11 °

max 11 ° / min 10 °

Petak

10.01.

11° / 10°

Subota

11.01.

10° / 7°

Nedjelja

12.01.

6° / 0°

Ponedjeljak

13.01.

3° / -1°

Utorak

14.01.

5° / -2°

Srijeda

15.01.

8° / 2°

Četvrtak

16.01.

9° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ministarstvo ekonomije: Republika Srpska i Srbija nijesu informisale Crnu Goru o gradnji HE Buk Bijela

Izvor: Ministarka ekonomije Dragica Sekulić

Ekonomija

Comments 6

Ministarstvo ekonomije: Republika Srpska i Srbija nijesu informisale Crnu Goru o gradnji HE Buk Bijela

Autor: Antena M

  • Viber

Nakon što su nedavno premijer Republike Srpske Radovan Višković i premijerka Srbije Ana Brnabić potpisali zajedničku izjavu o izgradnji tri hidrocentrale u gornjem slivu Drine, pitali smo Ministarstvo ekonomije da li taj sporazum zadire u interese Crne Gore kada je riječ o energetskom potencijalu, imajući u vidu da se pominje i gradnja HE Buk Bijela. 

Projektom je inače, osim nje, predviđena i gradnja hidrocentrala Foča i Paunci. One bi činile budući hidroenergetski sistem "Gornja Drina". 

Iz Ministarstva uvjeravaju da ne postoji bojazan da budu ugroženi crnogorski interesi. 

"Crna Gora se još 2004. godine, skupštinskom deklaracijom o zaštiti rijeke Tare, jasno opredijelila za primat očuvanja životne sredine nad energetskim potencijalima, na ovom dijelu svoje teritorije.

U tom smislu, ne postoji bojazan od ugrožavanja crnogorskih energetskih interesa.

Međutim, ono što zabrinjava, svakako je indolentan odnos, prije svega nadležnih organa Bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska, prema zahtjevu Crne Gore za odgovarajućim procjenama uticaja na životnu sredinu eventualne gradnje hidroelektrane Buk Bijela", navode iz Ministarstva, u odgovorima Anteni M. 

Crna Gora, kako kažu u resoru Dragice Sekulić, neće ulaziti u suverena prava drugih država da koriste svoje energetske potencijale, ali svakako hoće koristiti sve međunarodne konvencije i mehanizme sprečavanja negativnog prekograničkog uticaja ovakvih projekata.

Na naše pitanje da li je Crna Gora bila informisana o ovom sporazumu i gradnji hidroelektrana, iz Ministarstva odgovaraju odrično.

"Ne. S obzirom na to da se, koliko se može zaključiti iz medijskih interpretacija, radi o komercijalnom aranžmanu o uslovima ulaganja, to svakako nije ni bila obaveza ugovornih stana", kažu iz Ministarstva ekonomije. 

Upitani da li planiraju da preduzmu neke korake u vezi sa tim, iz ovog vladinog resora kažu da očekuju da će nadležne institucije pratiti dalji razvoj događaja:

"Te da će strateški crnogorski interesi biti sačuvani pravovremenim reakcijama.

U ovom slučaju, prije svega je važno istaći da postoje brojni mehanizmi koji štite crnogorsku stranu, a prije svega dominantno opredjeljenje iskazano kroz skupštinsku deklaraciju, da rijeka Tara mora ostati očuvana na sadašnjem nivou, cijelim svojim tokom", navode iz Ministarstva. 

Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić, podsjetimo, poručila je da će se 2021. "u punom intenzitetu vidjeti kako izgleda kada Srbija i Republika Srpska rade zajedno".

"Imaćemo dva ogromna infrastrukturna projekta, strateški važna projekta. Jedan je hidroelektrana Buk Bijela, koja je samo prva faza, a sve te tri hidroelektrane su investicija od 520 miliona eura", poručila je ona. 

Komentari (6)

POŠALJI KOMENTAR

nenad_mne

@asdf , to su oni koji na Tjentištu slavnom, grade crkvu za nekakve svoje žrtve, valjda četnike!

nenad_mne

Od šumske tražite procjenu uticaja, nečega na nešto? Kada bi umjeli da naprave kakav smisleni izvještaj ne bi imali ovakvu vlast!

Filipović

Po međunarodnom pravu CG na račun voda Pive i Tare u tim drinskim elektranama ima dio energije koji treba odrediti. Crna Gora, nažalost, do danas nije uspjela da naplati od Rep. Srpske udio od Trebišnjice. Prije 15 godina to je bilo oko 130 miliona eura. Imali smo agregat u Bajinoj Bašti, đe je?