20 °

max 24 ° / min 10 °

Utorak

22.04.

24° / 10°

Srijeda

23.04.

21° / 12°

Četvrtak

24.04.

19° / 13°

Petak

25.04.

20° / 13°

Subota

26.04.

17° / 13°

Nedjelja

27.04.

19° / 11°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
UŽIVO Nikolić: Nećemo biti u sali kada bude glasanje; Mandić se konačno sjetio da podrži nešto dobro za Crnu Goru i mi u to treba da povjerujemo?

Ekonomija

Tag Video
Comments 8

UŽIVO Nikolić: Nećemo biti u sali kada bude glasanje; Mandić se konačno sjetio da podrži nešto dobro za Crnu Goru i mi u to treba da povjerujemo?

Autor: Antena M

  • Viber

Poslanici Crne Gore završili su raspravu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji i počeli raspravu Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Ranije danas ispred zgrade Skupštine organizovan je protest 18 nevladinih organizacija uz podršku građana Ulcinja a protiv usvajanja Sporazuma sa UAE. 

Predsjednik države Jakov Milatović pozvao je juče poslanike da razmotre sve argumente Sporazuma prije glasanja. 

Tok sjednice:

Ministarka Majda Adžović je kazala da ukoliko opština Ulcinj ne želi investiciju na Velikoj plaži ili nekom drugom lokalitetu ta se investicija neće ni desiti.

"U koliko bilo koja opštine ne želi da sprovode projekte te investicije se neće ni dogoditi. Sa druge strane u koliko bilo koja opština želi da učestvuje u investicionim projektima Vlada će biti tu da pruži podršku i da pomogne tim opštinama za dalje sprovođenje investicija", navodi Adžović.

Predsjednik i poslanik Demokratske unije Albanaca Mehmed Zenka navodi da je u pitanju još jedna podvala.

"Čime ćete to garantovati kad imate zakonaska ovlašćenja. Vama je svojstveno da danas govorite jedno a sjutra drugo. Ko god misli da je Vlada našla kompromis, ovo ništa ne garantuje", kazao je Zenka.

Poslanica PES-a Jelena Nedović navodi da umjesto danas da se radujemo što imamo kredibilnog investitora mi danima unazad slušamo priče, spinove, napade na poslanice i poslanike.

"Mi smo se za to borili. Sloboda govora, misli, protesta, tako da je svačije drugačije mišljenje dobrodošlo. Ovim sporazumom se neće prodavati zemlja, betonarati plaže i ovim sporazumom nijesu prekršeni zakoni Crne Gore. Ova Vlada želi da razvija Crnu Goru i dovodi kredibilne investitore. Za Alabara i Eagle Hills ne može niko reći da se ne govori o kredibilnom investitoru", navodi Nedović.

Dodaje da se ovim sporazumom daju šanse i drugim siromašnim opštinama.

Poslanik DPS-a Nikola Rakočević kaže da jedino što je dobro je to da nakon pet godina protjerivanja investitora govorimo o investicijama.

"Ono što nije dobro je način na koji se to želi uraditi. Od 2006. do 2020. godine imali smo 14 milijardi investiticija, od 2020. do danas imamo nula eura investicija. Crna Gora je u ozbiljnim ekonomskim problemima u koju je uvukla ova parlamentarna većina. Spajić je napravio ozbiljan problem investitoru kroz šarlantaski, neozbiljan, neustavan i nezakonit proces koji navodno treba da obezbijedi Crnoj Gori ono što su investicije. Ne možemo podržati sporazum koji se bazira na neinkluzivnosti, netransparentnosti i nezakonitosti", ističe Rakočević.

Lider URE Dritan Abazović se zahvalio svima koji su bili na protestu ispred Skupštine. Abazović tvrdi da niko nikad nije imao obraza da sa ovakvim dokumentom dođe pred građane.

"Svi da se legitimišu imenom i prezimenom ko je da se Crna Gora pokloni. Ovaj sporazum nije da se proda zemlja i da se da u zakup već da se najljepši biseri Crne Gore poklone. Mi možda jesmo siromašna opština ali imamo svoje dostojanstvo. Ne postoji taj šeik sa milionima koji može da kupi naše dostojanstvo. Ako krenu da betoniraju Veliku plažu za nas više tamo neće biti mjesta. Biće sve zatvoreno kao Sveti Stefan. Pozivam SO Ulcinj da donesu nove zaključke, mi ćemo se braniti", ocjenjuje Abazović.

Poslanik SD-a Boris Mugoša navodi da je smiješna je priča da je neko protiv investcija.

"Licemjerno je da to vi pričate, od "oslobođenja" nijeste doveli nijednog krediblnog investitora. Ovakvih sporazuma nije bilo u istoriji Crne Gore. Čim ste uveli javni interes u sporazum Ustav kaže nikome se ne može oduzeti svojina osim ako postoji javni interes. E vi to uvodite ovi  sporazumom, da ljude ne pitate za privatnu svojinu nego je uzimate jer ste sa drugom državom dogovorili da je neki projekat javni interes, da su stanovi za tržite javni interes.“, poručuje Mugoša.

On je predložio da se proces uspori, te da se održi mini javna rasprava.

"Imamo prostora za to a vi hoćete silom to da iglasate kao što ste htjeli u četvrtak. Ovdje se radi o imovini građana Crne Gore i to vam dospustiti nećemo", istakao je Mugoša. 

Lider HGI-a Adrijan Vuksanović navodi da su on i Zenka bili na konsultacije kod Spajića koji im je rekao da će nakon mjesec biti sporazum u parlamentu.

"Pošli smo u jedan hotel i čuli da će rasprava biti naredne sedmice. Konobari imaju tačniju informaciju nego naš premijer. Ovo nije samo stvar Ulcinja i Albanaca već cjelokupne Crne Gore. Ulcinj je u ogromnoj mjeri podržao nezavisnu Crnu Goru. Naš klub neće podržati sporazume sa Emiratima", kazao je Vuksanović.

Predsjednik i poslanik Demokratske unije Albanaca Mehmed Zenka kaže da se svaki dan mijenja priča.

"Mislite li da ne znamo da ova priča nije od danas. Ne zaboravite jednu stvar, previše ste rasnog konja uzeli da jašete. Jašite i dalje magarce jer nijeste za bolje. Koji je pravni lijek za zaštitu interesa građana. Đe da se žale građani kojima će biti uzeta zemlja?", upitao je Zenka.

Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni navodi da kada su kazali premijeru na konsultacijama da je to megalomanski projekat premijer im je poručio "Go big or go home".

Poslanik Albanskog foruma i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj je poručio da će stav njegove partije biti isti kao i kolega iz Ulcinja.

"Moramo nešto ostaviti i za buduće generacije. Sam projekat pratila su brzina, nejasnoće i loš imidž sličnih projekata iz prošlosti", istakao je Camaj.

Završena je rasprava o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji. 

Na sjednici je data pauza 10 minuta.

Sjednica je nastavljena, poslanici sada raspravljaju o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić navodi da je nakon 2020. godine osmišljeno zaustavljen razvoj Crne Gore.

"Ugašen je Montenegro Airlines, nastavili ste sa protjerivanjem investitora, otjerali ste Aman iz Crne Gore. Ćerali ste ljude da bi se pekla prasad i jagnjad tokom ljetnje turističke sezone. To je vaša vizija. Mandić se konačno sjetio da podrži nešto dobro za Crnu Goru i mi u to treba da povjerujemo?", navodi Nikolić.

Dodaje da je ovaj sporazum početak kraja parlamentarne većine.

"Nemam dilemu da je vaš interes da učinite sve da Crna Gora bude ekonomski zavisna od nama susjedne države. DPS neće biti u sali kada se bude o ovome glasalo. Preuzmite odgovornost za političke odluke koje danas donosite", ističe Nikolić.

Lider DNP-a Milan Knežević pita ministarku Adžović zašto nije organizovana javna rasprava?

"Da li je ovaj zakon o potvrđivanju sporazuma usklađen sa Ustavom? Da li je javni interes da nas istjerate sa imanja?", upitao je Knežević.

Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni kazao je da se ne buni samo Ulcinj, već čitava Crna Gora zbog brzopletosti, trapavosti i netranasparetnosti ovog sporazuma.

“Za vađenje lične karte u Crnoj Gori treba 30 dana, a za potoisivanje sporazuma teško 35 milijardi eura treba manje. Uvjeren sam da ovim sporazumom ugrožavamo i evropsku perspektivu Crne Gore", ocjenjuje Čapuni.

Iz Albaskog foruma Artan Čobi je kazao da neće podržati sporazum sa Emiratima.

Poslanik DPS-a  Oskar Huter kazao je da netransparentne procedure pri izboru privatnih strateških parttnera uz neobjašnjivu hitnost koja krizira sa dežurnih državničkih adresa ne slute na dobro.

"Dobro bi to opisao citat Iva Andrića: 'Čim jedna Vlada osjeti potrebu da putem plakata obećava građanima mir i  blagostanje, treba biti oprezan i očekivati suprotno od toga'. Za pola decenije oslobodilaćkog upravljanja dobili smo katastrofalne rezultate, a Crna Gora trpi posljedice retrogradnih politika, pad, nazadovanje i pogrešne poteze", kazao je Huter.

On je dodao da je DPS uvijek za investicije, te da su one Crnoj Gori prijeko potrebne.

"Naročito nakon ovog petogodišnjegg posta, ali načiin na koji se se one serviraju je nedopustiv. Sam čin isključivanja lokalne zajednice bez javnog poziva me navode da pitam: Za čiji ćar se suspenduju zakoni i izbjegavaju javne rasprave? Vi nijeste osvježivači već obesmišljivači", poručio je Huter.

Sjednicu pratite uživo na linku ispod:

Komentari (8)

POŠALJI KOMENTAR

Anon

@Građanin nevažno je šta god da se izglasa. Ne može se graditi ako lokalna zajednica odluči da se ne gradi. I onda propade Mickeju i Majdi provizija.

Mirko

Mozda je sve prevara. Sećate li se Grčke. Zaduživanja su se kod nemačkih banaka. Kada je došlo da se dugovi vraćaju grci nisu mogli Onda su nemci rekli Akropolj i jedno ostrvo je naše dok se dug ne vrati. Ovo možda važi i za cg oni su tačno izračunali da za 90 god.mozemo vratiti ovo sto smo se do s

Građanin

Može li da se usvoji ovaj Ugovor uz klauzulu kojom se Vlada obavezuje da neće planirati investicije iz UAE za Ulcinj