Iako trend određenih ključnih pokazatelja kriminala povezanog sa kriptovalutama opada zahvaljujući zajedničkim naporima industrije da ojača sigurnost ekosistema, prevare i dalje predstavljaju značajnu prijetnju u prostoru digitalne imovine. Kako usvajanje kriptovaluta raste, mnogi novi korisnici nemaju svijest o tome kako prijetnje mogu izgledati i kako se zaštititi.
U međuvremenu, kriminalci nikada ne prestaju da usavršavaju svoje taktike i metode, uvijek smišljajući nove načine da prevare žrtve i uzmu im novac. Povećana sofisticiranost prevaranata i njihovih metoda često otežava početnicima da se zaštite od njih. Tu na scenu stupaju Binansove mjere kontrole rizika protiv prevara.
Da bi pomogao korisnicima da se zaštite od sve većih prijetnji, Binance predstavlja vodič od devet koraka, koji ima za cilj da poveća svijest i upozori korisnike u situacijama kada njihova imovina može biti ugrožena.
U nastavku saznajte kako ove mjere mogu da da zaštite vas i vaša sredstva, uz istovremeno obezbjeđivanje optimalnog korisničkog iskustva.
Kako Binance štiti korisnike od prevara
Pronalaženje ravnoteže između sigurnosti i korisničkog iskustva je izazovan zadatak, međutim, oba su ključna za Binance-ov osnovni fokus na korisnike i njihove interese. Da bi poboljšali svijest svojih korisnika o prevarama, Binance primenjuje različite metode kontrole rizika organizovane u devet različitih nivoa, u zavisnosti od stepena rizika.
Na slici ispod, oni su organizovani u rastućem redosledu, od proaktivnih email upozorenja o nedavnim taktikama prevara na minimalnom nivou rizika, do poziva za buđenje (wake-up calls) kada je rizik najveći.
Hajde da detaljnije razmotrimo svaku od ovih mjera.
- Proaktivna upozorenja o prevarama
Kako biste bili korak ispred prevaranata, Binance vam proaktivno šalje email upozorenja koji edukuje o novim i aktivnim prijetnjama. Kroz korisničke izvještaje i obavještajne podatke o prijetnjama, identifikuju pokušaje fišinga, lažne linkove i prevare sa lažnim predstavljanjem – sve da bi vas upozorili prije nego što se susretnete sa njima. Svako upozorenje razlaže taktiku prevare, ključne crvene zastavice i korake za očuvanje sigurnosti. Takođe ćete vas podsjetiti da verifikujete komunikaciju putem zvaničnih kanala, izbjegavate neverifikovane linkove i prijavite sve sumnjivo. Zapamtite, Binance nikada ne kontaktira korisnike putem neželjenih poruka.
- Prilagođene Pop-Up notifikacije
Pop-up notifikacije upozoravaju korisnike kada njihove radnje sugerišu da mogu biti u opasnosti od toga da postanu žrtve prevare. Ako vidite Binance pop-up upozorenje, izdvojite trenutak da ga pažljivo pročitate – ono je tu da vam pomogne da ostanete oprezni i zaštitite svoju imovinu.
- Interaktivni obrazac za procjenu rizika
Za korisnike za koje se utvrdi da su ranjiviji na prevare, Binance nudi podsticaje za procjenu rizika, u obliku upitnika, osmišljene da im pomognu da donose informisanije odluke. Razmišljajući o pitanjima iz upitnika i primijenjujući ih na datu situaciju, korisnici dobijaju priliku da preispitaju svoje postupke u kontekstu potencijalne prevare.
Upitnik je prilagođen jedinstvenoj situaciji svakog korisnika, a odgovori pomažu da se odredi najefikasnija strategiju zaštite. Da bi Binance osigurao najtačniju procjenu rizika, važno je da pažljivo i iskreno popunite upitnik.
- Globalno upozorenje na bazu podataka zlonamjernih adresa
Binance sarađuje sa vodećim Web3 sigurnosnim firmama kako bi održao sveobuhvatnu globalnu bazu podataka zlonamjernih adresa. Koristeći ove opsežne podatke, pomaže korisnicima da identifikuju i izbjegnu slanje sredstava na adrese visokog rizika, poboljšavajući sigurnost u cijelom ekosistemu.
- Zamrzavanje malih iznosa provizije
Ponzi šeme su jedan od najrasprostranjenijih oblika prevare u kriptovalutnom prostoru. Prevaranti često mame žrtve prikazujući početne "prinose" kako bi izgradili povjerenje prije nego što ih navedu da naprave veća "ulaganja". U stvarnosti, ovi prinosi su samo odskočna daska koja vodi žrtvu do ivice metaforične litice. Kada Binance detektuje sumnjive tokove sredstava čiji obrazac podsjeća na ovu logiku, preduzimaju dalje akcije zamrzavanjem atipičnih transakcija i proaktivno kontaktiraju potencijalne žrtve.
6 i 7. Period hlađenja (1 sat i 24 sata)
Da bi pomogao korisnicima da se zaštite od impulsivnih odluka, Binance je implementirao period hlađenja za potencijalne žrtve prevare. Tokom ovog vremena, isplate su privremeno onemogućene, dajući korisnicima priliku da preispitaju svoje transakcije i sprovedu procjenu rizika uz njihove smjernice. Period hlađenja dolazi u obliku od 1 sata ili 24 sata, u zavisnosti od ozbiljnosti rizika. Korisnici koji su stavljeni u 24-časovni period hlađenja treba da budu izuzetno oprezni, jer njihova aktivnost povlačenja ili učešće u određenim projektima mogu ukazivati na veliku vjerovatnoću da su prevareni.
- Odvraćanje putem četa
Kod komunikacija i intervencija navedenih iznad, korisnici prirodno žele da se raspitaju o tome šta se dogodilo, posebno u vezi sa upozorenjima koja se pojavljuju kada pokušaju da povuku svoja sredstva. U takvim slučajevima, Binance tim za korisničku podršku će stupiti urazgovor sa korisnikom preko četa kako bi podijelili sav neophodan kontekst i detalje o sumnjivoj prevari.
- Poziv za buđenje
"Poziv za buđenje" je specijalizovani alat za korisnike koji se nađu u posebno ozbiljnim situacijama. Kada Binance identifikuje potencijalnu žrtvu u hitnom slučaju koji bi mogao da utiče na veliku količinu sredstava, njihov tim će odmah stupiti u kontakt sa njima putem direktnog poziva u Binans četu kako bi pružili prilagođenu podršku. Direktna komunikacija jedan-na-jedan je često izuzetno korisna kada su korisnici duboko u mreži prevaranata, a uz pomoć ove intervencije Binance je do sada pomogao mnogim potencijalnim žrtvama da izbjegnu prevare.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR