Ako ste nekada primili ili poslali novac u inostranstvo, provjeravali status međunarodnog bankovnog transfera i primijetili misteriozni „SWIFT kod“ na nekom bankarskom formularu, susreli ste se sa jednim od najznačajnijih sistema u globalnim finansijama.
Za Antenu M piše: Ana Nives Radović
SWIFT – skraćenica za Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, predstavlja sigurni sistem za razmjenu poruka koji omogućava bankama širom svijeta da komuniciraju prilikom slanja novca.
SWIFT je 1973. osnovalo 239 banaka iz 15 zemalja kako bi riješile veliki problem. Međunarodn transferi novca tada su bili veoma spori, nepouzdani i puni grešaka. U to vrijeme, banke su koristile TELEX, koji je bio sličan staroj faks mašini – spor, neuredan i nesiguran. TELEX poruke nijesu imale standardizovani format, što je značilo da su banke morale same da interpretiraju kako da obrade svaku transakciju, što je često izazivalo zabunu i greške.
SWIFT je riješio ovaj problem uvođenjem standardizovanog i sigurnog sistema, a do 1977. godine potpuno je zamijenio TELEX za međunarodnu bankarsku komunikaciju. Danas se više od 11.000 finansijskih institucija u preko 200 zemalja oslanja na SWIFT, razmjenjujući milione sigurnih poruka svakog dana.
Mnogi ljudi pogrešno misle da je SWIFT sistem za plaćanje, ali to nije tačno. SWIFT ne obrađuje novac. On samo „šalje poruke“ između banaka sa instrukcijama o tome kako da se transakcije obrade. Na primjer, ako neko u SAD želi da pošalje novac prijatelju u Evropi, njegova banka će poslati SWIFT poruku sa detaljima kao što su ime primaoca, broj računa, iznos i valuta. Banka primaoca u Evropi prima ovu poruku i, koristeći SWIFT kod (poseban identifikacioni broj banke), obrađuje transfer. Prava transakcija novca dešava se između bankovnih računa.
Za slanje novca putem SWIFT-a potrebno je nekoliko ključnih podataka, uključujući naziv i adresu banke primaoca, SWIFT/BIC kod, broj računa primaoca i razlog transfera. Kada se ti podaci potvrde, banka pošiljalac šalje instrukciju za plaćanje kroz sigurnu SWIFT mrežu, a banka primaoca izvršava transakciju.
Ipak, SWIFT ne radi besplatno, pa se transferi obavljaju sa naknadama koje zavise od različitih faktora, kao što su banke pošiljalac i primalac, posredničke banke i potreba za konverzijom valute, a ponekad su u proces uključene i dodatne banke koje usmjeravaju plaćanje, što može da poveća troškove transakcije.
Iako je SWIFT pouzdan, nije uvijek najbrža opcija. SWIFT transfer obično traje nekoliko radnih dana jer novac može proći kroz više banaka prije nego što stigne na konačnu destinaciju. Zbog toga mnoge kompanije i pojedinci istražuju alternativne metode, koje mogu da budu brže i jeftinije. Ipak, SWIFT ostaje najpouzdanija opcija za finansijske institucije zbog svoje sigurnosti i široko rasprostranjene globalne infrastrukture.
SWIFT se ne koristi samo za plaćanja; igra ključnu ulogu i u trgovinskom finansiranju, transakcijama sa hartijama od vrijednosti i korporativnom bankarstvu. Pomaže preduzećima da kupuju i prodaju robu na međunarodnom nivou, omogućava sigurnu razmjenu akcija i obveznica i omogućava velikim korporacijama da upravljaju svojim finansijskim operacijama širom različitih zemalja. Zahvaljujući svojoj ogromnoj mreži, čak se i kompanije van bankarskog sektora oslanjaju na SWIFT za upravljanje međunarodnim plaćanjima i investicijama.
Kao i svaki veliki sistem, SWIFT se suočava sa izazovima. Jedan od najvećih problema je sajber bezbjednost. Hakeri su pokušavali da iskoriste SWIFT mrežu za krađu novca, zbog čega je organizacija uložila ogromne resurse u nadogradnju bezbjednosti i mjere za sprečavanje prevara. Još jedan problem je politička moć koju SWIFT ima. Budući da kontroliše pristup međunarodnom bankarskom sistemu, korišćen je kao alat za ekonomske sankcije. Na primjer, Evropska unija je isključila iranske i ruske banke iz SWIFT-a kao odgovor na geopolitičke sukobe, što im je značajno otežalo učešće u globalnoj trgovini.
Uprkos konkurenciji novih i bržih platnih tehnologija, SWIFT i dalje dominira međunarodnim finansijskim sistemom. Međutim, mora da se prilagođava kako bi ostao relevantan. Zbog sve većih zahtjeva za bržim i jeftinijim transferima, SWIFT radi na poboljšanju svojih usluga kako bi smanjio kašnjenja i troškove.
P.S. Logo na vizualu koristi se od 2023.
--------------------
Edukativni serijal „Od kovanica do kodova“ je autorski projekat namijenjen razvoju finansijske i finansijsko-tehnološke pismenosti, a čini ga 100 članaka koje od 1. oktobra u okviru FinTech rubrike Antena M objavljuje dva puta sedmično.
Kombinovanjem tema iz oblasti platne industrije, savremenog bankarstva i digitalizacije sa pričom o ulozi i istoriji novca serijal je osmišljen da omogući uvid u širu sliku značenja vrijednosti i razmjene koja se od nastanka do danas odvija na istim principima.
jovan j.
Bravo, hvala!