Ekonomski fakultet reagovao je na izjavu premijera Milojka Spajića, koji je je danas analizu fakulteta nazvao „sramnom. U analiyi je navedeno u da je inflacija u Crnoj Gori izazvana povećanjem neto zarade.
„Obraćamo se javnosti u namjeri da reagujemo na, po našem mišljenju, neprimjerene navode predsjednika Vlade Crne Gore, gospodina Milojka Spajića, koji su saopšteni na panel diskusiji „Biznis agenda 2025 – poslovni ambijent“ Unije poslodavaca Crne Gore“, navode u regovanju.
„Smatramo da je ovakav pristup u komunikaciji sa naučnom zajednicom, najblaže rečeno, neprikladan i neprihvatljiv. Imajući u vidu ukupni privredni kontekst i nesavršenosti crnogorskog tržišta, izjavu premijera Spajića doživljavamo kao izraz svojevrsne nemoći institucija kojima rukovodi i za čiju funkcionalnost je odgovoran. Za prosperitet privrede i crnogorskog društva potrebne su sistemske promjene. U tom kompleksnom procesu, u skladu sa svojom misijom, Ekonomski fakultet želi da bude isključivo partner."
Spajić: Sramna analiza Ekonomskog fakulteta
20.02.2025. 14:16
Sa Ekonomskog fakulteta saopštavaju da ne prihvataju „naloge“ partija, ni ekonomskih centara moći, već, prema njihovim riječima isključivo naloge struke i nauke.
„Na takav Ekonomski fakultet se svi zajedno moramo navikavati i kao takvog ga prihvatiti“.
Ekonomski fakultet je naučnoistraživačka institucija čiji profesori i saradnici, pored naučnih istraživanja, sprovode i, kako su kazali, stručne studije koristeći se odgovarajućom metodologijom, uz pravo svakog, uključujući i premijera da se sa njima ne slaže.
„Radi javnosti želimo da objasnimo određene navode iz izjave premijera Spajića za koje duboko vjerujemo da su odraz nepotpune informisanosti o sadržini, metodologiji i zaključcima Studije“, poručuju sa Ekonomskog fakulteta.
Studija pod nazivom „Analiza cijena i poslovanja trgovinskih preduzeća u Crnoj Gori – sektor prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića“ ne odnosi se, objašnjavaju, na analizu uzroka ukupne inflacije u Crnoj Gori.
„Analiza faktora rasta cijena prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića bazirana je na ispitivanju uticaja promjene cijena svih inputa, ne samo troškova radne snage. Troškovi radne snage su analizirani u bruto iznosu, jer je bruto iznos stvarni trošak poslodavca, a ne neto iznos. Troškovi zarada mogu da rastu usled dejstva velikog broja faktora, ne samo primjenom fiskalnih/administrativnih mjera. Pored fiskalnih, faktori rasta troškova zarada su i rast tražnje za radnom snagom, smanjenje ponude radne snage, rast produktivnosti, usklađivanje realnih zarada u inflatornim uslovima, itd. Studija ne tretira ispitivanje uzroka rasta zarada“, stoji u reagovanju ovog fakulteta.
Poručuju da stoje na raspolaganju premijeru i njegovom timu.
„Da na argumentovan način analiziramo rezultate navedene studije, ali i da pružimo doprinos stvaranju boljeg i pravednijeg društva kojem svi zajedno težimo“, zaključuju iz Ekonomskog fakulteta u reagovanju.
Mila K
Gle gdin Jocović umije iz rektor šinjela