7 °

max 14 ° / min 7 °

Ponedjeljak

27.01.

14° / 7°

Utorak

28.01.

13° / 8°

Srijeda

29.01.

13° / 9°

Četvrtak

30.01.

10° / 9°

Petak

31.01.

12° / 7°

Subota

01.02.

15° / 7°

Nedjelja

02.02.

14° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Estonska pravoslavna crkva: Zbog čega Vartolomej u Talinu obilježava stogodišnjicu ove autonomne jurisdikcije

Religija

Tag Gallery
Comments 0

Estonska pravoslavna crkva: Zbog čega Vartolomej u Talinu obilježava stogodišnjicu ove autonomne jurisdikcije

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: V.J.

Vaseljenski patrijarh Vartolomej je u osmodnevnoj zvaničnoj pośeti Estoniji. Odmah po dolasku u Talin, juče popodne, održao je sastanak sa estonskim predśednikom Alarom Karisem, a potom i premijerkom Kajom Kalas. Boravio je i u parlamentu Estonije.

Vartolomej je jutros načalstvovao doksologiji (slavoslovlju) povodom obilježavanja stogodišnjice autonomije Estonske crkve u sabornom hramu Svetih Simeona i Ane u Talinu.

U post-sovjeskoj eri Estonija je prva arena sukoba Vaseljenske i Moskovske patrijaršije, a razlozi, kao docnije u Ukrajini, osim što sežu dublje u istoriju, imaju principe savjesnog tumačenja drevnih crkveno-kanonskih normi.

Nakon što se Estonija iz raspale Ruske carevine izdvojila u nezavisnu državu, vaseljenski patrijarh Meletije IV, odgovarajući na apel klira, naroda i vlade Estonije, 23. septembra 1922. izdao je tomos o autonomiji Estonske crkve u jurisdikciji Vaseljenske patrijaršije. Međutim, kada je SSSR, tijesno sarađujući s nacističkom Njemačkom, 1940. okupirao i prisajedinio Estoniju, tamošnja jerarhija je pripojena tri godine kasnije formiranoj Moskovskoj patrijaršiji.

Početkom 1990-ih, pošto je Estonija nakon sloma SSSR-a ponovo nezavisna, 54 od ukupno 83 parohije Moskovske patrijaršije u toj zemlji izjasnile su se za vraćanje pod omofor Vaseljenske patrijaršije u statusu autonomije, što je podržala i estonska vlada. Vartolomej i Sinod na Fanaru su prihvatili apel, 22. februara 1996. obnovili punovažnost tomosa iz 1922. i proglasili autonomnu Estonsku apostolsku pravoslavnu crkvu (Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik).

.

Reaguje Moskovska patrijaršija, na čelu joj je onomad Aleksij II Ridiger, rusifikovani Njemac rodom iz Estonije. Privremeno se prekida liturgijsko-kanonsko opštenje jednostranom odlukom Moskve, no spor je prevaziđen „primirjem” da u Estoniji egzistiraju oba ogranka, i vaseljenski i ruski.

Liše u Estoniji, te najave stvaranja egzarhata u Litvaniji, Vaseljenska patrijaršija ima u jurisdikciji autonomnu Finsku pravoslavnu crkvu i poluautonomnu Mitropoliju na Kritu (Grčka), te jerarhije u Zapadnoj Evropi, obje Amerike, Australiji i enklavama u Aziji. Nadležna za Afriku je Aleksandrijska patrijaršija. Samo još Jerusalimska patrijaršija ima kanonsku autonomnu jurisdikciju: Arhiepiskopiju na Sinaju.

Moskovska patrijaršija osnivala je nekoliko autonomija, poluautonomija i samouprava (Japan, Kina, Ukrajina, Estonija, Litvanija, Moldavija, ili inkorporirala u autonomiju Rusku zagraničnu crkvu u Americi i Evropi, etc). Čak je 1970. osnivala „autokefalnu” Pravoslavnu crkvu u Americi (Православная церковь в Америке), a u doba SSSR-a izdavala 1951. „tomos” za „autokefalnu” crkvu ČSSR-a, ili 1948. „tomos” za Poljsku, koja je još 1924. regularni tomos o autokefaliji polučila od Vaseljenske patrijaršije.

No svi ovi ruski entiteti i „tomosi” na Fanaru su se smatrali i smatraju nepostojećim, jer se kanonska nadležnost Moskovske patrijaršije ne prostire van granica Ruske Federacije, ili ranije SSSR-a.

Početkom 2000-ih Srbi su, ne želeći da priznaju Makedonsku crkvu, „tomosom” takođe osnovali za Makedoniju „autonomnu” Pravoslavnu ohridsku arhiepiskopiju. Ali su tu strukturu nedavno raspuštili — nakon što je 9. maja 2022. Vaseljenska patrijaršija po apelaciji makedonske jerarhije presudila da su neosnovane srpske klevete o njima kao „raskolnicima”…

Autonomnu Estonsku apostolsku pravoslavnu crkvu, koja slavi stogodišnjicu, predvodi mitropolit talinski Stefan Harlanbidis (83); ima tri eparhije, oko 60 parohija, tridesetak sveštenika i desetak đakona, a pastva su uglavnom pravoslavni Estonci. Estonija ima 1,36 milion stanovnika, struktura: Estonci 69,1%, Rusi 23,7%, Ukrajinci 2,1%...

U martu ove ogodine, napominjemo, Vartolomej je boravio u još jednoj pribaltičkoj državi — Litvaniji.

Govoreći tada u Viljnusu o stvaranju egzarhata, ogranka Vaseljenske patrijaršije, Vartolomej je podvukao da je u Litvaniji kako bi „obnovio istorijsku pravdu” i da je egzarhat koji ustrojava „volja ovdašnjih pravoslavnih sveštenika i vjernika“.

Patrijarh je u Litvaniji došao na poziv premijerke Ingride Šimonite i s njom potpisao sporazum o saradnji, koji se tumači kao pravna osnova za stvaranje egzarhata, tj. pravoslavne jerarhije u Litvaniji nezavisne od Moskovske patrijaršije. Vartolomej je tada ignorisao poziv arhijereja iz ogranka Moskovske patrijaršije — mitropolita viljnuško-litvanskoga Inokentija Vasiljeva — da se u hramu koji je u njegovoj jurisdikciji „pokloni pravoslavnim pokroviteljima Litvanije”.

Na ovaj način, Vartolomej, nakon Ukrajine, pa iz Litvanije, sada i iz Estonije šalje snažne poruke da se jurisdikcija Moskovske patrijaršije može prostirati samo unutar granica Ruske Federacije, ne i na nezavisne države s prostora bivšeg SSSR-a. Oblasne granice crkvene se moraju poklapati s granicama državnim, uz izuzetke precizirane 28. kanonon IV Vaseljenskog sabora i potvrđene drugim kanonima i sveštenom praksom.

Identičan model usklađivanja poretka Istočno-pravoslavne Crkve s novim realnostima se u perspektivi očekuje i na Balkanu, u pogledu jurisdikcije Crkve Srbije (SPC), koja još obuhvata teritorije nepostojeće Jugoslavije na temelju tomosa Vaseljenske patrijaršije iz 1922. za Crkvu Kraljevine SHS.

A u Letoniji, još jednoj pribaltičkoj zemlji, koja poput Estonije i Litvanije ima granicu s Rusijom, jesenas, uz inicijativu i pomoć tamošnjih državnih vlasti, de facto zaokružen je postupak autokefalije Letonske pravoslavne crkve, kroz usvajanje zakona u nacionalnom parlamentu i izmjenom crkvenoga ustava na saboru Letonske crkve — o čemu je zvanično obaviještena i Moskovska patrijaršija.

Letonska pravoslavna crkva, koja je decenijama samoupravni dio Ruske pravoslavne crkve, 13. avgusta o.g. izabrala je i rukopoložila novoga episkopa, Jovana Lipšansa, bez prethodnih saglasnosti crkvene vlasti u Moskvi.

Time je i kroz obred hirotonije demonstrirala da je odbačila Ustav Moskovske patrijaršije, no kanonski tomos o autokefaliji može dobiti samo od Vaseljenske patrijaršije.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR