Državna revizorska institucija (DRI) objavila je treći Izvještaj o realizaciji preporuka iz prethodnog Izvještaja o reviziji pod nazivom „Efikasnost korišćenja subvencija za proizvodnju i pružanje usluga u poljoprivredi iz sredstava budžeta“. Prema ovom izvještaju, značajan dio preporuka koje su date Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nije u potpunosti realizovan, čime je potvrđeno da postoje ozbiljni izazovi u implementaciji agrarne politike i uspostavljanju funkcionalnih sistema u sektoru poljoprivrede.
Ključne preporuke i njihova realizacija
DRI je dala devet preporuka sa ciljem unapređenja vođenja registara i evidencija, koji su neophodni za planiranje i sprovođenje mjera agrarne politike, mjerenje njihovih efekata, i razvoj poljoprivrednog sektora. Međutim, tokom perioda od objavljivanja prethodnog izvještaja 11. februara 2022. godine do 20. septembra 2024. godine, realizacija ovih preporuka ostala je djelimična.
Uspostavljanje i kontrola poljoprivrednih registara
Preporuka DRI je bila uspostavljanje sistema za kontrolu poljoprivrednih registara koji odražavaju stanje na gazdinstvima, uključujući opremu, stočni fond i mehanizaciju, te ažurne podatke o kretanju cijena i količina poljoprivrednih proizvoda. Ministarstvo je istaklo da je Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG) uspostavljen još 2015. godine, ali postoje izazovi u vezi s ažuriranjem podataka. Predloženo je javno pozivanje poljoprivrednika na redovno ažuriranje, ali terenske kontrole se ne sprovode. Ministarstvo je naglasilo da preporuke ne mogu biti realizovane isključivo putem RPG-a, jer se ključni podaci o cijenama, količinama i opremi prikupljaju u druge svrhe ili kroz druge sisteme, poput SIZEP-a.
Prikupljanje podataka
DRI je preporučila kontinuirano prikupljanje podataka od državnih organa, agencija i lokalnih samouprava radi boljeg planiranja i vođenja politike razvoja. Ministarstvo je već potpisalo memorandum sa MONSTAT-om i pokrenulo inicijative za saradnju s Upravom prihoda i carina, ali realizacija tih aktivnosti kasni zbog tehničkih prepreka, uključujući nadogradnju Carinskog informacionog sistema. Potpisivanje memoranduma planirano je za drugu polovinu 2024. godine.
Uspostavljanje i primjena IACS sistema
Jedna od ključnih preporuka bila je ubrzavanje implementacije IACS (Integrisanog administrativnog i kontrolnog sistema) koji omogućava provjeru zahtjeva za podršku poljoprivrednicima. Implementacija ovog sistema trpi značajna kašnjenja, djelimično zbog sajber napada koji je uticao na rad Ministarstva. Tokom izvještajnog perioda, završena je druga faza nadogradnje GSAA sistema, koja je uključivala parametarske funkcionalnosti i povezivanje biljnih i životinjskih proizvodnih podataka. Međutim, tender za razvoj softvera za harmonizovane EU registre nije realizovan na vrijeme, a novi tender je trenutno u toku.
Ministarstvo je pokrenulo i twinning projekat u saradnji sa EU partnerima kako bi ojačalo kapacitete za usklađivanje sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom. Očekuje se da će ovaj projekat, koji traje 30 mjeseci, značajno unaprijediti sistem kroz misije definisane njegovim planom.
Generalni zaključak DRI
Kolegijum DRI, koji su činili dr Branislav Radulović i Zoran Jelić, zaključio je da preporuke nijesu u potpunosti realizovane. Neke od njih su djelimično implementirane, dok su druge ostale u fazi realizacije. Na osnovu izvještaja subjekta revizije i ocjene državnog revizora, preporučeno je da Ministarstvo dostavi novi Izvještaj o realizaciji preporuka do 5. decembra 2025. godine.
Dalji koraci
DRI će dostaviti ovaj izvještaj Ministarstvu i nadležnom skupštinskom odboru, kao i objaviti ga na svojoj zvaničnoj internet stranici. U prilogu izvještaja nalaze se obrasci za praćenje realizacije preporuka. Konačno, jasno je da je potrebno intenzivirati aktivnosti i unaprijediti koordinaciju između institucija kako bi se ostvarili postavljeni ciljevi i unaprijedio razvoj poljoprivrednog sektora.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR