8 °

max 10 ° / min 4 °

Nedjelja

23.02.

10° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

11° / 7°

Srijeda

26.02.

10° / 9°

Četvrtak

27.02.

10° / 9°

Petak

28.02.

12° / 9°

Subota

01.03.

12° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Društvo statističara i demografa pokreće projekat za smanjenje dezinformacija o popisu stanovništva

Ekonomija

Comments 0

Društvo statističara i demografa pokreće projekat za smanjenje dezinformacija o popisu stanovništva

Autor: Antena M

  • Viber

Društvo statističara i demografa Crne Gore (DSD) pokrenulo je projekat „The Population Census in Montenegro: A Tool for Development or a Source of Misinformation?“ u saradnji sa SEECheck mrežom, koji ima za cilj smanjenje rizika od dezinformacija, pogrešnih interpretacija i zloupotrebe podataka vezanih za popis stanovništva. Projekat je finansiran od strane Evropske unije, a glavni fokus je na pružanju jasnih i tačnih informacija građanima, medijima i organizacijama civilnog društva.

Zbog složenosti statističkih podataka i njihove ključne uloge u društveno-političkom kontekstu, DSD nastoji da unaprijedi kvalitet izvještavanja o popisu stanovništva, koji se često koristi u političkim diskusijama, posebno na osjetljive teme poput maternjeg jezika, nacionalnosti i vjeroispovijesti. U vezi s tim, projekat istražuje izazove u interpretaciji popisnih podataka, koji često postaju predmet javnih rasprava i manipulacija.

„Odlaganja popisa i neizvjesnost u vezi s konačnim rezultatima stvorili su prostor za širenje netačnih interpretacija i spekulacija. Naša misija je da kroz stručne analize i odgovorno izvještavanje, smanjimo rizik od dezinformacija i omogućimo bolju komunikaciju s građanima“, izjavili su iz DSD-a.

Prva tema koju projektni tim analizira odnosi se na sajber incident u informacionom sistemu Uprave za statistiku, kao i na spekulacije o uzrocima napada koje su se pojavile na društvenim mrežama. Takođe, projekat istražuje način na koji mediji izvještavaju o popisu i identifikuju izazove u prenošenju tačnih informacija.

Zainteresovani građani, mediji i organizacije pozvani su da ispune upitnik koji je dostupan putem ovog linka, kako bi dali svoj doprinos u pronalaženju rješenja za efikasniju komunikaciju i kvalitetnije informisanje javnosti.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR