Pišu: Bojana Krlović i Darko Šuković
Andrijevičani vjerovatno nijesu uzeli zdravo za gotovo najavu premijera Milojka Spajića da će "prvi ašov" za drugu dionicu autoputa biti zaboden početkom septembra ove godine. No, zacijelo, barem većina njih nije ni sanjala da će, umjesto početka radova, početkom septembra biti - promijenjena trasa, na potezu od Mateševa do Andrijevice!?
Neki Andrijevičani, međutim, otvoreno sumnjaju da neki njihovi sugrađani uopšte nijesu iznenađeni tim veleobrtom, nego da su znali da će do njega doći! I, čak, da su se za takav scenario pripremali posljednjih godina?
Tragom primjedbi grupe građana koji su se obratili našoj redakciji, Antena M potražila je odgovore na zvaničnim adresama. Danas i narednih dana predočićemo rezultate istraživanja koje smo sproveli tokom novembra. A, da bi njihove sumnje, osporavanja i apele lakše razumjeli, krenućemo hronološki...
Planovi, najave, obećanja
Još 2015. godine na javnoj raspravi utvrđen je državni interes za izgradnju autoputa Bar-Boljare. Potom je, 2017. godine, Detaljnim urbanističkim planom utvrđen koridor druge dionice autoputa, na teritoriji opština Kolašin i Andrijevica. Do kraja 2022. godine urađena su sva potrebna geološka istraživanja. Krajem 2023. izrađen je idejni projekat, a samim tim stekli su se uslovi za početak izgradnje druge dionice autoputa od Mateševa do Andrijevice.
Premijer Milojko Spajić najavio je da će eksproprijacija zemljišta i objekata na toj trasi biti završena krajem maja 2024, pripremni inžinjerski radovi do početka septembra 2024. i da će tada moći da počne gradnja autoputa.
Na sajtu Vlade Crne Gore, 15.02.2024, objavljen je predlog odluke o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti u Kolašinu i Andrijevici, radi izgradnje druge dionice autoputa. Sedmicu kasnije, tačnije 23.02.2024. objavljena je odluka o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti na teritoriji pomenutih gradova, čime su se stekli svi uslovi za početak eksproprijacije.
I tadašnji v.d. generalnog direktora Direktorata za državne puteve Miroslav Mašić najavljuje 10. marta ove godine da će radovi na drugoj dionici početi u septembru, te da će do tada biti pripremljena tenderska dokumentacija, završena eksproprijacija i izabran izvođač radova. Andrijevičani sa kojima smo razgovarali Mašiću su dobro zapamtili izjavu da će eksproprijacija biti lako završena, jer je to „bezvrijedno zemljište lošeg kvaliteta“.
Postupak eksproprijacije dužna je da uradi Uprava za nekretnine, on je jasan i precizan, a predviđa - izradu rješenja o upisu zabilježbi pokretanja eksproprijacije; obilježavanje trase; izlazak stručne Komisije na teren uz prisustvo vlasnika nepokretnosti na koje se eksproprijacija odnosi, popis nepokretnosti i procjenu roda voćnih kultura na tim parcelama... Uprava za nekretnine sačinjava ponudu o visini naknade za zemljište, poziva vlasnika, predaje mu ponudu, upoznaje ga sa pravima, unosi eventualne primjedbe i, na kraju, na osnovu primjedbi vlasnika nekretnine sagledava činjenično stanje i izrađuje konačno rješenje.
Sprovođenje - "haotično i netransparentno"
Andrijevičani, koji su se Anteni M obratili nakon bezuspješnih pokušaja da nadležnima skrenu pažnju na "nelogičnosti i očite nezakonitosti" sa kojima su se suočili u fazi eksproprijacije, tvrde da su sve radnje Uprave za nekretnine bile „haotične i netransparentne“.
Uprava za nekretnine područne jedinice Andrijevica izrađuje i uručuje rješenje o upisu zabilježbe pokretanja eksproprijacije 11.04.2024. Za izradu im je trebalo 48 dana. Po mišljenju naših sagovornika to je predug period, jer je realno vrijeme za izradu rješenja 10-ak radnih dana. Na naše upite da li su tačni navodi mještana i, ako jesu, zbog čega im je trebalo toliko vremena da sačine rješenja iz andrijevičke Uprave za nekretnine do juče nijesu odgovorili.
U međuvrmeneu, prema riječima naših izvora, na obilježavanju trase autoputa se ne radi, Komisija ne izlazi na teren kako bi procijenila vrijednost voćnih kultura i uz prisustvo vlasnika utvrdila precizno činjenično stanje.
Procjena vrijednosti kuća i pomoćnih objekata u mjestima Mateševo, Sunga, Kraljske Bare, Gnjili potok, Sjenožeta, Kralje, Slatina I urađena je 15.01.2024. na zahtjev Monteputa od 9.11.2023.
Prema kazivanju nezadovoljnih građana, na ime nadoknade za te objekte nuđeno je 300 do 550 eura po kvadratnom metru. Tvrde da je najmanja cijena gradnje od čvrstog materijala u urbanim sredinama na sjeveru Crne Gore 650 eura. No, da bi dobili realnu cijenu objekata na udaljenim mjestima, ukazuju oni, treba uzeti u obzir udaljenost mjesta gradnje, nepristupačnost terena... Što cijenu podiže 15 odsto, pa bi trebalo da iznosi oko 750 eura po kvadratnom metru.
Nezadovoljni građani tvrde i primjerima dokazuju da su, čak, i kvadrature mnogih privatnih kuća pogrešno utvrđene - negdje su veće, a negdje manje!?
Konačno, početkom jula ove godine, vlasnici su dobili ponudu o visini naknade za eksproprijaciju nepokretnosti. Sagovornici Antene M kažu da su iznosi koji su im ponuđeni za njih predstavljali "blago rečeno - šok“.
Uvidom u ponudu utvrdili su, po njihovom mišljenju, niz anomalija. "Procjena voćnih zasada urađena je na osnovu satelitskih snimaka, u ponudi je sve bilo iritantno i pogrešno, promašene su kvadrature objekata, cijene metra kvadratnog objekta umanjene 40-50 odsto u odnosu na cijenu gradnje, umanjena količina roda voća 70-80 odsto, zasadi bobičastog voća nijesu uvršteni u ponudu kao ni ograde, bazeni za navodnjavanje..."
Ipak, i pored svih tih "anomalija", većina vlasnika prihvatila je tu ponudu - uz prigovor. Odgovor Uprave za nekretnine na te primjedbe nijesu, međutim, dobili u predviđenom roku.
Umjesto početka gradnje, objava da je trasa autoputa promijenjena
Ali, pravi šok desio se dva mjeseca kasnije, početkom septembra objavljeno je da je trasa autoputa promijenjena. Na javnoj raspravi, u Andrijevici 5. septembra, na kojoj je bio i direktor DOO Monteput Milan Ljiljanić, (o kojoj su, kako tvrde naši sagovornici, obaviješteni samo odabrani pojedinci) prikazano je vizuelno rješenje nove trase. Tom prilikom saopšteno je da će novo rješenje spasiti od rušenja kuće koje su se nalazile na udaru stare trase.
Prema riječima naših sagovornika, stara trasa zahtijevala je rušenje 34 kuće.
I tu priča dobija obrise "slučaja", a eruptiraju sumnje da je trasa promijenjena u skladu sa interesima pojedinaca iz svijeta politike i biznisa...
(Nastavak sjutra)
Mila K
Kakav precizan tekst. Ima li ko u kabinetu premijera da umije ovo pročitati?