Sonja Radović Jelovac, rukovoditeljka izrade Detaljnog prostornog plana ukazala na niz propusta - Nedostatak verifikovane studije izvodljivosti, neusaglašenost sa međunarodnim konvencijama, nedostatak dokumenata Instituta za geološka istraživanja, kao i nedostatak mišljenja UNESCO-a i resornog Ministarstva, odnosno Direktorata za ekologiju.
Dr Sonja Radović Jelovac, rukovoditeljka izrade Detaljnog prostornog plana (DPP) za prostor koncesionog područja za eksploataciju mineralnih sirovina Brskovo - Opština Mojkovac, uputila je početkom mjeseca informaciju Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u kojoj je predložila suspendovanje planerskih aktivnosti u vezi sa rudnikom, dovodeći u pitanje zakonsku mogućnost sprovođenja planiranih rudarsko prerađivačkih radnji. Antena M je imala uvid u dopis koji je Radović Jelovac uputila Direktoratu za planiranja i uređenje u kojem je, u ime tima koji je radio na izradi plana, navela niz nastalih propusta.
Ona je kazala da je planerski tim saglasan sa primjedbama koje su iznijete na Javnoj raspravi koja je održana 9. maja u zgradi Opštine Mojkovac, kada su građani burno reagovali na predstavljanje DPP-a.
"Planerski tim je saglasan sa određenim primjedbama koje su iznijete na javnoj raspravi a koje se odnose na zakonsku neusaglašenost Studije izvodljivosti eksploatacije olova, cinka i pratećih korisnih komponenti u ležištima rudnog polja Brskovo, kao i nedostacima dostavljene SPU (Strateške procjene uticaja na životnu sredinu) koja nije uzela u razmatranje prisustvo žive i ostalih teških metala, i nedostatak mišljenja Direktorata za ekologiju MEPU na planski dokument pa se uopšte dovodi u pitanje zakonska mogućnost sprovođenja planiranih rudarsko prerađivačkih aktivnosti, odnosno zakonitost sprovođenja predloženog planskog rješenja", navodi se u Informaciji koju je potpisala Radović Jelovac i dostavila Ministarstvu 7. juna.
Koje propuste je evidentirao planerski tim?
Planerski tim smatra da proces izrade planskog dokumenta ne smije da ima propuste koji se odnose na sljedeće:
1. Nedostatak verifikovane Studije izvodljivosti eksploatacije olova, cinka i pratećih korisnih komponenti u ležištima rudnog polja Brskova koja mora biti usaglašena sa važećim zakonima i propisima Države Crne Gore.
2. Studija izvodljivosti eksploatacije olova, cinka i pratećih korisnih komponenti u ležištima rudnog polja Brskova mora biti usaglašena sa svim međunarodnim konvencijama koje je Crna Gora ratifikovala (Zakon o ratifikaciji Minamata konvencije).
3. Nedostatak dokumentacije koja je morala da bude pripremljena od strane "JU Instituta za geološka istraživanja Crne Gore".
4. Nedostatak relevantnih mišljenja za pitanje zaštite prostora na međunarodnom i lokalnim nivou (UNESCO) i zaštite životne sredine i ekologije (Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma).
Tim je naveo da ne želi da ulazi u zonu kršenja zakonskih propisa i odredbi, te predložio suspendovanje planerskih aktivnosti kao i potencijalno otkazivanje zakazane druge centralne javne rasprave do donošenja strateških odluka vezanih za koncesiono područje na državnom nivou, poštujući zakonsku regulativu.
Ovaj dopis je upućen ministarki Ani Novaković Đurović, državnoj sekretarki Zorici Krsmanović kao i generalnoj direktorici Direktorata za planiranje prostora i informacione sisteme Marini Izgarević.
Uprkos predlogu planerskog tima druga javna rasprava je ipak održana 12. juna, a prisustvovala joj je upravo državna sekretarka Krsmanović, koja je nakon žučne rasprave demonstrativno napustila salu.
Svjesni uticaja na životnu sredinu, Ministarstvo nije tražilo mišljenje UNESCO-a
Nacrt planskog dokumenta sadrži tri moguća rješenja. Prva varijanta ne podrazumijeva eksploataciju rude već razvoj tog područja u skladu sa namjenama koje su u funkciji turizma, poljoprivrede, arheoloških lokaliteta i spomenika kulture. Drugim rješenjem se predlaže metoda obrade rude stvaranjem mokrog jalovišta, koja je sa aspekta zaštite životne sredine smatrana kao ekološki neprihvatljiva, dok treća varijanta ujedno i ona kojoj se daje prednost predlaže zatvoreni sistem za obradu jalovine.
Planerski tim smatra i da je stav Vlade po pitanju podrške ovom projektu nejasan, što se kako kažu može sagledati upravo i kroz postavku Programskog zadatka u kome se navodi da je potrebno da plan ponudi tri varijantna rješenja koja će biti vrednovana sa aspekta životne sredine.
U informaciji dostavljenoj resornom Ministarstvu Radović Jelovac je navela i da je radni tim stručnjaka okupljen na izradi DPP-a u potpunosti svjestan uticaja koji otvaranje rudnika ima na životnu sredinu i prepoznaje konflikt u prostoru vezan za obuhvat rudarskih radova u bafer zoni NP Biogradska gora.
Navodi se i da je za izradu Nacrta plana korišćena Studija izvodljivosti eksploatacije olova, cinka i pratećih korisnih kompenenti u ležištima rudnog polja Brskovo koju je uradio Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor, a koju je, zanimljivo, naručio i dostavio koncesionar??
Planerski tim je ukazao i na činjenicu da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, nije pribavilo mišljenje ni od kancelarije UNESCO-a prije početka izrade planskog dokumenta imajući u vidu potencijalni uticaj na rijeku Taru. Podsjetimo da se Tara nalazi na listi zaštićenih područja UNESCO-a.
Kršenje međunarodnih konvencija
Crna Gora je 24. septembra 2014. potpisala Minamata konvenciju o živi. Njom se utvrđuje niz međunarodnih pravila za ograničavanje upotrebe žive, nastoji se smanjiti snabdijevanje i trgovina živom, podrazumijeva fazno isključivanje ili fazno smanjivanje određenih proizvoda i procesa gdje se koristi živa. Ona, između ostalog, sadrži članove koji uključuju zabranu novih rudnika žive, mjere kontrole emisija i ispuštanja žive, mjere zabrane proizvodnje, uvoza ili izvoza niza proizvoda koji sadrže živu.
Na posljednjoj javnoj raspravi u Mojkovcu, bivši sekretar sekratarijata za urbanizam Opštine Mojkovac Jović Marković je istakao da je u prvoj verziji nacrta Plana postojao podatak koji je ukazivao na prisustvo i količinu prisustva žive i postavio pitanje zbog čega u zvaničnom Nacrtu Plana koji je stavljen na javnu raspravu, više nema tih podataka te zbog čega se oni kriju. Prema nekim procjenama godišnje bi se, uz eksploataciju rude, oslobađalo 2900 tona žive!
Niko iz MKI i MERT se nije pojavio na javnim raspravama
Odluka o izradi DPP-a za prostor koncesionog područja za eksploataciju mineralnih sirovina Brskovo donijeta je 23. septembra 2021, kao i Odluka o određivanju rukovodioca izrade DPP-a. Rukovodilac izrade plana je formirao stručni tim koji broji 19 stručnjaka iz oblasti prostornog planiranja.
Tim je 1. avgusta 2022. predao prvi Nacrt plana DPP Brskovo. Nakon dobijenog izvještaja o Strateškoj procjeni na životnu sredinu implementirane su i njihove smjernice u finalni Nacrt DPP-a. Opština Mojkovac je tada dala negativno mišljenje na Nacrt plana nakon čega je održan sastanak u prostorijama Opštine, te se pristupilo izmjenama. 13.3.2023. korigovani Nacrt je dorađen u odnosu na mišljenje Savjeta za reviziju planskog dokumenta i svih relevantnih institucija koje su dostavile mišljenje, te je kao takav dostavljen Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Savjet za reviziju je dao pozitivno mišljenje na Nacrt te je on stavljen na javnu raspravu od 25. aprila do 18. maja ove godine. Prva javna rasprava u Mojkovcu je održana 9. maja, a druga 12. juna. S obzirom na to da su građani na javnim raspravama prilično negodovali zbog namjere otvaranja rudnika, te zbog niza propusta koje su uočili odlučeno je da rok za javnu raspravu bude produžen do 3. jula.
Zanimljivo je da se ni na jednoj raspravi nijesu pojavili predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija, u okviru kojeg se nalazi Direktorat za geologiju i rudarstvo, kao ni predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma koje je nasljednik potpisanog ugovora sa koncesionarom, na šta je ukazao i tim za izradu DPP-a.
Katunnanin-Miogost
Sad çe ona baba na konju , što sa dritanom, što brane Sinjajevinu , od vojske Crne Gore , i kad im se pridruži, branitelj Tare Ranja , časkom to odbraniti haha ..
Feniks
Mojkovčani, u pamet se, je li vam bilo malo jedno jalovište, hoćete li još jedno, ili ćete zdravlje i turizam? Vidite li što se radi, nemojte poslije pričati o zagađenju prirode i urnisanju vaših života kad krene vaš mali "Rio Tinto" tu pored vaših kuća. Biće kasno za ispravke...
štetočina
A koje crno Ministarstvo i online URA "stručnjakinja" Ana Novaković Đurović? Od NVO sektora naglo narasla do inženjerke i planera...Hah! Njoj je do Crne Gore kao do lanjskog snijega, bitno je da nekako u sve uglavi Srbijicu. Stan u BG na vodi ili nešto još opasnije??? Dritanizacija...