Priredio: V.J.
Sinod autokefalne Albanske pravoslavne crkve izabrao je da privremeni poglavar (mjestobjustitelj) bude mitropolit Jovan Peluši (na slici gore), čija je eparhijska katedra u Korči, gradu na jugoistoku Albanije.
Izbor je uslijedio nakon što je juče u Atini umro arhiepiskop tiransko-drački i cijele Albanije, poglavar Albanske pravoslavne crkve Anastasije Janulatos.
25.01.2025. 10:49Umro poglavar Albanske pravoslavne crkve
Odavanje počasti upokojenom arhiepiskopu i pogrebne ceremonije, saopštio je Sinod, održaće se od utorka do četvrtka naredne neđelje u Tirani.
Očekuje se da će, nakon toga, biti određen datum za izbor novoga poglavara Albanske crkve.
Aktuelni mjestobjustitelj mitropolit Jovan Peluši (69), etnički je Albanac, koji je u mladosti, sredinom 1970-ih, iz porodične tradicije bektašijstva prešao u pravoslavlje.
Prema ustavu Albanske pravoslavne crkve, izbor novoga predstojatelja obaviće se glasanjem između vladika članova Sinoda, a — uz pomenutog Jovana — to su: Asti Bakalbaši (Berat), Dimitrije Dikbasanis (Đirokastra), Nikola Hjuka (Apolonija), Antonije Merdani (Elbasan).
Procjenjuje se da bi Albanska crkva mogla dobiti poglavara koji je etnički Albanac, jer je s gornjeg spiska samo Dimitrije Dikbasanis jedini Grk. Upokojeni arhiepiskop Anastasije Janulatos bio je etnički Grk, rođen u Grčkoj, koji je albansko državljanstvo dobio tek 2017.
Prema rezultatima posljednjeg popisa o vjerskoj pripadnosti u Albaniji, od 2.402.113 registrovanih stanovnika u zemlji, da pripadaju pravoslavnoj konfesiji izjasnilo se — svega 173.645.
Fan Noli (1882-1965), najpoznatiji je pravoslavni Albanac —– ovaj episkop, koji je diplomirao na Harvardu, bio je 1924. predśednik vlade nezavisne Albanije.
Albanska pravoslavna crkva se 1922. godine samoprogalisla autokefalnom, a Vaseljenska patrijaršija joj je 1937. dodijelila kanonski tomos o autokefaliji.
Vaseljenska Majka-Crkva odigrala je važnu ulogu u obnovi pavoslavlja u Albaniji kada je 1992. postavila Anastasija Janulatosa za arhiepiskopa Tirane, Drača i cijele Albanije, sa zadatkom da obnovi tamošnju autokefalnu Crkvu poslije decenija teškog progona od režima Envera Hodže (uostalom, kao i svih ostalih konfesija u toj zemlji).
Jasno je da predstojeći izbor novoga pravoslavnog arhipastira Albanije interesuju ne samo Albance. Na taj izbor pokušaće da utiču i iz Vaseljenske i iz Moskovske patrijaršije.
Jer, iznenađujuće za mnoge, pokojni arhiepiskop Anastasije je odbijao da se povinuje Vaseljenskoj Majci-Crkvi i stupi u kanonsko i liturgijsko jedinstvo sa Pravoslavnom crkvom Ukrajine, kojoj je 2019. dodijeljen tomos o autokefaliji.
Na drugoj strani, Anastasije nije priznao ni „tomos” o autokefaliji koji je 2022. Crkva Srbije (SPC) dodijelila Ohridskoj arhiepiskopiji (MPC-OA).
Obnavljajući autokefalnu Crkvu Albanije, Anastasije je suzbio pretenzije eparhije crnogorsko-primorske Crkve Srbije da se proširi u područje Skadra. Takve ambicije je ranih 1990-ih imao Amfilohije Radović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR