Priredio: V.J.
Povodom državnoga praznika Ruske Federacije - Dana narodnoga jedinstva, uručeno je u zadnju Ruskoga doma u Beogradu priznanje Ljubiši alijas Metodiju Ostojiću, episkopu eparhije budumljansko-nikšićke Crkve Srbije (SPC).
Episkop Ostojić (SPC) pričešćuje četnike i Putinove fanove (FOTO)
09.08.2022. 11:31
Kako se navodi, prekjuče, 4. novembra, Ostojić je „počasni znak za zasluge u jačanju prijateljstva i međusobnoga razumijevanja srpskoga i ruskoga naroda” dobio od ruske federalne agencije za pitanja Zajednice nezavisnih država, sunarodnika u rasijanju i međunarodnu društvenu saradnju” — skraćeno „Россотрудничества”, jedne od službi Ministarstva vanjskih poslova na čijem je čelu Sergej Lavrov.
Ruski dom u Beogradu (Ruski centar za nauku i kulturu), ekspozituru „Россотрудничества”, 1947. osnovale su vlasti komunističkoga SSSR-a pod nazivom Дом советской культуры. Od strane nekadašnjih Titovih službi bezbjednosti, nakon sukoba sa Staljinom i narednih decenija, objekat je klasifikovan i nadziran kao sovjetski obavještajni punkt.
Ostojić, koji je u Crnu Goru početkom 1990-ih izbjegao iz Sarajeva, boravio je u svojstvu gosta Moskovske patrijaršije u više navrata u Ruskoj Federaciji.
Rusi lobirali: Backović sekretar Metodiju Ostojiću?
13.08.2021. 19:10
U odnosu na pokolj stotine hiljada ljudi koji je Rusija izazvala svojom oružanom agresijom na Ukrajinu, Ostojić je „opravdava”. Na primjer, u društvu ruskoga ambasadora, rekao je: „Rusija se brani od neprijatelja koji na svirepi, podmukli i ciničan način napada sve što je pravoslavno”.
Ko su, zapravo, tovariši iz „Россотрудничества” koji Ostojiću uručiše „počasni znak”?
„The Times” je u aprilu 2022. prenio stručne ocjene da „Россотрудничество”, sa svojim filijalama u mnogim evropskim državama, orkestrira pro-kremaljskom propagandom u znak podrške ruskoj agresiji na Ukrajinu.
U julu iste godine, Evropska unija je „Россотрудничество” stavila na popis sankcionisanih organizacija.
„‘Россотрудничество’ vrlo je svestrano rusko oružje za odnose s javnošću koje ima bliske veze s tajnim službama”, ocijeno je specijalizovani portal za obavještajne poslove „Intelligence Online”.
„Washington Post” je za „Россотрудничество” objavio dokumentovan izvještaj da „djeluje kao paravan ruskih obavještajnih službenika koji žele regrutovati špijune” i da je „organizacija sarađivala s ruskim obavještajnim službama kako bi se uspostavile navodno humanitarne nevladine organizacije koje bi djelovale kao releji za ruske dezinformacije”.
Prema portalu „EUvsDisinfo”: „‘Россотрудничество’ je dio državnih organizacija koje su namijenjene oblikovanju informaciinog okruženja za vanjskopolitičke ciljeve Moskve”.
„Službeno osnovano 2008, ‘Россотрудничество’ je pod nadležnošću ruskoga Ministarstva vanjskih poslova, a gotovo cijeli budžet od 54 miliona eura (podaci iz 2020. godine) dolazi od savezne vlade. Vođstvo organizacije sastoji se uglavnom od članova vladajuće Jedinstvene Rusije i bivših viših državnih funkcionera”.
Od sredine 2020. čelnik „Россотрудничество” je Jevgenij (mlađi) Primakov, sin pokojnoga šefa KGB-a i SVR-a (Vanjsko-obavještajne službe), te ministra vanjskih poslova i konačno premijera Rusije Jevgenija Promakova.
Mlađeg Primakova je Putin ukazom postavio za rukovodioca „Россотрудничества”.
U februaru 2023. Evropska unija uvela je sankcije za Primakova mlađeg, jer agencija kojom rukovodi nastoji učvrstiti percepciju u javnostima o okupiranim ukrajinskim teritorijima kao ruskim i usmjeriti ih za ispoljavanje potpore ruskome agresorskom ratu protiv Ukrajine…
Kako navodi sajt Ruskoga doma u Beogradu, uz Metodija Ostojića, „u znak ostvarene dobre saradnje i zahvalnosti za učešće u zajedničkim programima ‘Россотрудничества’ i Ruskoga doma, kao njegovog predstavništva u Srbiji, priznanjima su odlikovani zaslužni pojedinci iz Srbije, Republike Srpske i Crne Gore”.
Dodaju i kako je Vesna Vuković, profesorica ruskoga jezika u Gimnaziji „Stojan Cerović” u Nikšiću, „dobila diplomu za aktivan rad na promociji ruske kulture i jezika”.
Uz episkopa Ostojića, iz Crkve Srbije s iste ruske adrese nagradili i popa Darka Đoga.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR