Vladina ekonomska politika primjer je ignorisanja produktivne privrede i destimulisanja slobodnog preduzetništva, poručuju iz Građanske inicijative "21. maj".
"Svjedoci smo da izvršna vlast i resorna ministarstva nerijetko guše biznis sa propisima ili demotivišućim porezima. Ilustrativni pokazatelji su birokratizovani Zakon o sprječavanju pranja novca ili izmjene Zakona o PDVu usmjerene protiv ugostiteljskog i turističkog biznisa ili nemoć pred zavisnošću od uvoza uz destimulaciju domaćih proizvođača.
Najnoviji primjer je i Nacrt zakona o računovodstvu. Umjesto da Ministarstvo finansija reguliše minimum uslova za obavljanje računovodstvenih poslova svjedoci smo novog administriranja i neprimjerenog odnosa prema računovodstvenom zanimanju", navode u saopštenju.
Tako je, pojašnjavaju, predviđeno da Ministarstvo izdaje dozvole za rad računovodstvenim agencijama i postavlja personalne uslove koji ignorišu cjelinu strukovnih organizacija i istovremeno obesmišljavaju značajan dio licenci koje su utemeljene u nacionalnoj stručnoj kvalifikaciji i izdate od strane Instituta računovođa i revizora CG.
"Na taj način se ugrožava rad niza računovodstvenih agencija i ovlašćenih računovođa. Podsjećamo da u tržišnoj ekonomiji država nije ta koja treba da preuzima poslove strukovnih udruženja ili profesionalnih komora, još manje da izdaje dozvole za rad ili propisuje selektirane i besmislene birokratske norme.
Država može propisati razumne uslove za obavljanje računovodstvenih poslova dok sve drugo treba da bude u granicama profesionalnih standarda i zakonom već regulisanih odgovornosti i obaveza", zaključuju iz GI 21. maj.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR