Crna Gora ima ogroman, ali još neiskorišćen solarni potencijal, koji bi, prema ocjeni stručnjaka i predstavnika nevladinog sektora, mogao da igra ključnu ulogu u energetskoj tranziciji zemlje. Ipak, bez efikasnijih administrativnih procesa, dostupnijih informacija za građane i veće ekološke pažnje pri izboru lokacija, puni potencijal solarne energije ostaje nedostižan. Ovo su glavni zaključci okruglog stola koji je organizovala NVO Green Home, tokom čijeg trajanja su učesnici analizirali aktuelne politike i izazove u razvoju solarne energije u Crnoj Gori.
Jedan od važnih zaključaka skupa jeste da je potrebno olakšati administrativne procedure i građanima obezbijediti jasne informacije o energetskoj tranziciji, čime bi se podstakla njihova zainteresovanost za ulaganja u solarne panele. Istraživanje predstavljeno na događaju pokazalo je da korisnici solarnih elektrana u Crnoj Gori, koji su solarne panele instalirali kroz projekte poput „500+“ i „3000+“, smatraju da su ključne prepreke za širu primjenu solarne energije upravo komplikovane procedure i nedostatak početnih sredstava. Mnogi su izrazili i zabrinutost zbog nedovoljno jasnih informacija o subvencijama i mogućim uštedama koje solarna energija donosi.
Učesnici događaja su takođe naglasili važnost pažljivog izbora lokacija za velike solarne elektrane, naročito u ekološki osjetljivim područjima, poput Briske gore, gdje bi izgradnja mogla ugroziti biodiverzitet. Sjever Crne Gore se pokazao kao perspektivan za instalaciju solarnih panela, zahvaljujući povoljnim prirodnim uslovima, ali i dalje nedostaje strategija za zbrinjavanje panela nakon isteka njihovog radnog vijeka, što dodatno izaziva zabrinutost među građanima i ekolozima, ocijenili su učesnici.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR