Geopolitička dešavanja nastavljaju da prouzrokuju nestabilnost i tokom jutrošnjeg trgovanja, stvarajući još jedan atipičan trend – istovremeni rast vrijednosti američkog dolara i cijene nafte. U normalnim tržišnim okolnostima američki dolar i cijene nafte kreću se u suprotnim smjerovima, jer se nafta globalno izražava u dolarima, tako da jači dolar čini naftu skupljom za strane kupce, smanjujući tražnju i praveći pritisak na pad cijena.
Međutim, američki dolar nastavio je jutros da jača, nadovezujući se na svoj najbolji jednodnevni rast u posljednje tri sedmice, nakon što su Federalne rezerve ovosedmičnim izvještajem poslale signal da ne žure sa smanjenjem kamatnih stopa.
Valute
Indeks dolara, koji mjeri vrijednost američke valute u odnosu na korpu šest glavnih valuta, porastao je 0,21% na 104,01 jutros na početku trgovanja trgovanja, nakon što je juče ojačao 0,36%. Tržišni sentiment ostaje oprezan zbog zabrinutosti u vezi sa ekonomskim posljedicama američke trgovinske politike, uz očekivanja da bi dalja najava carina mogla povećati tržišnu nestabilnost.
Euro je oslabio 0,18% na 1,0831 dolara nakon što je u prethodnoj sesiji izgubio 0,45% vrijednosti. Tržišni sentiment sugeriše nedostatak povjerenja u podizanje eura iznad nivoa od 1,1 i čini se da se valuta kreće u rasponu između 1,0950 i 1,0800. Britanska funta takođe je oslabila i to 0,19% na 1,2943 dolara.
Bitcoinom se jutros trgovalo po približno 84.097 dolara, što predstavlja pad od 2,07% u odnosu na prethodno zatvaranje. Najstarija kriptovaluta je dostigla dnevni maksimum od 86.428 dolara i minimum od 83.601 dolara. Uprkos ovom padu, bitcoin je zabilježio značajan rast tokom protekle godine, ali su aktuelna dešavanja u globalnoj ekonomiji, kao i ona vezana za američku trgovinsku politiku ipak oborila cijenu, tako da tržišni sentiment ostaje oprezno optimističan.
Nafta i zlato
Cijene nafte porasle su jutros i na putu su da zabilježe drugu uzastopnu sedmičnu dobit, dok su nove američke sankcije Iranu i plan OPEC+ za smanjenje proizvodnje pojačali očekivanja o ograničenoj ponudi.
Cijene sirove nafte Brent porasle su 0,2% na 72,14 dolara po barelu, dok su cijene američke WTI nafte ojačale 0,2% na 68,23 dolara po barelu. Na sedmičnom nivou, oba pokazatelja nafte bila su na putu rasta od oko 2%, što predstavlja njihov najsnažniji učinak od početka 2025. godine.
Američko Ministarstvo finansija objavilo je nove sankcije usmjerene na iranski izvoz nafte, uključujući mjere protiv nezavisnog kineskog rafinerija, što predstavlja eskalaciju sankcione politike Vašingtona. Iako neposredni fizički uticaj na snabdijevanje naftom može biti minimalan, ovaj potez može da poveća tržišnu neizvjesnost i rizik od premija. Sankcije su u skladu sa aktuelnom američkom strategijom smanjenja iranskog izvoza sirove nafte, što bi moglo dovesti do smanjenja od oko milion barela dnevno.
Pored toga, OPEC+ je najavio plan za sedam svojih članica da sprovedu dodatna smanjenja proizvodnje kako bi nadoknadili prethodno prekoračenje dogovorenih kvota. Grupa planira smanjenje proizvodnje između 189.000 i 435.000 barela dnevno do sredine 2026. godine. Međutim, učesnici na tržištima ostaju skeptični u vezi sa punom usklađenošću sa ovim smanjenjima, napominjući da su neke članice OPEC+ dosljedno proizvodile iznad svojih ciljanih nivoa. Tržište nafte ostaje osjetljivo na promjene u ponudi, a razvoj događaja na strani snabdijevanja igra ključnu ulogu u kretanju cijena.
Cijene zlata ostale su na putu treće uzastopne sedmične dobiti, podržane očekivanjima o smanjenju kamatnih stopa Federalnih rezervi i snažnom potražnjom za sigurnim utočištem usred ekonomskih i geopolitičkih neizvjesnosti. Cijena zlata pala je 0,5% na 3.028,77 dolara po unci tokom jutrošnjeg trgovanja, povlačeći se sa rekordnog nivoa od 3.057,21 dolara postignutog u četvrtak. Američki terminski ugovori za zlato oslabili su 0,3% na 3.035,7 dolara.
Tržišni sentiment sugeriše da zlato trenutno trpi kratkoročan pritisak zbog jačeg američkog dolara, ali širi trend rasta ostaje netaknut. Ulagači na tržištima očekuju mogućnost kratkotrajnog povlačenja do nivoa od 3.000 dolara prije nastavka rasta. Povećane geopolitičke tenzije i neizvjesnost oko globalne trgovinske politike nastavljaju da podržavaju potražnju za ovim plemenitim metalom. Ostali plemeniti metali takođe su pod pritiskom, pri čemu je srebro palo 1,4% na 33,08 dolara po unci, platina izgubila 0,3% na 982,2 dolara, dok je paladijum oslabio 0,6% na 946,75 dolara.
Signali
Učesnici na tržištu ostaju fokusirani na politike centralnih banaka, trgovinske odnose i geopolitičke događaje, koji bi mogli uticati na finansijska tržišta u narednim danima, a danas će dobiti nekoliko signala i to iz UK i EU. Očekuje se da izvještaj o javnim finansijama Ujedinjenog Kraljevstva za februar pruži uvid u fiskalnu poziciju vlade uoči predstojeće budžetske revizije, na koji bi trebalo da obrate pažnju oni koji trguju funtom.
Takođe će biti objavljeni podaci o stanju u finansijama eurozone za januar i preliminarna procjena potrošačkog povjerenja u eurozoni za mart, koji će dodatno oblikovati okolnosti vezane za kurs eura.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR