Učešćem na najvećoj konferenciji posvećenoj klimatskim promjenama COP29, koja se ove godine održava u Bakuu u Azerbejdžanu, Crna Gora potvrđuje svoju posvećenost globalnim klimatskim ciljevima koji nastoje da ograniče globalno zagrijavanje i značajno smanje emisiju gasova sa efektom staklene bašte u narednim godinama, navodi se u saopštenju Privredne komore Crne Gore (PKCG).
Tokom ove velike i značajne konferencije biće organizovano niz pratećih događaja, a među njima 21. novembra i događaj „Tranzicija na Zapadnom Balkanu – osnaživanje malih i srednjih preduzeća za ekonomiju sa nultom neto stopom emisija (net zero economy)“ u organizaciji Vlade Crne Gore i švajcarskog Helvetasa, kako bi se upravo naglasio značaj uloge poslovnog sektora u ovim procesima.
Mala i srednja preduzeća su ključni nosioci održivog ekonomskog rasta na Zapadnog Balkanu, čine 99 odsto svih biznisa i zapošljavaju 75 odsto radne snage u regionu. U njihovom poslovanju često se susreću sa jedinstvenim izazovima u usklađivanju sa gloobalnim klimatskim ciljevima. Na ovom događaju, diskutovaće se upravo o tome kako mala I srednja preduzeća mogu prevazići izazove u dekarbonizaciji njihovih modela poslovanja i kako se mogu uskladiti sa zahtjevima zaštite životne sredine, kroz međunarodna javno-privatna-nvo partnerstva, dodaje se u saopštenju.
Učesnici panela koji će podijeliti informacije o sadašnjem stanju i planovima koji će pomoći da se ubrza transformacija ka ekonomiji sa nultom neto stopom emisija su: Damjan Ćulafić, ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevernog regiona Crne Gore i predstavnica Privredne komore Crne Gore, Milene Rmuš, sekretarka koordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine, te Mattias Frumerie - šef delegacije, Ambasador za klimu iz Švedske, Teodora Obradovikj Grnčarovska - državna savjetnica za klimatske promjene u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja iz Svjeverne Makedonije, Georgia Elene Tkhlasidze -zamjenica menadžera programa RECONOMY, Helvetas i Dragana Radulović - šefica Odeljenja za ublažavanje klimatskih promjena u Ministarstvu zaštite životne sredine Srbije. Moderator sesije biće Matia Herr, direktor za Istočnu i Jugoistočnu Evropu, Helvetas iz Švajcarske.
Panelisti će pokušati dati odgovore na sljedeća pitanja:
• Koja su najveća ograničenja sa kojima se mala i srednja preduzeća u zemljama sa niskim i srednjim prihodima suočavaju u svojim naporima da dekarboniziraju poslovanje? Kako partnerstva između države, udruženja privatnog sektora i civilnog društva mogu ubrzati ovu tranziciju?
• Koju ulogu imaju nacionalne vlade u podršci prelasku malih i srednjih preduzeća na nisko-karbonske poslovne modele? Koji su ključni elementi politike za stvaranje podsticaja za angažovanje privatnog sektora u klimatskim akcijama?
• Koje mjere se mogu preduzeti kako bi se osiguralo da napori usmjereni na ozelenjavanje međunarodnih trgovinskih tokova uzmu u obzir osnovne realnosti sektora malih i srednjih preduzeća? Koje strategije mogu da se pozabave mogućim rizicima za mala i srednja preduzeća i izgrade njihovu spremnost za nove zahtjeve ekološke usklađenosti?
• Kakva su iskustva Zapadnog Balkana u mobilizaciji klimatskih finansijskih sredstava i omogućavanju pristupa malim i srednjim preduzećima? Kako možemo osigurati da se investicioni tokovi preusmjere na klimatske akcije?
• Kako regionalna saradnja između zemalja Zapadnog Balkana može poboljšati efikasnost malih i srednjih preduzeća u zelenoj tranziciji?
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR