NVO Vozom kroz Crnu Goru uputila je otvoreno pismo predsjedniku Vlade u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću i potpredsjedniku Vlade i ministru kapitalnih investicija Ervinu Ibrahimoviću.
U pismu koje potpisuje Mirko Rmandić se navodi da "od kako je 1952. godine počela izgradnja željezničke pruge Beograd-Bar kroz Crnu Goru, postavljanjem prvih pragova preko Starog Aerodroma, i puštanje u saobraćaj 1976. godine, pa do danas, željeznički sistem Crne Gore nije bio u većem rasulu, i sa velikom vjerovatnoćom za dalje urušavanje".
Pismo prenosimo integralno:
"Nestručno upravljanje željezničkim sistemom Crne Gore i pogrešna reorganizacija koju je izvela DPS garnitura sa svojim satelitima, tokom zadnjih trideset godina, nastavili su polupismeni i nestručni politički kadrovi “kursadžije”.
Nema instistucije kojoj se nijesmo obraćali u zadnje tri godine, a sa ciljem da se preduzmu neophodne mjere i zaustavi devastacija jednog od najbitnijih infrastrukturnih segmenata Crne Gore, i naravno - ništa nije preduzeto.
U kakvom stanju nam je željeznička pruga najbolje će dokazati sledeće.
Od Bara do Bijelog Polja (168 km), voz putuje 250,50 minuta. Od Bara do Bijelog Polja ne radi nijedan ulazni signal. Ukrsnice Trebaljevo i Kos su duži vremenski period zatvorene, što dodatno operaterima pravi problem i produžava vožnju vozova predviđenu propisanim redom vožnje.
Od Bara do Podgorice ne radi nijedan putni prelaz (Šušanj, Virpazar, Morača, Vukovci, Mahala i Cijevna). O nikšićkoj pruzi da i ne govorimo, jer autobusi više voze putnike sa željezničkim voznim kartama, nego vozovi. O poslovanju ŽICG je najbolje mišljenje (negativno) dao nezavisni revizor Rakočević.
Željeznički prevoz Crne Gore, jedini operater za putnički željeznički saobraćaj u Crnoj Gori, preko čijeg računa godišnje prolazi oko desetak miliona eura, zahvaljujući nesposobnom menadžmetu, koga čine u najvećem dijelu kadrovi DPS-a i Bošnjačke stranke, ide direktno u stečaj.
Možda bi to trenutno bilo najbolji model za rješenje nagomilanih problema, a koji mogu imati za posledicu da nam se ponovo desi Bioče. Stečajem bi se oslobodili nesposobnog menadžmenta, viška radnika, koji se za zadnjih tri godine umjesto smanjenja za 30%, suprotno potrebama, toliko povećao. Ovaj menadžment (i strateški, i operativni) ozbiljna je prijetnja za bezbjednost i sigurnost korisnika, što možete zaključiti iz dijela navoda koje ćemo predočiti.
Dana 16. februara 2023. godine na neosvijetljenom stajalištu Zlatica desio se vanredni događaj (jedno lice je smrtno stradalo), a nakon svega, nije utvrđen uzrok, samim tim ni krivac. Zatim, 11. marta 2023. godine, prilikom ulaska i izlaska lokomotive (461-035) u depo na redovni pregled nastupilo je izkliznuće iz kolosjeka. Lokomotiva je zabranjenom metodom “navlačenja” vraćena na kolosijek. Iskakanje se desilo više puta prije nego su uspjeli da je konačno postave na kolosjek. U ovakvim slučajevima lokomotiva se ne smije uvrstiti u saobraćaj bez detaljne kontrole u radionici/depou, što u ovom slučaju nije ispoštovano. Lokomotiva je uvrštena na međunarodni noćni voz Bar-Zemun koji je kasnio sa polaskom 125 minuta.
Dana 25. maja u stanici Sutomore došlo je do kontakta sa ženskom osobom koja je teže povrijeđena, a slučaj je ostao nerasvijetljen. Potom, 30. juna 2023. godine, dežurni pregledač kola nije sačekao voz na stanici Nikšić, koji je došao iz Podgorice, čime nijesu ispoštovane odredbe Upustva 253, član 5, član 14 i član 28. Na ovaj način je direktno ugrožena bezbjednost i sigurnost, i sve je gotovo zataškano.
Idemo dalje.
23. jula 2023. godine, na relaciji Virpazar-Zeta, lokomotiva koja je vukla voz Bar - Bijelo Polje ostala je bez kočnica.
Naredni slučaj. 10. 08. 2023. godine, voz na relaciji Podgorica – Bar, ostaje u kvaru u tunelu Sozina par sati, a uzrok je bio požar, što je moglo imati katastrofalne posledice.
Dalje, 14. avgusta došlo je do kvara međunarodnog dnevnog voza na relaciji Bijelo Polje - Mojkovac. Umjesto u 20 sati, putnici su u Bar stigli oko ponoći.
Ovaj menadžment je u junu otkazao ukupno 13 vozova što je 650% više nego za isti mjesec predhodne godine. U julu je otkazano 16 vozova što je 267% više nego za isti mjesec prethodne godine. U junu, od ukupno 540 vozova u unutrašnjem saobraćaju na barskoj pruzi, na vrijeme u krajnju stanicu stigao je jedan voz. U julu 2023. godine, od ukupno 558 vozova, u krajnju stanicu na vrijeme je prispjelo ukupno četiri voza.
Ali ima nešto u čemu su “uspješni”. Kolektivni ugovor na koji je Vlada dala pozitivno mišljenje prije nego što je počela njegova primjena imao je dva Aneksa, a isto se desilo i sa Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji. Na taj način su primorali 10% zaposlenih da pravdu zatraže kod nadležnih sudova sa velikom vjerovatnoćom da dobiju sporove. Ko će sve to da plati?
Kad je u pitanju OZVS, svima je jasno da će morati pod stečaj ili da se pripoji Prevozu, ali sa nekim drugim menadžmetom.
Montecargo je takođe u teškoj situaciji i postoji velika opasnost za negativno poslovanje jer je nekoliko operatera dobilo licencu za prevoz tereta prugama Crne Gore, a Montecargo je političkim zapošljavanjima doveo u pitanje poslovanje preduzeća.
Gospodo, veliku odgovornost za ovako stanje u željezničkom sektoru snosite lično i nećete biti oslobođeni odgovornosti za eventualno neko “novo Bioče”."
Anthropos
Licemjerno je pominjati 30 godina "mismanagmenta" željezničkog saobraćaju u CG za vrijeme DPS-a -kada je ova vlst imala 3 godine i "najbolje stručnjake" da poprave situaciju? Poslije 3 godine ne može se odgovornost prebacivati na prethodnike,
Zzzzzzz
Da postavige popove mjesto DF( izbinte dps nije na vlasti samo se njima pravda vasa nesposobnost) oni ce to bolje a?