Evropska agencija za bezbjednost vazduhoplovstva revidirala je pristup budućim tehnologijama pilotskih kabina sa samo jednim pilotom, stavljajući bezbjednost na prvo mjesto.
Evropska agencija za bezbjednost vazduhoplovstva (EASA) najavila je značajnu promjenu u pristupu budućnosti upravljanja pilotskim kabinama. Iako je studija iz 2023. bila usmjerena na uspostavljanje smjernica za „bezbjednu primjenu operacija s minimalno proširenom posadom“ (eMCO), najnovija inicijativa agencije okreće se konceptu „pametne pilotske kabine“, a ova promjena naglašava posvećenost EASA-e da bezbjednost postavi iznad svega, čak i dok se avioindustrija suočava sa tehnološkim i operativnim promjenama.
Bezbjednost iznad svega
Najnoviji stav EASA-e, objavljen u utorak, odražava namjernu odluku da se učvrsti bezbjednost kao prioritet agencije. Dejvid Nortkot, predstavnik EASA-e, pojasnio je logiku agencije:
„EASA je u novembru prošle godine pojasnila svoj pristup konceptu eMCO kako bi apsolutno jasno stavila do znanja svim stranama da je bezbjednost na prvom mjestu i da svaka promjena u pilotskoj kabini ili operacijama mora doprinositi njenom unapređenju“, rekao je Nortkot.
Ovo pojašnjenje usklađuje se sa širim ciljevima EASA-e, koji podrazumijevaju osiguranje da napredak u tehnologiji pilotskih kabina, poput operacija sa jednim pilotom, doprinosi višim standardima bezbjednosti, umjesto da uvodi nove rizike.
Promjene u rukovodstvu i strateški pravac
Promjena pristupa EASA-e dolazi u vremenu smjena u rukovodstvu koje su oblikovale strateški pravac agencije. U aprilu je Florijan Gijermet preuzeo funkciju izvršnog direktora, naslijedivši Lika Titga, koji je sedam mjeseci bio vršilac dužnosti izvršnog direktora. Gijermetovo rukovodstvo slijedi deceniju upravljanja Patrika Kija, istaknutog zagovornika operacija sa jednim pilotom.
Kijeva podrška eMCO konceptu odražavala je viziju korišćenja automatizacije i vještačke inteligencije za smanjenje operativnih troškova i rješavanje nedostatka pilota. Međutim, Gijermetov oprezniji pristup ukazuje na ponovno razmatranje rizika i koristi povezanih s ovim inovacijama.
Zabrinutost pilotske zajednice
Uprkos uvjeravanjima EASA-e, promjena nije umirila zabrinutost među pilotima, koji ostaju skeptični prema implikacijama operacija sa jednim pilotom. Iako koncept pametne pilotske kabine teži integraciji naprednih tehnologija radi pomoći pilotima, mnogi u industriji strahuju da bi smanjenje broja članova posade moglo dovesti do neočekivanih izazova u pogledu bezbjednosti, posebno u vanrednim situacijama.
Piloti su izrazili svoju zabrinutost, ističući potrebu za čvrstim zaštitnim mjerama i detaljnim testiranjima prije šire primjene operacija sa jednim pilotom. Pilotska zajednica naglašava da, iako je automatizacija imala revolucionaran uticaj na mnoge aspekte avijacije, ljudsko prosuđivanje i timski rad u pilotskoj kabini ostaju nezamjenjivi u određenim situacijama.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR