6 °

max 6 ° / min 0 °

Utorak

24.12.

6° / 0°

Srijeda

25.12.

8° / 1°

Četvrtak

26.12.

8° / 3°

Petak

27.12.

7° / 0°

Subota

28.12.

5° / 0°

Nedjelja

29.12.

8° / -0°

Ponedjeljak

30.12.

8° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sindikat zaposlenih u socijalnoj djelatnosti Crne Gore traži adekvatnu valorizaciju rada

Ekonomija

Comments 0

Sindikat zaposlenih u socijalnoj djelatnosti Crne Gore traži adekvatnu valorizaciju rada

Autor: Antena M

  • Viber

Sindikat zaposlenih u socijalnoj djelatnosti Crne Gore izrazio je zabrinutost zbog nedostatka adekvatnog vrednovanja posla koji obavljaju zaposleni u socijalnoj i dječjoj zaštiti, uprkos dugogodišnjim naporima i apelima. U saopštenju se navodi da su zaposleni u ovoj oblasti godinama bili neprepoznati i marginalizovani, uprkos tome što njihov rad uključuje visoko odgovorne zadatke i pružanje pomoći najugroženijim građanima, od novorođenčadi do starijih osoba.

„Nažalost, sistem socijalne i dječje zaštite se stalno doživljava kao marginalna djelatnost, a suština je da se u njemu krije odgovornost države prema svojim najugroženijim građanima“, poručuju iz Sindikata. Naglašavaju da zaposlenima u socijalnoj zaštiti, uprkos njihovom velikom angažmanu, ljubavi i posvećenosti, često ne pripada odgovarajuća materijalna vrednost. Rad u centrima za socijalni rad podrazumijeva svakodnevnu, složenu i opasnu interakciju sa najugroženijim kategorijama društva, uključujući rad na terenu u kućama, te konstantnu saradnju sa policijom, sudovima, bolnicama i drugim institucijama. Sličnu složenost imaju i poslovi u domovima za starije, koji osim socijalne, uključuju i medicinsku njegu.

Zaposleni u ustanovama koje brinu o djeci u sukobu sa zakonom ili djeci bez roditeljskog staranja, takođe se suočavaju sa visoko zahtjevnim i složenim zadacima, gdje je potrebno pružiti djeci adekvatnu zaštitu, oporavak i podršku. Sindikat je posebno istakao JU Zavod „Komanski most“ kao ustanovu u kojoj je najteže raditi zbog specifične strukture korisnika.

U saopštenju se također ističe da su zaposleni u socijalnoj djelatnosti decenijama čekali da njihovi napori i izazovi budu prepoznati, ali se suočavaju sa niskim koeficijentima za obračun plata. Zbog toga, mnogi radnici napuštaju ovu granu i prelaze na bolje plaćena radna mjesta, dok je i dalje prisutna opasnost od zatvaranja ustanova, naročito u južnoj regiji zbog nedostatka kadrova.

Sindikat ističe da ne traže ništa vanredno, već da se koeficijenti za obračun plata zaposlenih u socijalnoj djelatnosti izjednače sa onima u prosvjeti i zdravstvu, a od Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore traže konkretnu reakciju i početak ozbiljnih pregovora. Iako su tokom razgovora sa ministrom za socijalnu zaštitu, Damirom Gutićem, dobili podršku, i dalje čekaju konkretan odgovor.

„Ako izostane odgovor, smatraćemo to ignorisanjem naših zahtjeva i volje za saradnjom. U tom slučaju, planiraćemo naredne korake“, poručuju iz Sindikata, ističući da težak i odgovoran posao koji obavljaju zaslužuje veće poštovanje i bolji društveni položaj.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR