23 °

max 24 ° / min 10 °

Utorak

22.04.

24° / 10°

Srijeda

23.04.

21° / 12°

Četvrtak

24.04.

19° / 13°

Petak

25.04.

20° / 13°

Subota

26.04.

17° / 13°

Nedjelja

27.04.

19° / 11°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Razvoj da, rasprodaja ne: Postoji drugačiji put za Crnu Goru

Ekonomija

Comments 2

Razvoj da, rasprodaja ne: Postoji drugačiji put za Crnu Goru

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Vuk Iković, doktorand bioloških nauka

Sporazum između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata znači da investitor može zakupiti zemlju, iseliti ljude i graditi zatvorene rizorte – sve pod izgovorom „javnog interesa“ i razvoja. Ako je vizija Vlade da profitira tako što će prodati ono najvrjednije što imamo, onda se ne radi o razvoju – već o rasprodaji države. 

Podsjetimo se, prema Master planu razvoja turizma iz 2007. godine, koji je rađen od strane Njemačkog društva za investicije i razvoj, za Veliku plažu je predviđeno oko 30.000 ležajeva sa 100 m² zelene površine po svakom ležaju i očuvanje trećine plaže bliže Bojani kao ekološki ranjive i vrijedne zone. Današnje najave idu u pravcu potpune urbanizacije, bez obzira na ograničenja prirode i potrebe lokalne zajednice. Čak i da je ovaj plan i novac lokalne zajednice, takav projekat bi prije ili kasnije bio osuðen na propast zbog visokog rizika tog područja od velikih poplava i nestajanja plaža.

Da Vlada ima viziju, ovaj prostor bi već bio rezervat biosfere basena Bojane, u saradnji sa Albanijom – kao što je i predviđeno projektom koji je UNESCO odobrio 2021. godine. Ali kod nas, vizije traju najduže do odobravanja projekta, a najčešće do prve investicione ponude.

Znamo i zašto – jer je državna administracija pretvorena u salvetu za investitore. Gledajući na prostor isključivo kao izvor profita, isključeno je lokalno stanovništvo, a priroda devastirana.

Primjeri poput Buljarice, tada procijenjene na oko 100 miliona eura, a sposobne da donosi preko 30 miliona godišnje, pokazuju da postoji drugačiji model razvoja. Model u kom lokalna zajednica ostaje u centru, kao vodič, domaćin i stvaralac – a ne kao kolateralna šteta. Ulcinj i okolina može razvijati zdravstveni i seoski turizam, male eko-rizorte, kampove, pješačke i biciklističke rute i ribolovni turizam. Takav razvoj stvara prihod tokom cijele godine, podstiče domaću proizvodnju, smanjuje pritisak na resurse i najvažnije prihod ostaje u zemlji. Raste i društvena korist, ljudi se povezuju, ostaju tu gdje jesu, ponosni na svoje nasljeđe umjesto da odlaze. A priroda ostaje očuvana, spremna da odgovori i na izazove klimatskih promjena.

Kampanja protiv Vanje Ćalović Marković, i svih onih koji govore istinu pokazatelj je da ova vlast ne podnosi kritiku, a iste matrice obračuna sa neistomišjenicama dokaz da nije došlo do suštinske promjene već samo zamjene nosioca sistema. Ali ljubav prema domovini znači braniti je – i od strane pohlepe i od domaće korupcije. I zato ostaje neupitno: Velika plaža nije na prodaju.

Velika plaža je spomenik prirode. Zato razvoj da – ali ne po svaku cijenu. Naš glas mora biti jači od tajnih dilova i "lex specialis" zakona.

Danas, kada se odluke donose bez konsultacija sa građanima, moramo reći jasno: Vlada koja zaobilazi graðane da bi služila isključivo profitu – izgubila je legitimitet.

Umjesto da Veliku plažu pretvore u zatvoreni kompleks privilegija, neka raspišu međunarodni konkurs za idejna rješenja sa jasnim uslovima: eko, lokalno, otvoreno, javno.

Treba nam stvaranje nove, domaće vizije, čiji su nosioci lokalci, a ne strane kompanije s mapom u jednoj i građevinskom dozvolom u drugoj ruci. Zato Velika plaža mora ostati otvorena i revitalizovana, a ne pretvorena u još jedan rizort za bogate strance.

Crna Gora zaslužuje vlast koja razumije da moć ne dolazi odozgo – već od građana, i da se snaga države mjeri time koliko zna da sačuva ono što je najvrednije: ljude i prirodu.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

Čemu pominjanje master plana kad je odavno nevažan?