Vlada je danas, na predlog Ministarstva finansija, usvojila Informaciju o polaznim osnovama za realizaciju emisije obveznica na međunarodnom tržištu, na osnovu Zakona o budžetu i Odluci o zaduživanju za ovu godinu koju je usvojila Skupština Crne Gore.
Planirana sredstva, kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija namijenjena su isključivo za otplatu starih dugovanja i finansiranje kapitalnih izdataka. Najveći dio dugovanja odnosi se na obveznice iz 2018. godine, koje stižu na naplatu početkom aprila.
"Ministarstvo finansija i ova Vlada obezbijedili su da se trošak po osnovu kamate na zatečeni dug, koji dospijeva 2025. godine i iznosi oko 160 miliona eura, finansira iz tekućih prihoda, uz redovno servisiranje svih tekućih obaveza.
Ministarstvo finansija intenzivno prati dešavanja na međunarodnom i na domaćem tržištu i utvrđuje najpovoljniji trenutak za realizaciju finansijskih aranžmana. Nakon detaljnih analiza i sagledavanja svih tržišnih aspekata, Vladi je predloženo da razmotri mogućnost emisije obveznica na međunarodnom tržištu, da bi se obezbijedio dio sredstava koja su planirana Odlukom o zaduživanju za 2025. godinu, koju je Parlament usvojio u februaru, a Ministarstvo finansija je više puta javno obrazložilo obaveze koje su njome definisane", ističu u saopštenju.
Ovom Odlukom predviđena je, navode, mogućnost obezbjeđivanja sredstava na tržištu u 2025. godini od 1.140 miliona eura i u najvećem dijelu (oko 820 miliona eura) se odnose se na otplatu duga iz prethodnog perioda, kao i finansiranje kapitalnih izdataka. Za finansiranje navedenih potreba država će u ovoj godini koristiti depozite obezbijeđene u 2024. godini, kao i sredstva iz novih finansijskih aranžmana.
"Najveće obaveze koje dospijevaju na naplatu ove godine uglavnom se odnose na isplatu Eurobonda iz 2018. godine u iznosu od 500 miliona eura, kao i redovnu otplatu kredita koji se odnose na: sindicirane zajmove kod Svjetske banke PBG 1 i PBG 2 iz 2018. i 2020. godine u iznosu od oko 55 miliona eura, kineski kredit kod Exim banke za izgradnju auto puta Bar-Boljari iz 2015. godine od oko 60 miliona eura, Dojče banke iz 2023. godine u iznosu od 40 miliona eura, kredite kod komercijalnih banaka u iznosu od oko 56 miliona eura, MMF za finansiranje budžeta usljed kovid-19 iz 2020. godine oko 19 miliona eura, kao i otplate po osnovu infrastrukturnih i razvojnih projekata u iznosu od oko 69 miliona eura", pojašnjavaju iz MF.
Najveći dio duga iz prethodnog perioda dospijeva, ističu, na otplatu u toku trajanja mandata 44. Vlade. Tokom 2025, 2026. i 2027. godine dospijeva stari dug u ukupnom iznosu od oko 2,1 milijardi eura, kao i kamata od oko 565 miliona eura, Odlukom o zaduživanju za 2025. godinu ostavljena je mogućnost da se pravovremeno obezbijede i dodatna sredstava tokom tekuće godine za potrebe refinansiranja duga i stvaranja fiskalne rezerve za 2026. i 2027. godinu.
"Crna Gora neophodna sredstva obezbjeđuje odgovorno i oprezno, upravljajući javnim finansijama na način koji osigurava stabilnost države i zaštitu interesa građana. Sva sredstva, koja će biti obezbijeđena kroz predstojeće finansijske aranžmane, koristiće se isključivo za finansiranje otplate postojećeg duga, finansiranje kapitalnog budžeta i stvaranje fiskalne rezerve za naredne godine. Dakle, nijedan novi budžetski trošak neće biti finansiran iz pozajmice, izuzev kapitalnog budžeta, čime se ispunjava zlatno pravilo budžeta - da sve tekuće obaveze budu finansirane iz tekućih prihoda", potcrtavaju iz ministarstva.
Emisija obveznica koja se razmatra odgovoran je pristup države da bi se izbjegli finansijski rizici, osigurala stabilnost i obezbijedila fiskalna rezerva za obaveze koje nije stvorila ova Vlada. Ministarstvo finansija nastavlja da radi na pravovremenom obezbjeđivanju neophodnih sredstava i sklapanju aranžmana, koji će biti isključivo u interesu ekonomske stabilnosti zemlje i građana, o čemu će javnost biti transparentno informisana, zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR