5 °

max 12 ° / min 5 °

Četvrtak

12.12.

12° / 5°

Petak

13.12.

11° / 5°

Subota

14.12.

8° / 7°

Nedjelja

15.12.

11° / 6°

Ponedjeljak

16.12.

9° / 2°

Utorak

17.12.

14° / 8°

Srijeda

18.12.

12° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rovčanin: Da se u dnevni red uvrsti zakon o obeštećenju radnika drvoprerađivačke industrije

Ekonomija

Comments 2

Rovčanin: Da se u dnevni red uvrsti zakon o obeštećenju radnika drvoprerađivačke industrije

Autor: Antena M

  • Viber

Klub poslanika Demokrata uputio je danas predlog za dopunu dnevnog reda da se na šestoj sjednici Skupštine Crne Gore, koja će početi 17. decembra, razmatra predlog zakona o obeštećenju radnika drvoprerađivačke industrije.

"Uvažavajući projekcije budžeta za 2025. godinu, u proceduru je predat i amandman kojim se definiše da se postupak ostvarivanja prava sprovodi tokom 2025.godine, a isplata sredstava u 2026.godini. Smatramo da je to kompromisan, pošten i fer pristup prema javnim finanijama i bivšim radnicima. Predloženi zakon je isti u pogledu prava i obaveza, načina ostvarenja prava i iznosa obeštećenja kao i onaj koji je usvojen u Skupštini Crne Gore gore za radnike metalske i rudarske industrije", navodi Nikola Rovčanin, poslanik Demokrata.

Ovim zakonom se, kako tvrdi, djelimično ispravlja decenijska nepravda prema bivšim radnicima koji su u tranzicionom periodu ostali bez posla u sektoru drvoprerađivačke industrije.

Zakon predviđa sticanje prava na jednokratnu naknadu u visini od 12 000 eura za rješavanje socijalnih i finansijskih problema bivših zaposlenih radnika iz sektora drvoprerađivačke industrije, koji su uvođenjem stečajnog postupka ostali bez mogućnosti daljeg poslovnog angažovanja, ostvarivanja prava na puni iznos penzija i bez sredstva po osnovu socijalnih programa. Može se konstatovati da su zaposleni u privrednom društvima subjekti na koje je dugotrajni tranzicioni period ostavio najteže posledice, ukazuje Rovčanin.

"Uvjeren sam da postoje na hiljade radnika iz različitih djelatnosti koji su postali žrtve tranzicije, ali nakon obeštećenja radnika metalske i rudarske industrije, kao i radnika iz drugih sektora po različitim osnovama, smatramo da su na red došli bivši drvoprerađivači", napopinje poslanik Demokrata.

Zašto su predmet obeštećenja drvoprerađivači prikazaće, kako kaže, na primjeru Pljevalja:

"Prilikom privatizacije drvoprerađivačkog giganta “Velimir Jakić” iz Pljevalja, kompanija “Vektra” Montenegro kupila je fabriku za 1,6 miliona eura. Dana 18. maja 2006. godine Vlada Crne Gore je usvojila zaključak kojim se otpisuju dugovanja privatizovanoj korporaciji “Jakić” u visini od 1,5 miliona eura prema državi i državnim preduzećima i time se novi vlasnik potpuno oslobodio dugovanja. Tako je fabrika praktično dodjeljena na poklon. U postupku privatizacije propale su i akcije zaposlenih. Ukupno 326 radnika posjedovalo je akcije u kompaniji “Velimir Jakić”. Da ne govorimo o 529 zaposlenih koji su otvaranjem stečajnog postupka ostali bez posla", kaže Rovčanin.

Očekuje od svih poslanika u Skupštini Crne Gore da podrže ovaj predlog koji finansijski, kako tvrdi, neće uticati na 2025. godinu.

"Takođe, nakon rezultata popisa stanovništva i činjenice da se ova mjera odnosi na sjever države, smatram da je dodatni argument da se novac usmjeri na regione koji su ekonomski, privredno i socijalno ugroženi, a naročito na kategoriju gražana koji su žrtve tranzicije. Ako je podržano ostvarivanje ovog prava za metalsku i rudarsku industriju, ako je riješeno pitanje stambenog fonda za bivše radnike KAP-a, ako je riješeno pitanje 1500 radnika “Radoja Dakića”, ako se riješava pitanje bivših radnika “Košute” što sve to zajedno pozdravljam i podržavam, smatram da drvopreraživači koji su socijalno najranjiviji i žive u najnerazvijenijem region ne smiju izostati. Stoga očekujem zaista, apsolutnu podršku ovom predlogu", zaključuje Rovčanin.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

gle štetočina i dalje u neznanju. još jedan orden spc za štetočinjanje.

čitalac

Crna Gora iz doba komunisičke ekonomije ide u hiper komunističku ekonomiju u kojoj bi radnici trebali primati plate iako ne rade, iako njihove firme decenijama ne postoje. Ovdje su čak i četnici totalne pristalice komunističke ekonomije, jer svi u CG znaju da je to bio najbolji sistem.