Priredio: V.J.
Vartolomej, patrijarh Vaseljenske Majke-Crkve, ističe kontrast između napretka nauke i tehnologije i duhovne dimenzije ljudskoga postojanja, porijekla i spasenja.
Prepoznajući naučno znanje kao božanski dar, on u svojoj poslanici —– pred nastupajući pravoslavni Božić 25. decembra — upozorava na opasnosti scijentizma, te se kritički bavi konceptom „post-humanog” i granicama vještačke inteligencije.
Većina pravoslavnih crkava 25. decembra slavi Božić – poruka poglavara autokefalne Grčke crkve
Njegova Svesvetost poziva vjernike da spasenje traže kroz tajnu Bogočovjeka, podśećajući da Ovaploćenje Hristovo donosi istinu i premošćuje jaz između Neba i zemlje.
Vartolomejevu poslanicu objavljujemo cjelokupnu u prijevodu na crnogorski…
- PREOSVEĆENI JERARSI I LJUBLJENA ĐECO U GOSPODU,
Božanskom blagodaću ponovo smo stigli do slavnoga dana Ovaploćenja Riječi Božije, koja je došla na zemlju i nastanila se među nama iz beskrajnog čovekoljublja svojeg. Psalmima, himnama i neiskazanom radošću poštujemo veliku tajnu Ovaploćenja, „najnoviju od svega, jedinu novu pod suncem”, kroz koje se čovjeku otvara put ka oboženjavanju po blagodati i obnavlja vaskolika tvorevina.
Božić nije samo iskustvo prolaznih emocija koje „brzo dođu i još brže prođu”. To je egzistencijalno učešće u cijelome događaju Božanske ikonomije [grč. οἰκονομία, Božiji plan o spasenju čovjeku i svega stvorenog – vidi: Pavle, Ef. 1:9-10, prim].
Kao što svjedoči jevanđelist Matej, od samoga početka su svjetovne vođe nastojale da unište Božansko dijete. Za vjerne, uz „Hristos se rodi” praznika Ovaploćenja Sina i Riječi Boga Oca, i tužna zvona Stradanja, vazda odjekuje „Hristos vaskrse” — jevanđelska poruka pobjede nad smrću — i nade u zajedničko vaskrsenje.
„Slava Bogu na nebesima i na zemlji mir” — ponovo se čuje u svijetu ispunjenom nasiljem, društvenom nepravdom i degradacijom ljudskoga dostojanstva. Izvanredan napredak nauke i tehnologije ne dopire do dubine ljudske duše, jer je čeljade vazda poviše od onoga što nauka može da zamisli i poviše od onoga što tehnološki napredak teži da postigne. Jaz između Neba i zemlje u ljudskome postojanju ne može se naučno premostiti.
Danas odjekuju diskurs o „post-humanom” i laskanje vještačkoj inteligenciji. Razumije se, san o „nadljudskom” nije nov. Ideja o „post-humanom” zasnovana je na tehnološkome napretku i na pružanju čovjeku neviđenih sredstava da prevaziđe ljudske granice. Crkva nije tehnofobična. Ona pristupa naučnom znanju kao „Božijem daru čovjeku”, ne ignorišući i ne skrivajući opasnosti scijentizma.
Na kritičko pitanje kako sačuvati „kulturu ličnosti” usred razvoja tehnološke kulture, jednom za svagda je odgovoreno u misteriji Ovaploćenjan — Riječ Božija postade tijelo, jer je tama prošla, i prava svijetlost već sija.
- Braćo i đeco u Gospodu,
Pobožno se klanjajući Bogorodici, želimo svima blagosloven Božić i mirnu, zdravu i duhovno plodnu Novu godinu.
Božić 2024.
Vaseljenski patrijarh iz Carigrada † VARTOLOMEJ
Kalimero
I pravoslavci - su prije slavili Božić 25. decembra, a onda su za vrijeme Kraljevine SHS to promijenili - nije jasno zašto, možda zbog kompleksa od Vatikana?