Priredio: V.J.
Glumac i reditelj Mel Gibson podijelio je svoja razmišljanja o stanju hrišćanstva u Holividu. Tvrdi da je naišao na značajan otpor kada je 2004. snimao film „Stradanje Hristovo” („The Passion of the Christ”) i da je hrišćanstvo jedina religija prema kojoj Holivud „smije da se odnosi sa prezirom”.
U nedavnom intervjuu na podkastu „The Joe Rogan Ekperience”, Gibson je istakao da u holivudskoj industriji dominiraju „progresivisti, otvoreni ljevičari” koji često pozdravljaju druge religije, a hrišćanstvo kritikuju zbog povezanosti sa „bjelcima, patrijarhalizmom i kolonijalizmom”.
Uprkos tome, kaže da mu je bila čast da snimi film o Hristu, čiji je režiser i koproducent.
Film je dobio polarizovane kritike: neki su smatrali „Stradanje Hristovo” religioznim i svetim iskustvom, dok je za druge antisemitski, a grafičko nasilje ekstremno i emocionalno iscrpljujuće. Na drugoj strani, „Stradanje Hristovo” je nezavisni film sa najvećom zaradom svih vremena. Nominovan u dodjeli Oskara 2005. godine, za najbolju šminku, najbolju kinematografiju i najbolju originalnu muziku.
„Ja sam veoma religiozan hrišćanin”, naveo je Gibson kao svoju glavnu motivaciju da snimi ovaj film, dodajući da vjeruje da je priča o Isusovom vaskrsenju „dokaziva” i podržana vanbiblijskim izvorima.
„To je bilo pomirenje, znate, i ja vjerujem u to", rekao je. „Ideja je bila da je Njegova žrtva bila za cijelo čovječanstvo, jer da smo svi mi odgovorni za sve naše nevolje i sve što je u našoj grešnoj prirodi”.
Voditelj podkasta Džo Rogan, koji je sebe opisao agnostikom koji je vaspitan kao katolik, složio se da hrišćanstvo često kritikuju, posebno u sekularnome Holivudu, ističući da se Gibson dotakao važne i kontroverzne teme.
Takođe je Gibson primjetio spremnost apostolâ da se žrtvuju za širenje Jevanđelja.
„Svaki od ovih momaka je prije umro nego da se odrekao vjere”, rekao je i dodao da „niko ne umire za laž”. Vaskrsenje, međutim, za mnoge ostaje najteži dio priče, jer „zahtijeva najviše vjere“.
Gibson je dodao: „Ko ustaje tri dana nakon što je javno ubijen?... Buda to nije uradio”.
Gibson (69) je vasipiatavan u porodici sedevakantista — sljedbenika frakcije Katoličke crkve koja odbačuje valjanost svih papa od 1958. odnosno od Drugog vatikanskog koncila 1962-1965.
Sedevakantisti tvrde da od smrti Pija XII (1958) sve pape na tronu Svete Stolice nijesu validni zbog njihova zalaganja za navodno jednu ili više jeresi; i da je, zbog nedostatka valjanog pape, Stolica Rima upražnjeno (sede vacante - lat. upražnjena stolica). Takođe katolički sedevakantisti ne prihvataju teološke i disciplinske promjene sprovedene poslije Drugog vatikanskog koncila…
U međuvremenu, novoizabrani američki predśednik Donald Tramp nada se da će Holivud učiniti „jačim nego ikada ranije” tako što će Gibsona, te njegove kolege glumce Silvestera Stalonea i Džona Vojta, proglasiti „specijalnim ambasadorima”.
„Čast mi je da objavim Džona Vojta, Mela Gibsona i Silvestera Stalonea za posebne ambasadore u velikome, ali veoma problematičnome mjestu, Holivudu u Kaliforniji”, napisao je Tramp u četvrtak na Truth Social.
„Oni će mi služiti kao specijalni izaslanici u cilju da se Holivud, koji je izgubio mnogo poslova u posljednje četiri godine, vrne u strane zemlje — VELIKI, BOLJI I JAČI NEGO IKADA! Ova tri veoma talentovana čovjeka biće moje oči i uši, a ja ću uraditi ono što oni predlože. To će za Holivud ponovo biti, kao i za same SAD, Zlatno doba!”
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR