6 °

max 6 ° / min 0 °

Utorak

24.12.

6° / 0°

Srijeda

25.12.

8° / 1°

Četvrtak

26.12.

8° / 3°

Petak

27.12.

7° / 0°

Subota

28.12.

5° / 0°

Nedjelja

29.12.

8° / -0°

Ponedjeljak

30.12.

8° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Švedska: Ruski centar za špijunažu? Video-nadzor, visoka ograda i pas obezbjeđuju navodnu crkvu u blizini strateških objekata

Religija

Comments 2

Švedska: Ruski centar za špijunažu? Video-nadzor, visoka ograda i pas obezbjeđuju navodnu crkvu u blizini strateških objekata

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: V.J.

Za objekat Ruske pravoslavne crkve u gradu Vesterosu u Švedskoj na oko 100 km zapadno od Stokholma se sumnja da predstavlja moguću prijetnju po nacionalnu bezbjednosti zemlje. Kako prenosi „Politico” (politico.eu), nedavno sagrađeno zdanje nalazi se pored strateški važnih aerodroma, postrojenja za prečišćavanje vode i energetskih kompanija, što zabrinjava švedske vlasti. 

„Visoka ograda prati perimetar i znaci upozoravaju na pokrivenost CCTV-om. Na zvuk automobila u prolazu, pas istrčava iz kućice unutar ograđenog prostora i laje kroz zatvorenu ulaznu kapiju. Ovo je nedavno izgrađena ruska pravoslavna crkva na periferiji švedskoga grada Vesterasa — za njezine pristalice, nevina bogomolja; ali za sve glasniju grupu kritičara, potencijalna prijetnja nacionalnoj bezbjednosti Švedske”, piše „Politico”. 

Kako smo početkom o.g. prenijeli, švedski „Aftonbladet” (aftonbladet.se) pisao je da državna ruska nuklearna kompanija „Росатом” djelimično platila izgradnju objekta u Vesterosu, koji je svečano otvoren u novembru 2023.

Markus Joranson, stručnjak sa Švedskoga univerziteta odbrane, rekao je da bi objekat u Vesterosu mogo da se koristi za „prikupljanje informacija” i da bi vlada trebalo da zatvori institucije i objekte povezane sa Moskvom.

Iz ogranka Ruske crkve u Švedskoj (desetak parohija) negiraju bilo kakve veze s ruskim obavještajnim službama. Međutim, švedske vlasti tvrde da su iz ogranka Ruske crkve „imali kontakte” sa špijunima Kremlja. 

Švedska je, poslije ruske agresije na Ukrajinu, postala članica NATO-a napuštajući svoju oko dva vijeka tradiciju neutralnosti. 

Uprava za podršku vjerskim zajednicama Švedske saopštila je početkom ove godine da ukida državnu novčanu podršku Ruskoj pravoslavnoj crkvi, optuživši je za prikupljanje obavještajnih podataka i druge radnje koje ugrožavaju bezbjednost Švedske. 

Kako je sapšteno, podrška švedske vlade Ruskoj pravoslavnoj crkvi ukinuta je „na osnovu nalaza bezbjednosne policije (Säkerhetspolisen)”. Navodi se da je Ruska crkva pozvala da se podrži agresija u Ukrajinu i da se „korišćenje vjerske zajednice kao platforme za prikupljanje obavještajnih podataka i druge akcije koje ugrožavaju bezbjednost Švedske ne mogu smatrati kompatibilnim s osnovnim principima demokratije”. 

Proljetos je parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PACE) Rezolucijom No. 2540 ocijenila Moskovsku patrijaršiju kao kvazicrkveni instrument Kremlja za propagandu najtežih zločina.

I neke druge zemlje NATO-a povećavaju nadzor nad aktivnostima ogranaka Moskovske patrijaršije na svojim teritorijama, prepoznajući ih kao dio ruske špijunske mreže. Prošle godine su Bugarska i Makedonija za personu non grata proglasile ruskoga arhimandrita koji je bio šef podvorja Moskovske patrijaršije u Sofiji. 

Ljetos je Vlada Češke, zbog sumnje da stvara prijetnje po nacionalnu bezbjednost, proćerala iz zemlje protojereja Nikolaja Liščenjuka, čelnika podvorja Moskovske patrijaršije pri Pravoslavnoj crkvi Čeških zemalja i Slovačke.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Javor

@jovan j. ko ih je naselio Ruse masovno i zasto, da bi danas kojevitezali? Traženje krivice u novoj strukturi vlasti je neposteno, bez obzira što je ta vlast proruska i anticrnogorska. Strukturu anticrnogorstva je stvorena prije nego su novi došli na vlast.

jovan j.

Ovi naši Rusi to otvoreno rade već više od dva vijeka, i nikome ništa. Javno nam sastavljaju vladu, i nikome ništa. Čudo nevi đeno, što bi Živko reka', i nikome ništa.