Priredio: V.J.
Arhiepiskop varšavski i mitropolit cijele Poljske Sava Gricunjak, poglavar autokefalne Poljske pravoslavne crkve, podržao je eparhiju Ruske pravoslavne crkve u Litvaniji za većom crkvenom samostalnošću od Moskve, kroz samoupravu, a ne autokefaliju.
Kako javlja zvanični sajt Viljnusko-litvanske eparhije Moskovske patrijaršije (orthodoxy.lt), Sava je kazao da je „neophodno energično ići ovim putem“.
Sava je ovu izjavu dao tokom pośete mitropolita viljnusko-litvanskoga Inokentija Vasiljeva Poljskoj (na slici gore).
Mitropolit Inokentij, etnički Rus, tom prilikom govorio je o situaciji u Litvaniji i koracima koji se preduzimaju ka dobijanju statusa samoupravne Crkve, kao i „o poteškoćama sa kojima se trenutno suočavaju pravoslavni u Litvaniji”.
Inokentij je nedavno razriješio 15 klirika Viljnusko-litvanske eparhije, koji su zatražili, ne samoupravu — nego potpunu nezavisnost od Moskve, tj. autokefaliju za Crkvu u Litvaniji.
Kažnjeni klirici u Litvaniji su se proljetos obratili vladi svoje zemlje, koja ih je podržala i vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju uputila molbu da se u Litvaniji uspostavi (obnovi) jurisdikcija Vaseljenske patrijaršije, kao prelazna faza.
„Odluka mitropolita Inokentija bila je ispravna”, kazao je poglavar Poljske crkve Sava o kažnjavanju 15 pravoslavnih sveštenika u Litvaniji. „Niko ne treba da krši kanone kako bi se izbjegle sve vrste razdora i raskola u Crkvi“.
Arhiepiskop varšavski i mitropolit cijele Poljske u sporu Moskovske i Vaseljenske patrijaršije zauzimao je proruski stav; i dalje ima dvosmislene stavove o priznavanju autokefalije Pravoslavnoj crkvi Ukrajine. On je, prema objavljenim arhivima poljske komunističke Službe bezbjednosti (Służba Bezpieczeństwa) od sredine 1960-ih njezin revnosni saradnik pod kodnim imenom „Jurek”.
Poljska crkva je početkom marta o.g. saopštenjem svoga Arhijerejskoga sabora „pozvala vlasti Ruske Federacije na čelu sa Predśednikom, da obustave neprijateljstva u Ukrajini, smatrajući ih opakim i neshvatljivim”. Crkvi u Poljskoj je Vaseljenska patrijaršija 1924. priznala autokefaliju. Zauzima 12. mjesto u vaseljenskome diptihu.
Mitropolit viljnusko-litvanski Inokentij Vasiljev je proljetos izjavio da „oštro osuđujemo rat Rusije protiv Ukrajine i molimo se Gospodu da ga što prije okonča”.
„Iskreno želim da kažem da mi, pravoslavni hrišćani u Litvaniji, imamo mogućnost da slobodno odlučujemo o unutrašnjim stvarima Crkve i borićemo se za još veću nezavisnost, vjerujući da će nam je Gospod u dogledno vrijeme dati”, poručio je Inokentij.
„Živimo u slobodnoj, demokratskoj zemlji. Litvanija nije Rusija. To je druga zemlja, drugo društvo, sa svojim duhovnim i moralnim identitetom“, dodao je.
Najveći broj njegovih parohijana su etnički Rusi, koji čine oko 5 odsto populacije, ili oko 180.000 stanovnika Litvanije.
Lana
Na kraju, nadam se uskoro, otaće same pravoslavne crkve Rusije i Srbije. Inače to i nisu prave hrišćanske, apostolske crkve, već su ispostave zločinačkih projekata kremaljske i dedinjske oligarhije. Neka se pravoslavni crnogorski narod i njegova sveta crkva što pre iščupaju iz kanđži osovine SPC-RPC