-0 °

max 10 ° / min -0 °

Nedjelja

24.11.

10° / -0°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

11° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 8°

Petak

29.11.

12° / 6°

Subota

30.11.

7° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
OSAM NOVIH MITROPOLITA I MITROPOLIJA? Nastavljaju urušavanje Amfilohijeve titule i eparhije

Religija

Tag Gallery
Comments 4

OSAM NOVIH MITROPOLITA I MITROPOLIJA? Nastavljaju urušavanje Amfilohijeve titule i eparhije

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: Vladimir Jovanović

Prema nezvaničnim saznanjima, Crkva Srbije (SPC) nakon zasijedanja koje je 14-18. maja o.g. održano u Beogradu, umjesto dosadašnjih trojice, odnosno četvorice mitropolita, imaće njih čak 11 odnosno 12!

Saborsko SPC saopštenje u tom dijelu ostaje nedorečeno: „Sabor se bavio i temom organizacije naše pomjesne Crkve, kao i IZMJENAMA I DOPUNAMA ODREDABA Ustava SPC koje se tiču TITULATURE EPARHIJSKIH ARHIJEREJA”.

Prema važećem Ustavu SPC, koji im je 16. novembra 1931. propisao Aleksandar Karađorđević — između ostaloga tada je osnovao eparhiju crnogorsko-primorsku — svega četvorica njihovih eparhijskih arhijereja nose titule mitropolita.

U čl. 12 Ustava SPC iz 1931. navodi se: „Arhijereji eparhije Crnogorsko-Primorske, Skopljanske, Dabrobosanske i Zagrebačke imaju po svom pooložaju tutiulu mitropolita”.

Kako su prije dvije godine Srbi odustali od Skopljanske eparhije (jurisdikcija Makedonske pravoslavne crkve - Ohridske arhiepiskopije), preostale su titule mitropolita za episkope: na Cetinju, Sarajevu, Zagrebu. U naslovu titule, mitropolit je i Porfirije Perić („arhiepiskop pećki, MITROPOLIT beogradsko-karlovački i patrijarh srpski”).

No, od sada, značajno uvećavaju broj titularnih mitropolita i eparhija-mitropolija: OSAM NOVIH MITROPOLITA i MITROPOLIJA!

Prema izvorima „Antene M”, nakon najnovijih saborskih odluka svetosavskoga episkopata u Beogradu, uz Arhiepiskopiju beogradsko-karlovačku tj. eparhiju Porfirija Perića — te uz postojeće, po njihovom službenom redosljedu: - Mitropoliju daborbosansku (Sarajevo-Sokolac, BiH), Hrizostom Jević; - Mitropoliju zagrebačko-ljubljansku (Zagreb, Hrvatska), administrator Kirilo Bojović; - Mitropoliju crnogorsko-primorsku (Cetinje), mitropolit Joanikije Mićović — ove su u Crkvi Srbije nove eparhije-mitropolije:

- Mitropolija banatska (Vršac, Srbija), Nikanor Bogunović; - Mitropolija banjalučka (Banja Luka, BiH) Jefrem Milutinović; - Mitropolija bačka (Novi Sad, Srbija), Irinej Bulović; - Mitropolija bihaćko-petrovačka (Bosanski Petrovac, BiH), Sergije Karanović; - Mitropolija zvorničko-tuzlanska (Bijeljina, BiH) Fotije Sladojević; - Mitropolija raško-prizrenska (Prizren, Kosovo), Teodosije Šibalić; - Mitropolija šumadijska (Kragujevac, Srbija) Jovan Mladenović; - Mitropolija australijsko-novozelandska Sidnej (Australija) Siluan Mrakić.

Izgleda da su svi gore pobrojani šefovi novih mitropolija, ili neki od njih, dobili i titule ARHIEPISKOPA. Jednu od potvrda ovoga nalazimo, na primjer, na zvaničnome sajtu eparhije u Kragujevcu (eparhija-sumadijska.org.rs):

- u jučerašnjem publikovanom izvještaju, doskorašnjeg episkopa Mladenovića titulišu „visokopreosveštenstvo, ARHIEPISKOP kragujevački i MITROPOLIT šumadijski gospodin Jovan”.

Jesu li i Joanikija Mićovića ubačili u ovaj paket-aranžman časteći i njega arhiepiskopstvom, titulom koje su ga 2021. lišili? Ne zna se pouzdano, zasad.

U ovdašnjoj Mićovićevoj eparhiji crnogorsko-primorskoj, i niže sveštenstvo i laici-njihovi sljedbenici, niti odlučuju o čemu bitnijem, niti ih o bitnijem iko išta pita — sve pravosnažno, na izvršenje za njih, donose u Beogradu.

A ukoliko su naša saznanja tačna, ova „inflacija” mitropolita-mitropolija (i arhiepiskopa) devalvira reklamni prestiž koji je za eparhiju crnogorsko-primorsku tri decenije u ovdašnoj javnosti, najvećim dijelom neupućenoj, u crkveno-kanonske realnosti, ako ne i neznavenoj, izgradio počivši AMFILOHIJE RADOVIĆ.

On je svoj status mitropolita, docnije i arhiepiskopa, laicima netačno predstavljao kao unikalno NASLIJEĐE AUTOKEFALNIH VLADIKA Mitropolije - Crnogorske pravoslavne crkve, nekanonski ukinute sa srpskom okupacijom 1918.

Štoviše, na osnovu kontroverznog akta, koji je 20. juna 2006, dakle, obratimo pažnju, odmah po obnovi nezavisnosti Crne Gore, i to tvrdi se ispred srpskoga sinoda potpisao gej-episkop VASILIJE KAČAVENDA (br. 1052/zap. 738) — a pozivajući se na navodnu odluku Arhijerejskoga sabora SPC (ASbr. 95/zap. 208) — sebi je Amfilohije, uz mitropolitsku, pripisao još jednu titulu: „ARHIEPISKOPA CETINJSKOGA”.

Kačavenda je Amfilohiju dostavio akt u kojem piše i sljedeće:

„POŠTUJUĆI UGLED Mitropolije crnogorske [dakle, ne govori o Mitropoliji crnogorsko-PRIMORSKOJ, osnovanoj 1931, prim] i njenu istorijsku ulogu u životu CRNE GORE, koja je PONOVO STEKLA SVOJU DRŽAVNOST, kao i šire; - radi što uspešnijeg ostvarivanja spasonosne misije Crkve, ovaj Sveti Arhijerejski sabor ODLUČUJE:

- PRAVOSLAVNU CRKVU U CRNOJ GORI sačinjavaju eparhije SPC: Crnogorsko-primorska, Budimljansko-nikšićka, kao i delovi eparhija Mileševske i Zahumsko-hercegovačke. - Episkopi navedenih eparhija sačinjavaju EPISKOPSKI SAVET PRAVOSLAVNE CRKVE U CRNOJ GORI, koji će se, pod predsedništvom ARHIEPISKOPA CETINJSKOG (kako glasi NJEGOVA STARA TITULA) i Mitropolita Crnogorsko-primorskog, po potrebi sastajati radi savetovanja i donošenja odluka iz njegove nadležnosti”.

Tekst ovoga akta Kačavende objavljen je u novembarskom broju 2007. Amfilohijevog časopisa „Svetigora”. Ali, kritičari Amfilohija iz Srbije su tvrdili da mu je to „BEZAKONO ARHIEPISKOPSTVO”, tj. da nije utemeljeno u Ustavu SPC; i da, osim toga, a vaistinu provjerljivo je, navodne odluke o tituli „arhiepiskopa cetinjskoga” zaista nema u objavljenim odlukama Arhijerejskoga sabora SPC koji se održavao 14-25. maja 2006, pa takva i ne postoji u službenom „Glasniku“ SPC!

Sa svoje strane Amfilohije, preko svoje eparhijske informativne službe, govoreći u uobičajenom egotripu o sebi u trećem licu, poziva se na de facto naslijeđe AUTOKEFALNIH CRNOGORSKIH VLADIKA:

„Opšte je poznato da su se i Petar II Petrović Njegoš i Mitrofan Ban takođe potpisivali kao ARHIEPISKOPI. Počasna i liturgijska titula Arhiepiskopa Cetinjskog – Mitropolitu Crnogorsko-primorskom g. AMFILOHIJU na posljednjem saboru arhijereja SPC potvrđena je zbog njezinog ISTORIJSKOG KONTINUITETA, kao što je, uostalom, i titula Egzarha Svetog Trona Pećkog potvrđena posljednjih godina, a koja sljeduje tituli koju su nosili mitropoliti crnogorsko-primorski od Vasilija Petrovića – Njegoša (1750-1766) do Mitrofana Bana (1885-1920), poslije pada Pećske patrijaršije pod tursku vlast”.

(Napomena, provjerljivo je i ovo: - da Mitrofan, niti bilo ko od crnogorskih vladika, liše samo u jednom periodu Vasilija Petrovića-Njegoša, nije bio „Egzarh Svetog Trona Pećkog” – tu su titulu, raznim povodima, i uvijek vremenski i namjenski ograničeno, zaključno sa godinom 1766, nosili desetine drugih klirika, od običnih popova do vladika iz raznih krajeva Balkana)….

Iako se Amfilohije uporno potpisivao AEM (arhiepiskop-mitropolit), ponekad se samoproglašavajući i za „Egzarha Svetog Trona Pećkog”, to je Patrijaršija u Beogradu ignorisala: na primjer, nikad ga u AEM svojstvu ne potpisujući u zvaničnim saopštenjima. Da bi, dakle, AEM, „arhiepiskopa cetinjskoga”, odmah po Amfilohijevoj smrti, ukinuli, uostalom i „Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori” i „Episkopski savet Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori”…

Zasad, dakle, još nema specifikovanih, zvaničnih potvrda da li je Crkva Srbije, izmijenivši svoj Ustav na održanom zasijedanju Arhijerejskoga sabora 14-18. maja o.g. u Beogradu, uvela još najmanje osam titularnih mitropolita-mitropolija u svoju jerarhiju i ustrojstvo.

U Ustavu SPC iz 1931. vidimo da su u Kraljevini Jugoslaviji imali svega 21 eparhiju, ali, obrnuto proporcionalno od toga kako se državna teritorija pod kontrolom Beograda svodila na Republiku Srbiju, i to bez Kosova, rastao je broj i eparhija i vladika. Sada imaju čak oko 45 eparhija, a arhijereja još i više, jer, uz umorovljene episkope kakav je Vasilije Kačavenda, imaju „vikarne episkope” (pomoćnike glavnijih vladika) koje proizvode svako malo: po trojicu-četvoricu odjednom.

Komentari (4)

POŠALJI KOMENTAR

Aco

Đe je ođe na ovijeme spisku Valjevska eparhija?

Mikica

Ne postoji crkva Srbije, već Srpska Pravoslavns Crkva. Kao što ne postoji Crkva Bugarske, Rumunije, Rusije itd.

Javor

Kako je krenulo još malo pa će svaka opština u Crnoj Gori imati mitropoliju i mitropolita.