravosnažne sudske odluke protiv njihovih sveštenika po osnovu saradnje sa ruskim agresorom.
Tokom protekla tri mjeseca agresije na Ukrajinu, ruske trupe uništavaju i crkve UPC-MP, ubijajući njezine sveštenike i vjernike. Prema riječima portparola UPC-MP, mitropolita Klimenta, porušeno je oko 100 njihovih crkava, a četiri sveštenika su poginula. Neki sveštenici i episkopi UPC-MP prestali su da pominju u bogosluženjima patrijarha Kirila, što je zvanično objavljeno u 16 od ukupno 53 eparhije ove jurisdikcije.
Trenutno, 14 eparhija UPC-MP su na ukrajinskim teritorijama pod ruskom okupacijom na Krimu i Donbasu, te u Hersonskoj i dijelu Zaporoške oblasti.
U protekla tri mjeseca ruske agresije, oko 400 parohija UPC-MP je odlučilo da pređe u jurisdikciju autokefalne Pravoslavne crkve Ukrajine.
Morska
Identicna situacija kao kod nas. Hvala na tekstu g. Vlado.