10 °

max 12 ° / min 9 °

Petak

24.01.

12° / 9°

Subota

25.01.

15° / 9°

Nedjelja

26.01.

13° / 9°

Ponedjeljak

27.01.

14° / 10°

Utorak

28.01.

13° / 9°

Srijeda

29.01.

11° / 8°

Četvrtak

30.01.

12° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
PIN – tajni kod za sigurne transakcije

Izvor: Antena M

FinTech

Comments 0
Od kovanica do kodova

PIN – tajni kod za sigurne transakcije

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Ana Nives Radović

Platne kartice, bilo da su debitne ili kreditne, postale su nezaobilazan dio svakodnevnog života, jer finansijske transakcije čine bržim i lakšim. Ono što te transakcije čini sigurnim je PIN (Personal Identification Number) – lični identifikacioni broj.

U pitanju je tajni broj koji se koristi za verifikaciju identiteta vlasnika kartice prilikom obavljanja plaćanja ili pristupa računu, a riječ je o ključnom dijelu sigurnosnog sistema koji osigurava da samo osoba koja posjeduje karticu može da je koristi, sprečavajući neovlašćen pristup.

Šta je PIN?

Lični identifikacioni broj PIN je niz brojeva – obično četiri, rjeđe šest cifara – koji služi kao lozinka za vašu platnu karticu, poput tajnog koda koji koristite da potvrdite svoj identitet kada plaćate u prodavnici ili podižete gotovinu sa bankomata. Za razliku od lozinke koju možete ukucati u računar, PIN se unosi direktno u uređaj kao što je bankomat ili terminal na prodajnom mjestu prilikom obavljanja plaćanja. Osnovna ideja PIN-a je jednostavna: to je nešto što samo vlasnik kartice treba da zna, a pruža dodatnu zaštitu od prevara. Ako neko drugi dođe do vaše kartice, ali ne zna vaš PIN, neće moći da obavi kupovinu niti pristupi vašem računu. Ovo čini PIN ključnom zaštitom za vašu finansijsku sigurnost.

Kako funkcioniše PIN?

Kada koristite platnu karticu, bilo da je u pitanju bankomat ili terminal za plaćanje, uređaj mora da dobije potvrdu da ste ovlašćeni korisnik kartice. Tu dolazi PIN. Kada unesete svoj PIN, on nije direktno sačuvan na kartici, već je povezan sa informacijama o vašem računu u sigurnom sistemu koji se zove baza podataka izdavaoca kartice. Ova baza čuva PIN u šifrovanom formatu, što znači da je transformisan u kodirani oblik kako bi bio zaštićen.

Kada unesete PIN u terminal za plaćanje, terminal šalje uneseni broj u sistem izdavaoca kartice, gdje se upoređuje sa šifrovanom verzijom sačuvanom u bazi podataka, pa ako uneseni broj odgovara šifrovanom formatu, transakcija se odobrava i omogućava vam pristup sredstvima ili kupovinu. Ako se PIN ne poklapa, sistem odbija transakciju, čime štiti vaš račun od neovlašćenog pristupa. Ovakav dvostepeni postupak verifikacije – posjedovanje fizičke kartice i poznavanje PIN-a - efikasan je način da se obezbijedi da samo vi, kao pravi vlasnik kartice, možete da je koristite.

Proces verifikacije PIN-a

Proces verifikacije PIN-a je relativno brz, ali uključuje nekoliko koraka kako bi se obezbijedila sigurnost. Prvo, kada ubacite ili prislonite karticu na uređaj, terminal čita informacije koje se nalaze u magnetnoj traci ili čipu kartice, nakon čega će biti zatraženo da unesete svoj PIN koristeći tastaturu. Uređaj neće prikazivati brojeve dok ih kucate, iz razloga privatnosti. Kada unesete PIN, terminal ga šifruje (pretvara ga u kodiranu poruku) i šalje sigurno putem mreže u sistem izdavaoca kartice.

Sistem izdavaoca provjerava šifrovani PIN u odnosu na onaj koji je sačuvan u sigurnoj bazi podataka, pa ako se poklope, transakcija ide dalje. Ako ne, obično ćete imati priliku da pokušate ponovo. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, sistem može privremeno da zaključa vaš nalog iz sigurnosnih razloga. Ako je PIN tačan, transakcija se odobrava i možete da nastavite sa kupovinom ili podizanjem gotovine, ali ako je PIN netačan, transakcija se odbija.

Uloga šifrovanja i sigurnosti

Jedan od ključnih razloga zašto su PIN-ovi sigurni je upotreba šifrovanja. Šifrovanje je proces pretvaranja vašeg PIN-a u nečitljiv format dok se prenosi preko mreže, što osigurava da čak i ako je komunikacija presretnuta, on neće moći da se dešifruje. Savremeni platni sistemi koriste snažne šifrovane algoritme, što čini gotovo nemogućim da bilo ko dešifruje i zloupotrijebi PIN. Pored toga, PIN-ovi su dizajnirani da ih zna samo vlasnik kartice, za razliku od drugih oblika identifikacije kao što su korisnička imena ili lozinke, koje mogu biti lako pogođene ili ukradene.

To znači da, čak i ako neko otuđi vašu karticu, i dalje mora da zna vaš PIN da bi je koristio, što pruža dodatni sloj zaštite. Još jedna važna sigurnosna mjera je upotreba sistema „dvofaktorske autentifikacije“ – odnosno, da vam je potrebno i nešto što imate (vaša kartica) i nešto što znate (vaš PIN) da biste pristupili svom računu ili obavili transakciju. Ovo smanjuje rizik od prevara u poređenju sa sistemima koji se oslanjaju samo na jedan faktor, kao što su potpis ili lozinka.

Zašto su PIN-ovi važni

Osnovni razlog zašto se koristi PIN je zaštita vaših finansijskih informacija od neovlašćenog pristupa. U slučaju da neko ukrade vašu karticu ili je koristi bez vašeg dopuštenja, PIN služi kao barijera koja onemogućava da lako pristupe vašem novcu ili obave prevarantske transakcije.

Međutim, značaj PIN-a ide i dalje od samo sprečavanja krađe, jer osigurava da samo ovlašćeni korisnici mogu da komuniciraju sa platnom karticom, dodajući još jedan sloj povjerenja finansijskim sistemima, pa bilo da koristite debitnu, kreditnu ili prepaid karticu, vaš PIN ima ključnu ulogu u očuvanju integriteta transakcije i obezbjeđivanju sigurnosti vašeg računa.

Kako zaštititi svoj PIN

Iako PIN-ovi pružaju snažnu zaštitu, oni moraju biti bezbjedni. Nikada ne dijelite svoj PIN sa bilo kim i izbjegavajte da ga pišete na papiru gdje bi mogao biti pronađen. Kada unosite svoj PIN na javnim mjestima, uvjerite se da vas niko ne gleda. Uvijek prekrijte tastaturu dok kucate svoj PIN. Nemojte koristiti lako pogodive kombinacije poput "1234" ili godinu svog rođenja. Izaberite PIN koji je teže pogoditi. Redovno pratite svoje račune. Ako primijetite bilo kakvu sumnjivu aktivnost, odmah je prijavite. Iako nije strogo neophodno, periodična promjena PIN-a dodaje još jedan sloj zaštite.

Budućnost PIN-a

Često se otvara pitanje da li će PIN u nekom trenutku biti zamijenjen novim tehnologijama. Inovacije poput biometrijske autentifikacije (otisak prsta, prepoznavanje lica) i beskontaktnog plaćanja postaju sve rasprostranjenije i nude poboljšanu udobnost, ali PIN i dalje ostaje osnovni dio sigurnosti kartica jer je jednostavan, univerzalno razumljiv i teško ga je zaobići. Trenutno, PIN nastavlja da bude pouzdan i efikasan alat u borbi protiv prevara, pružajući sigurnost i miran san vlasnicima kartica širom svijeta.

--------------------

Edukativni serijal „Od kovanica do kodova“ je autorski projekat namijenjen razvoju finansijske i finansijsko-tehnološke pismenosti, a čini ga 100 članaka koje od 1. oktobra u okviru FinTech rubrike Antena M objavljuje dva puta sedmično. 
Kombinovanjem tema iz oblasti platne industrije, savremenog bankarstva i digitalizacije sa pričom o ulozi i istoriji novca serijal je osmišljen da omogući uvid u širu sliku značenja vrijednosti i razmjene koja se od nastanka do danas odvija na istim principima.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR