Državna revizorska institucija (DRI) objavila je peti izvještaj o realizaciji preporuka datih u Izvještaju o reviziji uspjeha pod nazivom „Efikasnost redovnog i investicionog održavanja državnih puteva“. Izvještaj predstavlja kontrolu realizacije preporuka koje je DRI dala Ministarstvu saobraćaja i Upravi za saobraćaj. U prethodnoj reviziji, DRI je dala ukupno četrnaest preporuka koje je trebalo da budu realizovane od strane ovih institucija.
Kolegijum DRI, u sastavu dr Branislava Radulovića (rukovodilac Kolegijuma) i Zorana Jelića (član Kolegijuma), zaključio je da su subjekti revizije, Ministarstvo saobraćaja i Uprava za saobraćaj, realizovali deset preporuka, dok su tri preporuke bile djelimično realizovane, a jedna preporuka nije bila primjenjiva. Preporučeno je da subjekti revizije, u slučaju djelimično realizovanih preporuka, dostave nove izvještaje o realizaciji tih preporuka u roku od 12 mjeseci.
Nakon objavljivanja Izvještaja DRI o realizaciji preporuka, koji je objavljen 21. marta 2023. godine, Ministarstvo saobraćaja je 30. oktobra 2024. godine dostavilo novi Izvještaj o realizaciji preporuka. Na osnovu tog izvještaja, DRI je izvršila kontrolu statusa realizacije preporuka koje je Ministarstvo saobraćaja bilo dužno da ispuni. Kolegijum DRI je, na osnovu izvršene kontrole, utvrdio da je od osam preporuka datih Ministarstvu saobraćaja, pet preporuka bilo potpuno realizovano, dvije preporuke su djelimično realizovane, a jedna preporuka nije bila primjenjiva.
Uprava za saobraćaj je, nakon objavljivanja Izvještaja DRI o realizaciji preporuka, 18. oktobra 2024. godine dostavila novi Izvještaj o realizaciji preporuka. DRI je izvršila kontrolu statusa realizacije tih preporuka, a Kolegijum DRI je utvrdio da je Uprava za saobraćaj realizovala pet preporuka, dok je jedna preporuka bila djelimično realizovana.
Nadležni Kolegijum DRI je zaključio da su subjekti revizije, Ministarstvo saobraćaja i Uprava za saobraćaj, u izvještajnom periodu od objavljivanja Izvještaja DRI, realizovali ukupno deset preporuka, dok su tri preporuke djelimično realizovane, a jedna preporuka nije primjenjiva. Preporučeno je da subjekti revizije dostave nove izvještaje o realizaciji djelimično realizovanih preporuka u roku od 12 mjeseci.
Jedna od preporuka DRI odnosila se na obezbjeđivanje sprovođenja mjera bezbjednosti saobraćaja prilikom realizacije infrastrukturnih projekata, u saradnji sa Upravom za saobraćaj, u skladu sa Zakonom o putevima. Ova preporuka je realizovana, jer je Vlada donijela Pravilnik o načinu ocjene uticaja državnih puteva na bezbjednost saobraćaja, reviziji i provjeri bezbjednosti državnih puteva. Ovaj pravilnik je objavljen u „Službenom listu CG“ br. 122/2021 i stupio je na snagu 2. decembra 2021. godine. Takođe, donesen je Pravilnik o minimalno-bezbjednosnim uslovima koje treba da ispunjavaju tuneli, kao i Pravilnik o biciklističkoj infrastrukturi. Ministarstvo kapitalnih investicija je kroz projekat „Tehnička pomoć za jačanje administrativnih kapaciteta i usklađivanje sa EU regulativom“, koji je podržan od strane Evropske komisije, uradilo Izvještaj o identifikaciji crnih tačaka na putevima i Projektni zadatak za unapređenje kvaliteta baze podataka o saobraćajnim nezgodama. Takođe, u sklopu ovog projekta urađeni su projekti za reviziju bezbjednosti puta za nekoliko ključnih dionica autoputa Bar-Boljare. Uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova, uspostavljena je Baza podataka saobraćajnih nezgoda koja je u potpunosti u skladu sa CADAS protokolom, a izvršena je obuka službenika saobraćajne policije.
Nadalje, u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, Ministarstvo kapitalnih investicija je organizovalo obuku za sprovođenje revizije bezbjednosti puta. Nakon obuke, izdati su sertifikati za revizore i provjerivače bezbjednosti puteva. Uprava za saobraćaj je u kapitalnom budžetu za 2023. godinu predvidjela sredstva za radove na poboljšanju bezbjednosti državnih puteva na nekoliko ključnih dionica, kao što je dionica Bioče-Mioska. Takođe, zaključeni su ugovori za izradu tehničke dokumentacije za unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zoni osnovnih škola, kao i za primjenu revizije bezbjednosti puteva na više dionica državnih puteva.
Ministarstvo kapitalnih investicija je održalo niz obuka u vezi sa poboljšanjem bezbjednosti saobraćaja, tokom kojih su izdata sertifikati za 21 kandidata za provjerivače i revizore bezbjednosti saobraćaja. Obuke su obuhvatile i radionice o čeličnim zaštitnim ogradama i saobraćajnoj signalizaciji. Takođe, radovi na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja u zoni osnovnih škola završeni su za 15 lokacija.
Pored toga, Ministarstvo kapitalnih investicija je izradilo dva podzakonska akta koji uređuju bezbjedno projektovanje zona škola. Takođe, Ministarstvo je započelo procedure za obuku provjerivača bezbjednosti saobraćaja u tunelima, u saradnji sa TAIEX-om, a obuka će biti međunarodnog karaktera i biće sprovedena u Crnoj Gori u decembru 2024. godine.
Druga preporuka DRI odnosila se na učešće Ministarstva saobraćaja u izradi planova i programa održavanja putne infrastrukture, kao i obezbjeđivanje kontrole realizacije tih planova i programa. Ministarstvo saobraćaja je započelo aktivnosti na izradi Srednjoročnog programa izgradnje, rekonstrukcije, održavanja i zaštite državnih puteva. Međutim, završetak i usvajanje ovog programa zavisi od dinamike izrade Prostornog plana Crne Gore, koji još uvijek nije usvojen. U međuvremenu, Ministarstvo saobraćaja je definiralo sadržaj Programa, obradilo metodologiju za prioritizaciju projekata, sastavilo prioritetnu listu i razradilo poglavlje koje definiše bezbjednost puteva.
U planu je da se Program planiranja, građenja i održavanja državnih puteva za period 2024-2027 godina donese na osnovu Prostornog plana Crne Gore, a sadržavaće razvojne saobraćajne pravce i projekte koji su u skladu sa evropskim politikama. Ovaj program biće realizovan kroz tri nivoa: dugoročni plan (Strategija razvoja saobraćaja Crne Gore 2019-2035), srednjoročni plan (četvorogodišnji program za period 2024-2027) i godišnji planovi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR