10 °

max 16 ° / min 7 °

Petak

26.04.

16° / 7°

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

23° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

22° / 13°

Srijeda

01.05.

19° / 14°

Četvrtak

02.05.

19° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Marković i Pejović otvorili fabriku silumina: 11 miliona investicije i 45 novih radnih mjesta

Ekonomija

Tag VideoTag Gallery
Comments 0

Marković i Pejović otvorili fabriku silumina: 11 miliona investicije i 45 novih radnih mjesta

Autor: Gordana Đuračić

  • Viber

Predsjednik Vlade Duško Marković i vlasnik kompanije Uniprom Veselin Pejović danas su u kompleksu Uniprom KAP-a svečano pustili u rad Fabriku za proizvodnju aluminijskih legura u formi malih ingota.

Ukupna vrijednost projekta izgradnje Fabrike silumina je 11 miliona eura, a čitava proizvodnja od 30.000 tona specijalnih legura namijenjena je za ino tržište čime će se značajno uvećati vrijednost izvoza za 75 miliona dolara i angažovanje domaćih kompanija.

Sa fabrikom silumina i fabrikom trupaca, čije je otvaranje planirano u prvoj polovini naredne godine, godišnji izvoz Uniproma  dostići će obećanih 300miliona dolara, a broj uposlenih biće uvećan oko 100.

"Kada smo krajem marta obilazili cijeli kompleks, vidjeli smo da se ovdje praktično razvija jedan novi moderni industrijski centar naše zemlje. Na žalost, i tada i danas na ovom mjestu morali smo konstatovati da je uzdizanje novog KAP-a pratila, rekao bih, histerična želja da ovaj projekat ne uspije. Ali nova fabrika iz čijeg kruga će izlaziti proizvod koji može ići direktno u hale automobilskih ili avionskih giganata, prkosi skepticima i oponentima savremenog razvoja. Svaki novi proizvod u Crnoj Gori je korak ka novom radnom mjestu, a svako novo radno mjesto snaga i kvalitet više na putu ka evropskom kvalitetu života naših građana“, rekao je predsjednik Vlade.

Premijer je poručio da je ova investicija i sve što je do sada urađeno, uključujući i nove razvojne programe, vrijedno poštovanja i neupitne institucionalne podrške.

"Ali za mene je jednako važan i vrijedan poštovanja otpor gospodina Pejovića i njegovog tima destrukciji, propagandi i klevetama iz najprizemnijih razloga, kako bi se osujetilo uzdizanje KAP-a domaćom pameti, energijom i odlučnošću. Zato Vladinom opredjeljenju i planovima da brzo razvijamo našu ekonomiju treba više ovakvih primjera“, rekao je premijer otvarajući novu fabriku silumina.

Projekat nove fabrike za proizvodnju aluminijskih legura u formi malih ingota vrijedan 11 miliona eura i podrazumijeva otvaranje više desetina novih radnih mjesta.

"Otvaranje do 45 novih radnih mjesta u industrijskoj proizvodnji. Ponovo smo počeli da hvatamo korak sa industrijskom proizvodnjom po mjeri potreba naše ekonomije. Svjesni smo da se ne može izaći uzdignute glave iz tržišne utakmice ukoliko ne mijenjamo pristup. Danas možemo i korak dalje", poručio je premijer.

Premijer je poručio da treba da nas ohrabri činjenica da smo poslije decenijskih zaostajanja, promijenili smjer kretanja u našoj industriji i ponovo počeli da hvatamo korak sa industrijskom proizvodnjom po mjeri potreba naše ekonomije.

"Savremeni put od prirodnog resursa do finalizovanog proizvoda je dug i nije racionalno gajiti ambicije da može biti zaokružen u nacionalnim okvirima. To ne mogu ni mnogo moćnije ekonomije od naše. Ali dužnost svih nas je da, makar u pojedinim oblastima, poput aliminijumske industrije, što veći dio tog puta pređemo sopstvenim snagama. Svjesni smo da se ne može izići uzdignute glave iz tržišne utakmice ukoliko temeljno ne mijenjamo i pristup, a ne samo zastarjele tehnologije. Od danas, sa novom fabrikom u okviru Uniprom KAP-a, možemo i korak dalje“ – rekao je na otvaranju fabrike silumina predsjednik Vlade.

Vlasnik KAP-a Veselin Pejović pojašnjava kako su se na početku sreli sa najvećom krizom aluminijske industrije.

"Od dana kada je Uniprom preuzeo KAP i u svojoj ponudi saopštio svoj poslovni plan, obećali smo proizvodnju od 100 hiljada tona, izvoz od 300 miliona dolara godišnje, povećanje broja radnih mjesta, kao i tehnološko unapređenje stare opreme, uz posebnu pažnju na očuvanje životne sredine i zadovoljavanje ekoloških standarda.

Na samom početku, sreli smo se s najvećom krizom aluminijumske industrije od kako postoji, kao i povećanjem cijena inputa neophodnih za proizvodnju počevši od struje, glinice, koksa, smole... a sve ovo u režimu stečajnog postupka, što je dodatno otežavalo realizaciju planiranih investicija.

Loša reputacija tadašnjeg KAP-a, uz nerazumijevanje poslovnih banaka, dotrajala oprema i rad u režimu stečaja, nijesu nas spriječili da danas ucrtamo svoj trag na mapi najboljih pet fabrika u Evropi iz ove oblasti. Koracima od sedam milja išli smo ka realizaciji obećanog i danas svjedočimo ostvarenju zacrtanih planova“- istakao je Veselin Pejović, vlasnik kompanije Uniprom.
Svi negativni parametri u proizvodnji, generisani starim načinom rada, a koji su predstavljali zatrovanost životne sredine , umanjeni su za 70% i danas je Uniprom KAP jedina fabrika na Balkanu koja je uvela prirodni tečni gas. Nekadašnji crni dim koji je izlazio iz dimnjaka KAP-a, dobio je svoju bijelu boju zahvaljujući naprednim ekološkim tehnologijama.

"Drago mi je što mogu da s izuzetnim zadovoljstvom kažem da su se svjetski brendovi iz oblasti proizvodnje metala, iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske, Njemačke, Austrije i iz ostalih krajeva svijeta pojavili na kapijama Uniprom KAP-a i danas su tu među vama, pa ih posebno pozdravljam. Dolazak inostranih partnera afirmiše našu dobru viziju i strategiju, a njihovo prisustvo najbolja je potvrda da je reputacija Uniproma, nakon Rudnika olova i cinka u Pljevljima, pokretanja proizvodnje u rudniku Boksita u Nikšiću, povratila ime KAP-a na medjunarodnom tržištu proizvodnje aluminijuma.“, kazao je Pejović.

U KAP-u trenutno radi 550 radnika, a prosječna plata je 750 eura.

Uniprom je do sada investirao u:

Rekonstrukciju  objekata i remont ćelija/ vrijednost investicije 21 miliona eura

·         Ambulanta

·         Restoran

·         180 kupatila i svlačionica za radnike

·         Rekonstrukcija hala elektrolize 

·         Sređivanje hortikulture 

·         Rekonstrukcija putne infrastrukture

·         Rasvjeta

·         180 remontovanih ćelija

UNIPROM KAP je prvi u regionu instalirao sve potrebne, ekološki potvrđene, instalacije za uvodjenje tecnog prirodnog gasa (LNG)/ vrijednost investicije 5 miliona eura, planirano i do 20 miliona ulaganja.

Fabrika silumina/ legura- vrijednost investicije  11 miliona eura /otvaranje planirano tokom narednih mjeseci

Fabrika bileta /trupaca vrijednost investicije  20 miliona i dodatnih 5 za infrastrukturu biće otvorena do kraja godine

Fabrika aluminijumske žice/ Nakon završetka fabrike bileta,vrijednost investicije 15 miliona


FABRIKA SILUMINA

Fabrika za proizvodnju aluminijskih legura u formi malih ingota izgrađena je na lokaciji bivše fabrike za preradu tehnološkog otpada Silumini u Kombinatu aluminijuma.

Cilj projekta je:

- Ostvarivanje dodatnih prihoda i više novca u budžetu kroz poreze(prodajna cijena legura u formi malih ingota je 15 % veća u odnosu na prodajnu cijenu primarnog aluminijuma);

- Povećanje vrijednosti izvoza, s obzirom da će se cjelokupna proizvedena količina legura izvoziti na inostrano tržište. Uniprom je jedan od najvećih izvoznika Crne Gore.

- Nova zapošljavanja (minimum 45 novozaposlenih u siluminima I jos 50 u fabrici bileta), kao i korišćenje najsavremenijih tehnologija. Kroz realizaciju projekata radnici će steći nova znanja i vještine čime će se povećati njihova konkurentska prednost na tržištu rada Crne Gore.

- Razvoj biznis zone “Industrijska zona KAP” na način da se kroz postojeće olakšice za poslovanje koje važe za ovu zonu privuku strani investitori iz aluminijske industrije da posluju u okviru iste i da tako budu u mogućnosti da preuzimaju tečni metal(direktno iz pogona Elektrolize) ili poluproizvode(legure u formi malih ingota i u budućnosti aluminijske trupce) kao input za svoje proizvodne procese. Na ovaj način u budućnosti bi se moglo doprinijeti:

• rastu direktnih investicija;

• zapošljavanju lokalne radne snage;

• konkurentnosti domaće privrede.

Događaju su prisustvovali predstavnici Vlade, lokalnih samouprava, diplomatskog kora, kao i mnogi inostrani investitori i crnogorski privrednici.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR