Vlada Crne Gore reagovala je na tvrdnje manjinskog akcionara Instituta "Dr Simo Milošević" i suvlasnika HTP Vile Oliva Žarka Rakčevića, ocijenivši ih zlonamjernim i neutemeljenim. Premijer i članovi Vlade istakli su da su prethodne administracije zanemarivale Institut, dok je trenutna Vlada jedina koja aktivno radi na njegovom spašavanju kroz Plan restrukturiranja.
Kako navode iz Vlade, Plan restrukturiranja, pripremljen od strane Projektnog tima Univerziteta Crne Gore, predstavlja jedini zakonski održiv način za sprječavanje stečaja Instituta. Premijer Spajić podsjetio je da su ranije vlade ostavile dug od preko 20 miliona eura, dok je trenutna administracija povećala cijenu za pacijente Fonda za zdravstveno osiguranje, čime je osigurano dodatnih 4,5 miliona eura za Institut. Takođe, Vlada je pružila pomoć zaposlenima kroz hitne mjere i započela sistemsko ozdravljenje ustanove.
Prethodne vlade, dodaje se, nijesu ulagale u Institut, već su ga gurale u smjeru privatizacije, sprovodeći pet neuspješnih tendera, od kojih je posljednji iz 2018. godine predviđao prodaju državnog udjela za samo 35 miliona eura.
Prema Planu restrukturiranja, Institut treba da osigura 42,7 miliona eura tržišnim sredstvima. Jedini način za to, kako je navedeno, jeste prodaja neiskorištenih objekata. Premijer je pojasnio da Vlada nije direktno pripremala Plan restrukturiranja, već ga je osmislio Projektni tim Univerziteta Crne Gore, uključujući stručnjake sa Ekonomskog i Građevinskog fakulteta. Iz Vlade poručuju da su tvrdnje o prodaji Instituta apsolutno netačne.
Manjinskim akcionarima ponuđene su dvije opcije: ulaganje zajedno sa državom ili prodaja akcija državi. Svaki drugi scenarij, uključujući nedostatak plana, doveo bi Institut do stečaja, čime bi se obaveze mogle pokriti samo prodajom imovine, ističu iz Vlade. Dokapitalizacija Instituta bez pravnog okvira restrukturiranja, kako je predložio manjinski akcionar, smatra se nezakonitom državnom pomoći, zaključuje se u saopštenju.
Vlada je već planirala ulaganja od preko 60 miliona eura u Institut, od čega su u budžetu za 2025. godinu predviđena sredstva od 32 miliona eura. Pitanje usklađenosti Plana restrukturiranja sa zakonom razmotriće Agencija za zaštitu konkurencije.
Vlada je pozvala sve akcionare da zajedno s državom doprinesu spašavanju ove jedinstvene ustanove za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju.
Mila K
Čim se riječ "jedini" stavi u vijest, to je znak kraja. Ali i Katić u paketu, najveća štetočina Instituta i HN.
čitalac
Umorni smo od priče o propalim komunističkim preduzećima i potrebi da ih spašavamo javnim novcem.