5 °

max 5 ° / min 4 °

Ponedjeljak

23.12.

5° / 4°

Utorak

24.12.

5° / 1°

Srijeda

25.12.

8° / 1°

Četvrtak

26.12.

8° / 2°

Petak

27.12.

6° / 0°

Subota

28.12.

5° / -0°

Nedjelja

29.12.

8° / -0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
VIDEO Dvije godine od Abazovićevog temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije – tenzije u Štitarici

Izvor: RSE

Religija

Tag Video
Comments 1

VIDEO Dvije godine od Abazovićevog temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije – tenzije u Štitarici

Autor: Antena M

  • Viber

Dvije godine nakon tzv. temeljnoga ugovora, koji je sa SPC (Crkvom Srbije) potpisao ispred Crne Gore Dritan Abazović, podignute su u Štitarici kod Mojkovca tenzije: nakon postavljanja srpske trobojke ispred lokalne crkve, kao odgovor, dio Štitaričana podigao je crnogorsku državnu zastavu. U slučaj se uključila i policija.

O tome video prilog objavljuje Radio Slobodna Evropa: jedan od sagovornika, svetosavski aktivista, kaže da je organizator postavljana srpske zastava organak SPC —– eparhija budimljansko-nikšićka (na čijem je čelu Metodije Ostojić)…

Napominjemo, o tome ko je u Štitarici, koja je u doba Knjaževine Crne Gore seoska opština u lokalnoj administrativnoj jedinici - kapetaniji Polja Kolašinska, gradio crkvu svjedoči tabla s natpisom iznad vrata:

„Sej sv[eti] hram Sv. arhistratig[a] Mihaila vozdviže opština Štitarička pod vladom knjaza Nikole I Petrovića Nje[goša] 8. j. 1896. g.”

Hram u Štitarici u neđelju 24. oktobra 1899. osveštao je arhipastir i poglavar autokefalne Mitropolije cetinjske - Crnogorske pravoslavne crkve mitropolit Mitrofan.

Bilježi se 1900. godine za hram u Štitarici i sljedeći podatak:

„Njegovo Visočanstvo GOSPODAR najmilostivije blagovolio je DAROVATI JEDNO ZVONO s priborom CRKVI U ŠTITARICI na dnu Polja Kolašinskijeh”.

Oko hrama se nalazi groblje Štitaričana.

Područje Štitarice oslobođeno je u crnogorskome Veljem ratu 1876-78, a to plodno zemljište, bogato pašnjacima, šumama i vodoizvorima — voljom knjaza Nikole — naselili su mahom Crnogorci iz Morače, ali i iz Uskoka, Čeva, Bjelopavlića, Kuča, Vasojevića…Evo popisa tih familija:

- Bakovići, Baltići, Bjelići, Boškovići, Čobeljići, Dedeići, Gorčinovići, Jokovići, Jošanovići, Jovanovići, Krgovići, Kršikape, Madžgalji, Miloševići, Novakovići, Orovići, Pejovići, Radojevići, Raketići, Rakočevići, Raosavljevići, Ristići, Rubežići, Rudići, Sarići, Simonovići, Simovići (Stožinići), Šukovići, Tapuškovići, Tomaševići, Tomovići, Vlaovići, Vujisići, Vukovići (Fatići), Vukovići (Raosavljevići), Vuletići, Zindovići.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Kalimero

Ma radi se o srbijanskoj / klerofašitičkoj okupaciji CG, vidljivo kao u onoj bajci "Car je gol" tj. sve se vidi ko hoće vidjet!