7 °

max 14 ° / min 7 °

Utorak

28.01.

14° / 7°

Srijeda

29.01.

11° / 9°

Četvrtak

30.01.

12° / 7°

Petak

31.01.

13° / 7°

Subota

01.02.

14° / 7°

Nedjelja

02.02.

11° / 8°

Ponedjeljak

03.02.

8° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
CGO: Povući sporni prijedlog izmjena zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Izvor: CGO

Ekonomija

Comments 0

CGO: Povući sporni prijedlog izmjena zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Autor: Antena M

  • Viber

Koordinator programa za ljudska prava Centra za građansko obrazovanje (CGO) Damir Suljević pozvao je ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damira Gutića, kao i Vladu Crne Gore, da povuku prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Suljević ističe da izostanak javne rasprave o ovom dokumentu, kao i manjkava rješenja koja su u njemu predložena, dovode do ozbiljnih propusta, čime se ugrožavaju prava porodica žrtava ratova iz 90-ih godina.

Prema njegovim riječima, prijedlog zakona, koji je Vlada utvrdila na telefonskoj sjednici 28. decembra 2024. godine, uputila Skupštini bez prethodne javne rasprave, sadrži brojne nedostatke. Ministar Gutić, iako obavezan Poslovnikom, nije dostavio obrazloženje za izostanak dijaloga sa zainteresovanom javnošću. Suljević smatra da bi zakon trebalo povući i omogućiti ponovnu javnu raspravu, kako bi se argumenti civilnog društva i porodica žrtava ugradili u konačni tekst zakona.

Suljević upozorava da se u prijedlogu zakona prepoznaje šira grupacija civilnih žrtava ratova 90-ih, međutim, nepravedno su iz njega isključene žrtve koje u trenutku stradanja nisu imale crnogorsko državljanstvo. On smatra da ova okolnost ne bi smjela biti prepreka za priznavanje statusa civilne žrtve, s obzirom na to da je ratna mobilnost stanovništva bila visoka, a mnoge porodice žrtava ostale su vezane za Crnu Goru.

Takođe, on ukazuje da priznavanje statusa civilne žrtve u predloženom zakonu ima samo formalni karakter, jer ne omogućava ostvarivanje materijalnih prava za članove porodica, osim za roditelje i udovce/ice. Ova rješenja isključuju braću, sestre i djecu žrtava, koji, kako ističe Suljević, nisu u mogućnosti da ostvare pravo do svoje 26. ili 27. godine života, što im je uskraćeno zbog proteka vremena. Takođe, izostanak isplate jednokratnih naknada za materijalnu satisfakciju dodatno ograničava prava ove kategorije.

Suljević smatra da prijedlog zakona ne tretira adekvatno žrtve ratova 90-ih, koji su trebali biti u fokusu ovog zakonodavnog rješenja. Umesto toga, zakon, prema njegovom mišljenju, obrađuje problematiku koja se može odnositi na žrtve budućih sukoba, a ne na one koji su već prošli kroz stradanja 90-ih.

Na kraju, podsjeća da je CGO, sa drugim nevladinim organizacijama, porodicama žrtava, ali i ministrom Gutićem, protestovao protiv prethodnog prijedloga izmjena zakona krajem 2023. godine, koji je zbog diskriminatorskih rješenja povučen iz procedure.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR