Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
PKCG na COP29: Osnaživanje MSP za ekonomiju sa nultom stopom emisijia

Ekonomija

Comments 0
Tranzicija na Zapadnom Balkanu – osnaživanje malih i srednjih preduzeća za ekonomiju sa nultom neto stopom emisija (net zero economy)

PKCG na COP29: Osnaživanje MSP za ekonomiju sa nultom stopom emisijia

Autor: Antena M

  • Viber

Učešćem na najvećoj konferenciji posvećenoj klimatskim promjenama COP29, koja se ove godine održava u Bakuu u Azerbejdžanu, Crna Gora potvrđuje svoju posvećenost globalnim klimatskim ciljevima koji nastoje da ograniče globalno zagrijavanje i značajno smanje emisiju gasova sa efektom staklene bašte u narednim godinama, navodi se u saopštenju Privredne komore Crne Gore (PKCG).

Tokom ove velike i značajne konferencije biće organizovano niz pratećih događaja, a među njima 21. novembra i događaj „Tranzicija na Zapadnom Balkanu – osnaživanje malih i srednjih preduzeća za ekonomiju sa  nultom neto stopom emisija (net zero economy)“ u organizaciji Vlade Crne Gore i švajcarskog Helvetasa, kako bi se upravo naglasio značaj uloge poslovnog sektora u ovim procesima.

Mala i srednja preduzeća su ključni nosioci održivog ekonomskog rasta na Zapadnog Balkanu, čine 99 odsto svih biznisa i zapošljavaju 75 odsto radne snage u regionu. U njihovom poslovanju često se susreću sa jedinstvenim izazovima u usklađivanju sa gloobalnim klimatskim ciljevima. Na ovom događaju, diskutovaće se upravo o tome kako mala I srednja preduzeća mogu prevazići izazove u dekarbonizaciji njihovih modela poslovanja i kako se mogu uskladiti sa zahtjevima zaštite životne sredine, kroz međunarodna javno-privatna-nvo partnerstva, dodaje se u saopštenju.

Učesnici panela koji će podijeliti informacije o sadašnjem stanju i planovima koji će pomoći da se ubrza transformacija ka ekonomiji sa nultom neto stopom emisija su: Damjan Ćulafić, ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevernog regiona Crne Gore i predstavnica Privredne komore Crne Gore, Milene Rmuš, sekretarka koordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine, te Mattias Frumerie - šef delegacije, Ambasador za klimu iz Švedske, Teodora Obradovikj Grnčarovska - državna savjetnica za klimatske promjene u  Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja iz Svjeverne Makedonije, Georgia Elene Tkhlasidze -zamjenica menadžera programa RECONOMY, Helvetas i Dragana Radulović  - šefica Odeljenja za ublažavanje klimatskih promjena u Ministarstvu zaštite životne sredine Srbije. Moderator sesije biće Matia Herr, direktor za Istočnu i Jugoistočnu Evropu, Helvetas iz Švajcarske.

Panelisti će pokušati dati odgovore na sljedeća pitanja: 

• Koja su najveća ograničenja sa kojima se mala i srednja preduzeća u zemljama sa niskim i srednjim prihodima suočavaju u svojim naporima da dekarboniziraju poslovanje? Kako partnerstva između države, udruženja privatnog sektora i civilnog društva mogu ubrzati ovu tranziciju?

• Koju ulogu imaju nacionalne vlade u podršci prelasku malih i srednjih preduzeća na nisko-karbonske poslovne modele? Koji su ključni elementi politike za stvaranje podsticaja za angažovanje privatnog sektora u klimatskim akcijama?

• Koje mjere se mogu preduzeti kako bi se osiguralo da napori usmjereni na ozelenjavanje međunarodnih trgovinskih tokova uzmu u obzir osnovne realnosti sektora malih i srednjih preduzeća? Koje strategije mogu da se pozabave mogućim rizicima za mala i srednja preduzeća i izgrade njihovu spremnost za nove zahtjeve ekološke usklađenosti?

• Kakva su iskustva Zapadnog Balkana u mobilizaciji klimatskih finansijskih sredstava i omogućavanju pristupa malim i srednjim preduzećima? Kako možemo osigurati da se investicioni tokovi preusmjere na klimatske akcije?

• Kako regionalna saradnja između zemalja Zapadnog Balkana može poboljšati efikasnost malih i srednjih preduzeća u zelenoj tranziciji?

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR