7 °

max 11 ° / min 6 °

Četvrtak

12.12.

11° / 6°

Petak

13.12.

11° / 5°

Subota

14.12.

8° / 7°

Nedjelja

15.12.

11° / 7°

Ponedjeljak

16.12.

8° / 2°

Utorak

17.12.

14° / 7°

Srijeda

18.12.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zbog čega je promijenjena trasa autoputa kroz opštinu Andrijevica (Ill)

Ekonomija

Tag Gallery
Comments 0

Zbog čega je promijenjena trasa autoputa kroz opštinu Andrijevica (Ill)

Umjesto "prvog ašova" na dionici autoputa Meteševo - Andrijevica, kako je to obećao premijer Milojko Spajić, početkom septembra promijenjena je trasa saobraćajnice od koje se očekuje da promijeni život stanovnika toga kraja. Čime je motivisan taj iznenadni(?) potez, Antena M pokušala je da sazna prethodnih sedmica. Dio mještana otvoreno sumnja da je u pozadini te odluke interes uskog kruga bogatih i vlastima bliskih ljudi. Na zvaničnim adresama različite reakcije na naša pitanja, od potpune spremnosti Ministarstva saobraćaja da brzo odgovori, do ćutanja andrijevičke Uprave za nekretnine .

Autor: Antena M

  • Viber

Pišu: Bojana Krlović i Darko Šuković 

Nezadovoljni građani Andrijevice tvrde da se minimalnim promjenama na staroj trasi autoputa mogao sačuvati veliki broj kuća, posebno u selima Trešnjevik, Mateševo, Sunga, Gnjili potok, Sjenožeta i Kralje. Praktično sve kuće čiji vlasnici nijesu bili saglasni sa eksproprijacijom. Dodaju da djelimično izmještanje trase ne bi izazvalo dodatne troškove i pitaju: zašto se nije pribjeglo tom rješenju?

Kao argument u prilog tom njihovom stanovištu kažu da će samo za eksproprijaciju jednog od (u prethodnim nastavcima) pomenutih industrijskih objekata na novoj trasi, država morati da plati više nego za sve objekte koje bi morali srušiti da se ostalo pri prvobitnoj. Na novoj trasi autoputa, prema njihovim tvrdnjama, treba srušiti 21 objekat, a ne samo jedan, kako to kažu iz Monteputa. Takođe, ukazuju na propisanu udaljenost pomenutih objekata od saobraćajnice i nespojivost njihovog opstanka sa bezbjednosnim standardima koji važe za autoput.

- Ne shvatamo gdje je tu ekonomski interes države? Shvatamo da je interes pojedinca ispred interesa države"!?

Vukićević: Pravilo je jasno, projekat ne smije negativno uticati na stanovništvo

Tragom sumnji i optužbi građana Andrijevice i navoda iz pisma Odbora grupe građana upućenog EBRD, Antena M obratila se i Ministarstvu saobraćaja. Od ministarke Maje Vukićević dobili smo bez odugovlačenja odgovore na sva pitanja, uz napomenu da je za većinu prava adresa DOO "Monteput" i da su iz tog preduzeća učestvovali u sastavljanju odgovora. Naša pitanja i odgovore ministarke Vukićević objavljujemo integralno.

------------------

Antena M: Zbog čega je promijenjena trasa autoputa?

Vukićević: Prvobitna trasa ove dionice autoputa prolazila je kroz dio sela Kralje, odnosno tako definisana trasa zahtjevala bi eksproprijaciju značajnog broja objekata za stanovanje i uticala na život mještana Kralja. S obzirom na to da je projekat podržan od strane EK i da se dijelom finasira iz kredita EBRD-a i dijelom iz bespovratnih sredstava EK, realizacija se sprovodi po pravilima i procedurama EBRD-a. Jedno od jasnih pravila je da projekat ne može imati negativan uticaj na stanovništvo tj. na socijalni aspekat. Prilikom obilaska trase od strane eksperata EBRD koji rade na izradi Studije procjene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA), dodatno su na licu mjesta sagledali okolnost uticaja trase na Kralje i konstatovali nezadovoljstvo lokalnog stanovništva. Kako bi ublažili negativne efekte na lokalno stanovništvo i osigurali uspješan nastavak projekta stručni tim Monteputa je detaljno analizirao novonastale okolnosti i pristupio sagledavanju novih tehničkih rješenja.

U tom smislu od strane projektanta predložena je nova trasa, s ciljem da se odgovori na ove zabrinutosti i smanje negativni socijalni uticaji. Nova trasa prolazi južnim obodom, ivicom naselja Kralje, izbjegavajući podjelu zajednice, što je bila jedna od zabrinutosti EBRD-a i mještana. Nova trasa prolazi ispod regionalnog puta cijelom dužinom, dok je većina domaćinstava smještena oko regionalnog puta, te se samim tim novom udaljenošću trase maksimalno postiže smanjenje zabrinutosti mještana koji bi ranije projektovanom trasom i njenom izgradnjom bili direktno pogođeni. Ranije projektovanom trasom situacija koja se tiče preseljenja mještana i rušenja objekata bila je znatno lošija i ista je podrazumijevala rušenje više desetina objekata različite namjene, te samim tim i preseljenje stanovništva, dok se novoprojektovanom trasom ovaj uticaj sveo na minimum na dijelu trase poslije tunela Trešnjevik.

Ovo novo tehničko rješenje je u postupku revizije i nakon pozitivne revizije i završetka izrade Studije procjene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA), biće osnov za izradu glavnog projekta kada će se raditi i Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu i sprovesti cjelokupna procedura u skladu sa nacionalnim propisima. Moramo naglasiti da je koridor trase autoputa određen Detaljnim prostornim planom autoputa Bar-Boljare još 2008. godine i da je novopredložena kao i prethodna trasa unutar tog koridora.

Antena M: Da li ste imali uvid u primjedbe građana na način utvrđivanja iznosa nadoknade za njihovo zemljište koje je predviđeno za eksproprijaciju i način na koji je cijena utvrđena?

Vukićević: Prije svega Ministarstvo saobraćaja nije nadležno za postupak eksproprijacije jer je to jasno definisano i uređeno Zakonom o eksproprijaciji, kojim su definisane i uloge i nadležnosti organa koji sprovode taj postupak. Utvrđivanje cijene vrši Komisija koju je formirala Uprava za nekretnine pred kojom se i sprovodi upravni postupak eksproprijacije. Takođe, strankama u postupku je jasno ukazano da svi vlasnici nepokretnosti koji nijesu bili zadovoljni konkretnim podacima i činjenicama u dokumentima u upravnom postupku (Ponuda i sl.) mogu dati primjedbe na način koji to upravni postupak predviđa i koje će se tretirati na drugostepenoj instanci.

Kao što smo i naveli, postupak ekspropijacije nije u nadležnosti Ministarstva saobraćaja, ali smo sigurni da će Uprava za nekretnine i nadležna komisija imati u vidu date primjedbe, a u konačnom i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kao drugostepeni organ. Stav Ministarstva saobraćaja i Monteputa doo kao investitora na ovom projektu je da svi postupci eksproprijacije moraju biti u skladu sa zakonom i da se mora odrediti pravična naknada za eksproprisanu nepokretnosti.

Antena M: Da li je završena studija uticaja nove trase auto-puta na životnu sredinu, prije svega na selo Kralje, rijeku Krašticu i okolno plodno zemljište?

Vukićević: Kao što smo naveli u prethodnom odgovoru, u toku je izrada Studije procjene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA), koja je neophodna po pravilima EBRD-a i koju izrađuju nezavisni stručnjaci angažovani od strane EBRD-a. Monteput se obratio Agenciji za zaštitu životne sredine u vezi sa potrebom izmjene postojećeg Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu, te je Agencija uvidom u dokumentaciju koja se odnosi na izmjenu trase dionice Mateševo-Andrijevica, autoputa Bar-Boljare, utvrdila da neće doći do narušavanja biodiverziteta okolnog područja i da će se postići očuvanje postojećih objekata, očuvanje životne sredine kao i socijalni aspekt, te na osnovu navedenog dala mišljenje da nije potrebno raditi izmjenu Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu.

Prednje navedeno, takođe iz dodatnog razloga, a to je, kao što smo prethodno naveli prilikom izrade glavnog projekta u skladu sa nacionalnim propisima radiće se i Elaborat uticaja na životnu sredinu koji će proći neophodne javne rasprave i koji mora biti odobren od strane Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore. Ukoliko se takvim procedurama ispostave sumnje vezane za eventualno ugrožavanje sela Kralje, rijeke Kraštice i okolnog plodnog zemljišta, Ministarstvo će svakako, u skladu sa našim nadležnostima zahtijevati apsolutno tretiranje i uvažavanje takvih konstatacija. U svakom slučaju stav Ministarstva i Monteputa, je da se ne smije dozvoliti uništavanje prirode, kao i da je eksproprijaciju objekata potrebno svesti na minimum tj. samo u onim slučajevima kada tehnička rješenja ne daju druge mogućnosti, i na čemu će se insistirati u realizaciji projekta.

Antena M: Da li su neophodna nova geološka istraživanja terena kojim treba da prođe nova trasa auto-puta?

Vukićević: Da, ta ispitivanja su odrađena i Elaborat geoloških istraživanja je sastavni dio projektne dokumentacije koja je u postupku revizije. Naravno tokom razrade glavnog projekta, biće urađena detaljna geotehnička istraživanja sa potrebnim elaboratima.

Antena M: Da li ste upoznati sa sumnjama građana da je promjena trase motivisana interesima vlasnika objekata bivše Kožare, Soko Štarka, Magacina ratnih rezervi, Tehničkog pregleda... koji su te objekte i zemljište kupili u posljednjih 3-5 godina?!

Vukićević: Ukoliko kod bilo kog pojedinca postoji ova vrsta sumnje ja ih pozivam da isto prijave nadležnim organima. U suprotnom sve ostaje na insinuacijama i špekulacijama. Mogu reći da mi je od strane Monteputa u drugoj polovini avgusta prezentovana nova trasa, i da mi je tom prilikom od strane projektanta saopšteno da neće doći do rušenja pomenutih objekata, kao i da ih nova trasa zaobilazi.

-----------------------

Monteput: Tek treba da utvrdimo cijenu nove trase

Antena M se prošle sedmice obratila Monteputu setom dodatnih pitanja, kako bi našim čitaocima omogućili da steknu što jasniju sliku o spornim pitanjima. Iz odgovora toga preduzeća vidi se da tek treba da se utvrdi da li nova trasa nosi više troškova od stare. Takođe, potvrđuju da je nova trasa bliža centru sela Kralje, uz ocjenu da "zaobilazi" najnaseljeniju zonu i da je čuva "u najvećoj mogućoj mjeri"? Konačno, novo rješenje izlazi na samu planinsku rijeku Krašticu, a tek treba da se odluči o izgradnji mostova, dok je stara trasa bila udaljena oko 200 metara od tog prirodnog bisera.

I ta pitanja i odgovore prenosimo bez intervencija.

--------------------

Antena M: Na koliko metara udaljenosti od centra sela Kralje je prolazila stara trasa autoputa, a na koliko metara udaljenosti prolazi nova trasa?

Monteput: Ukoliko “centrom sela Kralje” smatrate lokalitet “Seline” (Dom Mjesne zajednice, Igralište itd.) stara trasa se nalazi na udaljenosti od cca 200m i prolazi kroz naseljeno/izgrađeno područje uz regionalni put R13 i “razdvaja” naselje Kralje na 2 dijela, dok je nova trasa na udaljenosti od cca 150m i “zaobilazi” najizgrađeniju/naseljeniju zonu time čuvajući cjelinu naselja Kralje u najvećoj mogućoj mjeri.

Antena M: Na koliko metara udaljenosti od rijeke Kraštice prolazi stara trasa autoputa, a na koliko nova? Da li je starom i/li novom trasom autoputa predviđena gradnja most(ov)a preko Kraštice?

Monteput: Stara trasa autoputa prolazi na udaljenosti od cca 200m od rijeke Kraštice i varira u odnosu na tačnu lokaciju, dok nova trasa na pojedinim mjestima dolazi do same rijeke i/ili se udaljava zavisno od konkretno posmatrane lokacije i razmatranih tehničkih rješenja.

Idejnim rješenjem je planirana izgradnja mostova u reonu Kraštice, međutim o konačnim i preciznijim konstruktivnim rješenjima i eventualnom uticaju na vodotok možemo govoriti tek nakon izrade Glavnog projekta i povezanih Elaborata.

Antena M: Da li će, zbog toga što se nalaze na direktnom udaru nove trase autoputa ili unutar zakonom propisane zone udaljenosti od autoputa, biti srušeni neki objekti u prigradskom naselju Most Bandovića?

Monteput: Na osnovu do sada urađene dokumentacije, tj. Idejnog rješenja na izmijenjenoj trasi izvjesno je ugrožen 1 objekat. Svakako, konačna odluka po pitanju svih objekata biće donešena nakon izrade narednih faza projektne dokumentacije, kao i Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i Elaborata ekspoprijacije.

Antena M: Da li će nova trasa dovesti do zatvaranja dva ugostiteljska objekta: 'Dubirog Perović' i 'Vila Đekić'.

Monteput: Ugostiteljski objekti: 'Dubirog Perović' i 'Vila Đekić' nijesu na novoj trasi autoputa. Kakve implikacije na poslovanje ovih objekata može imati sam proces izgradnje i kasnije eksploatacija ove dionice autoputa, nije nam poznato u ovom trenutku.

Antenu M: Da li ruši 'Kožaru'?

Monteput: Industrijski objekti u reonu Salevića i Mosta Bandovića nijesu predviđeni za rušenje ovim Idejnim rješenjem nove trase.

Antena M: Na kojoj udaljenosti prolazi pored fabrike peleta, bivše fabrike 'Soko štark', magacina ratnih rezervi, objekata tehničkog pregleda?

Monteput: Trasa autoputa po Idejnom rješenju se nalazi na udaljenosti od oko 15-50m od industrijskih objekata u reonu Salevića-Mosta Bandovića, i na udaljenosti od oko 120m od poslovnih objekata uz magistralni put Andrijevica-Berane (lokalitet Lugovi) .

Antena M: Da li nova trasa prolazi pored neke škole ili vrtića na udaljenosti manjoj od zakonom propisane?

Monteput: Položaj trase autoputa je mijenjan upravo zbog povoljnijeg položaja autoputa u odnosu na postojeće objekte. Zakonom o putevima definisan je zaštitni pojas, kao i tipovi novih objekata koji se mogu/ili ne mogu naći unutar tog pojasa i pod kojim uslovima. Budući da se radi o postojećim (zatečenim) objektima, u daljoj proceduri izrade projektne dokumentacije, kao i Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu biće donešene konačne odluke o načinu zaštite svih postojećih objekata u reonu autoputa bez obzira na njihovu namjenu.

Antena M: Da li će biti razlike u cijeni između nove i stare trase autoputa?

Monteput: Što se tiče tiče cijene izgradnje, u toku su analize i upoređenje do sada urađenih varijantnih rješenja, nakon čega će konačno biti definisane razlike u cijeni.

--------------------------

Promjena trase autoputa odjeknula je i van granica Crne Gore i upalila alarme ekologa. Na kraju naše priče, motivisane isključivo željom da javnost upoznamo o kontroverzama koje su se pojavile naročito nakon odluke da se izmijeni trasa autoputa na području opštine Andrijevica, bez namjere da presuđujemo koje je rješenje bolje i da li su sumnje nezadovoljnih mještana utemeljene, objavljujemo dva dokumenta koji, još uvijek na vrijeme, upozoravaju da treba dobro izvagati uticaj oba rješenja na ljude i prirodu toga kraja. Prije nego "prvi ašov" bude zaboden u zemlju. Jer, jedno je sigurno, važnije je da konačna odluka bude najbolja, nego da bude - "paf, paf".

.

.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR