Državna revizorska institucija (DRI) objavila je izvještaj o reviziji Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2023. godinu, u kojem su utvrđene značajne nepravilnosti koje su direktno uticale na budžetski rezultat.
Kolegijum DRI, predvođen dr Milanom Dabovićem i Nikolom N. Kovačevićem, izrazio je uslovno mišljenje na finansijsku reviziju i negativno mišljenje na reviziju pravilnosti.
Revizijom je ustanovljeno da je gotovinski deficit nakon ispravki iznosio 2.616.036,21 eura, dok je u Predlogu zakona bio prikazan suficit od 11.187.308,03 eura. Modifikovani gotovinski deficit takođe je korigovan na 4.864.762,93 eura, a neto promjena gotovinskih depozita iznosi 36.819.209,15 eura.
Jedna od ključnih nepravilnosti je nedostatak evidentiranja 16 miliona eura u Glavnoj knjizi Trezora, što je značajno uticalo na budžetski rezultat. Zbog ovih nalaza, DRI preporučuje da Vlada razmotri mogućnost pripreme amandmana na Predlog zakona.
Osim toga, Poreska uprava nije izradila Završni poreski račun za 2023. godinu do 31. marta, što je dovelo do ponovljenih kršenja zakonskih odredbi. Ministarstvo finansija takođe nije obezbedilo adekvatnu evidenciju obaveza, što je rezultiralo ugovaranjem obaveza iznad planiranih sredstava od strane nekoliko potrošačkih jedinica, uključujući Zavod za školstvo.
DRI je ukazala i na probleme sa donatorskim sredstvima, napominjući da nije moguće utvrditi kako su utrošena sredstva iz donacije Evropske komisije u iznosu od 30,5 miliona eura. U reviziji su takođe utvrđene nedostatne procedure za evidentiranje i izveštavanje o javnom dugu, kao i nepostojanje softvera za vođenje jedinstvene evidencije državne imovine.
U cilju unapređenja fiskalnog sistema, DRI je dala tri ključne preporuke – finansirati pravna lica koja su deo javnog prihoda kroz budžet Crne Gore; usmjeriti Skupštinu da izmijeni godišnji zakon o budžetu radi konsolidacije prihoda javnih ustanova; definisati nadležnosti za izradu godišnjih finansijskih izvještaja prilikom donošenja uredbe o organizacionim promjenama potrošačkih jedinica.
Izvještaj takođe ukazuje na to da je od prethodnih preporuka, datih u izvještaju o reviziji za 2022. godinu, realizovano samo 30%, dok je 56% ostalo nerealizovano.
Mila K
Prava veličina štetnosti ministra Damjanovića.