Nevladino Udruženje ugostitelja Budve upozorava da će novi model zakupa dijelova morskog dobra, koji podrazumijeva tendersko nadmetanje umjesto dosadašnjeg licitiranja, dovesti do ozbiljnih problema u pripremi turističke sezone. Kratki rokovi, administrativne prepreke i zabrana građevinskih radova od 15. maja mogli bi rezultirati time da plaže ne budu spremne ni do jula. Udruženje apeluje na nadležne institucije da odlože tender do novembra i aneksiraju postojeće ugovore kako bi se izbjegla ugroženost turističke sezone i radnih mjesta domaćeg stanovništva.
Njihovo saopštenje ovim povodom prenosimo u cjelosti:
Trenutno apstrahujući probleme i skrivene motive koju mogu ili će izazvati tendersko nadmetanje za zakup morskog dobra umjesto licitiranja – obrazložićemo samo nesporne probleme koji će se javiti u ovom postupku pod idealnim, ali ne i mogućim, uslovima koje su zamislili iz Morskog dobra i Ministarstva.
Nakon završetka javnog poziva, čiji rok je prekratak za nabavljanje sve potrebne dokumentacije, posebno bankarske garancije, sljedi postupak otvaranja ponuda i njihova evaluacija, što može trajati i do nekoliko sedmica u zavisnosti od broja pristiglih ponuda, složenosti same lokacije i slično. Nakon toga sledi rok za žalbe od osam dana ovim smo ušči već u polovinu marta mjeseca. U slučaju da je trenutni zakupac dao nižu ponudu te izgubi , dužan je da predmetnu lokaciju vrati u prvobitno stanje za šta je potrebno barem dvije nedelje.
Potom bi novi zakupac, nakon potpisivanja ugovora sa Morskim dobrom (rok za zaključenje je deset dana) bio dužan da dostavi urbanističko - tehničke uslove, idejni projekat, nekoliko saglasnosti od nadležnih institucija Ministarstva ekologije, Uprave za zaštitu kulturnih dobara, razne elaborate i sertifikate i potom gradjevinsku dozvolu – tek nakon toga se dobija odobrenje za rad. Znamo koliko je vremena potrebno za svaki ovaj dokument.
Potom je potrebno izgraditi svu potrebnu infrastrukturu, put, vodu, struju i drugo, jer su prethodni zakupci sve sredili i vratili u prvobitno stanje.
Zabrana izvođenja radova u prvoj zoni do mora u opštini Budva počinje 15. maja. Za uređenja plaza neretko se koristi teške građevinske mašine poput kamiona, bagera i valjka, uslijed nasipanja plaza, a to se direkto kosi sa naprednavedenom odlukom o zabrani gradnje.
To će za posljedicu imati nespremne plaže kako ugovori nalažu, a to je 1. maj. U idealnim uslovima plaže se neće moći spremiti do 1. jula najranije.
Iz Udruženja ugostitelja Budve smatramo da je morsko dobro suviše značajno za našu destinaciju da bi se akcenat stavio samo na finansijski dio zakupa. Postoje zakupci koji su decenijama gradili imidž Crne Gore, bili uredni poreski obveznici, savjesni korisnici bez bilo kakvih neregularnosti. Mora se voditi računa i o drugim vrijednostima a ne samo nominalnim.
Svjedoci smo i da su uplivom određenih stranih investicionih ulaganja ugrožena radna mjesta domaćeg stanovništva jer su oni povukli svoje sudržavljanje i poremetili ne samo ovo tržište, nego i mnoge druge socijalne aspekte.
Smatramo da se zakasnilo sa raspisivanjem tendera, posebno pod ovim nefer uslovima, i da bi društevno i politički bilo odgovorno da se isti odloži za 1. novembar, a da se postojeći ugovori aneksiraju kako se cjela sezona ne bi dovjela u opasnost.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR